Inne
Gry

28.04.2023 19:50

Gothic 2 – mody do Nocy Kruka po polsku (i z dubbingiem) w 2023 roku

Gothic 2 – modyfikacje do najlepszego dzieła Piranha Bytes cechują się niezwykłą dbałością o szczegóły, setkami nowych zadań, nowymi gildiami, potworami i rozbudowaną linią fabularną względem podstawowej wersji gry. W ciągu ostatnich 2 lat wyszło całe mnóstwo fenomenalnych modyfikacji do drugiej części serii Gothic. Poniżej znajdziesz listę z najlepszymi modami do Gothica 2, które pojawiły się w sieci. 

  • Fanom udało się stworzyć setki genialnych modyfikacji do serii Gothic. Trudno jest się w nich połapać, dlatego poniżej przedstawiamy wybór najlepszych z nich.

  • Gothic 2: Noc Kruka może pochwalić się najlepszymi modami pod względem mechanik, fabuły i autorskich rozwiązań.

  • W poniższym zestawieniu znajdziesz wyłącznie mody polskie lub przetłumaczone na język polski. Większość z tytułów jest do tego zdubbingowana. W większości przypadków – na zaskakująco wysokim poziomie!

  • Jeśli zechcesz zagrać w daną modyfikację, pod koniec poświęconego jej akapitu znajdziesz link, który przeniesie Cię do instalatora lub instrukcji.

  • Pod koniec kwietnia 2023 roku zaktualizowaliśmy listę o nową, wartą uwagi modyfikację – znajdziesz ją zaraz na początku listy!

  • A jeśli chcesz poznać mody do pozostałych części Gothica, sprawdź nasz artykuł poświęcony modyfikacjom do wszystkich odsłon serii Gothica!

Najlepsze modyfikacje do Gothic 2: Noc Kruka (po polsku i z dubbingiem)

Gothic to seria z ponad 20-letnią historią. W tym czasie powstały setki (jeśli nie tysiące) mniejszych i większych modyfikacji wpływających na grafikę, fabułę, świat i przeciwników. Jednak dopiero w ciągu ostatnich lat powstało kilka naprawdę dobrych, dużych (nawet na kilkaset godzin!) modyfikacji do Gothica 2.

Wybór 5 najlepszych modów do Gothica był trudny i mam pełną świadomość tego, że ta lista mogłaby zawierać przynajmniej kilkanaście dodatkowych pozycji (takich jak L'Hiver, Velen czy Przeznaczenie). Uznałem jednak, że warto ograniczyć ją do kilku pozycji, które naprawdę powinien przetestować każdy fan kultowej produkcji studia Piranha Bytes.

Aktualizacja 2023: Gothic 2: Gladiator – polska modyfikacja z pełnym udźwiękowieniem i autorskimi systemami

Arena gladiator mod gothic 2 2023

Jeśli grałeś w Gothic 1 i Gothic 2, z pewnością chociaż raz chciałeś wziąć udział w turnieju na arenie. Żadna z części Gothica (no, może częściowo poza 3) nie była w stanie tego zaoferować. Jednak ten mod do drugiej części Gothica to zmienia! I to w wyjątkowym stylu, ponieważ inspiracją jest tu kultowa seria Miecze i Sandały!

Jesteś niewolnikiem i aby przetrwać, musisz toczyć walki na arenie. Stawką zawsze jest Twoje życie. Głównym bohaterem jest Romulus, który nie zdołał uchronić się wraz z bratem przed nadciągającą wojną i jako jedyny z rodziny przeżył atak wroga. Fabuła jest tu tylko pretekstem (choć narracja jest poprowadzona naprawdę sprawnie). Kluczowy jest rozwój postaci, nowe mechaniki i wyposażenie oraz walka do upadłego z niezwykle różnorodnymi przeciwnikami.

mody do gothica 2 2023 gladiator arena

Na tej arenie spędzisz większość swojego czasu. I przeżyjesz epickie przygody!

Jeśli chcesz odsapnąć od epickich przygód i ratowania świata, najnowsza modyfikacja do drugiej części Gothica Gladiator zapewni Ci rozrywkę, której potrzebujesz! Pobierzesz ją w tym miejscu.

5. Złote Wrota – polski (klasyczny już) mod do Gothica 2

data premiery: 2014 | dubbing: tak (polski, amatorski) | nowa historia | polski klasyk

Mod do gothica 2 nk po polsku Złote wrota

Fabularnie Złote Wrota przenoszą graczy kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w Gothic 3. Protagonistą jest Bezimienny, który wraca na wyspę Khorinis (do Jarkendaru), by sprawdzić, co słychać na starych śmieciach. I tu w zasadzie znajduje się największa bolączka tego (mimo wszystko bardzo dobrego) moda do Gothica – Bezi nieco zgnuśniał i sporo pozapominał. Dlatego po raz kolejny przechodzimy tu drogę "od zera do bohatera". A uzasadnienie jest, jakby nie patrzeć, średnie.

Wystarczy jednak przymknąć na to oko, by cieszyć się satysfakcjonującą rozgrywką przez 10-20 godzin, dobrze napisanymi questami i dialogami, ciekawymi, dającymi się polubić postaciami oraz historią, która będzie miała kontynuację w drugiej, cały czas powstającej części modyfikacji.

modyfikacja gothic 2 złote wrota z wioską piratów w jarkendarze

W Złotych Wrotach wracamy do dość mocno zmodyfikowanego Jarkendaru, w którym trwa konflikt między Paladynami, Piratami i orkami. Wkraczamy w sam środek konfliktu, który tylko my możemy rozwiązać, opowiadając się za 1 z 3 gildii. Będzie dużo walki (na dużą skalę) i niespodziewanych zwrotów akcji.

Jednak, co najważniejsze, główny trzon fabularny wciąga i nie puszcza do samego końca. Na pozytywne wrażenia wpływają też nowe tekstury, przeciwnicy i całkiem niezłe animacje. To sprawiający wrażenie najbardziej "amatorskiego" mod do Gothica 2 w tym zestawieniu. Trzeba jednak pamiętać, że to najstarsza produkcja, której nic a nic nie brakuje. Zdecydowanie polecam na kilka niezobowiązujących wieczorów!

Żeby dowiedzieć się, jak pobrać i zainstalować mod do Gothic 2 Złote Wrota na Windows 10, zajrzyj tutaj.

4. Dirty Swamp 2.0 – Jarkendar w nowym wydaniu

data premiery: 2021 | dubbing: tak (polski) | nowa historia | genialne walki z bossami

dirty swamp 2.0 nowa lokacja w modzie do g2nk

To odświeżona i ulepszona wersja modyfikacji do Gothic 2 Noc Kruka z 2012 roku. W Dirty Swamp 2.0 kierujemy byłym niewolnikiem, który musi odnaleźć się w obozie bandytów w Jarkendarze znanym z Gothica 2: Noc Kruka. Jednak pewne wydarzenia sprawiają, że bohater musi odkryć najmroczniejsze sekrety tej zapomnianej krainy Khorinis.

Zobacz także: ELEX 2 – wywiad z twórcami. Lepszy system walki, questy i wybory w nowej grze Piranha Bytes

Świat gry został wzbogacony o kilkanaście interesujących i klimatycznych lokacji, jednak ogólnie jest to ten sam stary, dobry Jarkendar, w którym weterani odnajdą się bez najmniejszego problemu.

Jednak najcenniejsza w tym modzie jest dobrze skonstruowana, logiczna fabuła z setkami interesujących zadań. Twórcy chwalą się 20 tysiącami dobrze napisanych (i profesjonalnie zdubbingowanych!) linii dialogowych. Co warto dodać – niejednokrotnie zabawnych i przełamujących czwartą ścianę (mimo że to całkowicie poważna historia!). I to właśnie w nich doszukuję się największych zalet tej modyfikacji, która wystarczy na 30 godzin rozgrywki.

dirty swamp 2.0 modyfikacja ulepszająca gothica 2 noc kruka

Nie zawiodą się też fani dodatkowej zawartości i rozbudowanych mechanik. Tę modyfikację do G2 NK wyróżniają rozbudowane, unikalne i niezwykle satysfakcjonujące walki z bossami. Trzeba przyznać, że pod tym względem twórcy wycisnęli z leciwej mechaniki Gothica co się dało. Jest to pierwszy w tym zestawieniu tytuł z "nowej fali" modyfikacji do G2 NK, które reprezentują naprawdę wysoki, półprofesjonalny poziom.

Jak zainstalować tego moda do Gothica 2 na Windowsie 10/11? Zajrzyj do posta twórców z downloadem i instrukcją instalacji, który znajduje się w tym miejscu.

3. Odyseja: W imię króla – epicka modyfikacja do Gothica na setki godzin

data premiery: 2016 | dubbing: tak (niemiecki) | nowa historia | rozbudowana fabuła

Gothic 2 Noc Kruka modyfikacja Odyseja po polsku z mapą myrtany

65 tysięcy linii dialogowych, ponad 200 godzin rozgrywki i dziesiątki przepotężnych lokacji – tak w skrócie można opisać dzieło modderów zza naszej zachodniej granicy. Modyfikacja zawiera niemiecki dubbing, a od 2021 roku również pełne spolszczenie, nad którym pracowano przez dobrych kilka lat.

Bohaterem tego rozbudowanego moda jest Roland, rekrut w jednej z wielu twierdz paladynów, który wyrusza do walki z orkami. Fabuła gry rozgrywa się niedługo po tym, jak Bezimienny wypływa na Myrtanę (w trakcie gry będziemy napotykać na ślady jego działalności). Ponownie przejdziemy satysfakcjonującą drogę od zwykłego, prostego chłopaka do bohatera kontynentu. W międzyczasie odwiedzimy nowe i znane tereny (w tym fragment pustyni Varant, stolicę Myrtany Vengard, Nordmar oraz samo Khorinis), spotkamy kilku starych znajomych i przeżyjemy wyjątkową, epicką przygodę, której rozmachem nie dorównuje żadna inna modyfikacja do Gothica 2.

wnętrze budynku w modzie do g2 nk odyseja

W Odysei szczególnie duże wrażenie robią lochy i rozbudowane wnętrza budynków

Odyseja oferuje też bardzo dużo nowej zawartości, począwszy od nowych mobów, przez zbroje, bronie, walkę tarczą, dziesiątki nowych czarów i oczywiście całe mnóstwo nowych lokacji. W grze jest ponad pół tysiąca zadań, więc wielkością przewyższa nawet Gothica 3.

Choć fabuła jest naprawdę interesująca (staram się unikać spoilerów) to mimo wszystko trzeba przyznać, że jest to mod do G2, w którym trzeba się sporo nabiegać. Niektóre lokacje są bardzo duże (i puste), więc bez wgranych Union skryptów gra może się dość szybko znudzić.

Jak zainstalować mody do Gothic 2 NK takie jak Odyseja? Zajrzyj na tę stronę, zapoznaj się z instrukcją instalacji i pobierz pliki niezbędne do uruchomienia gry!

2. New Balance (wcześniej Alternative Balance) – najbardziej rozbudowany mechanicznie mod do G2 NK

data premiery: 2021 | dubbing: tak (rosyjski) | rozszerzenie fabuły G2NK | niezwykle rozbudowany

Screen z gothic 2 new balance w światyni asasynów

New Balance to rosyjska modyfikacja do Gothica, jednak duży wpływ na jej obecny wygląd ma polska społeczność skupiona wokół YouTubera Kajmy. Jest to obecnie najbardziej rozbudowana pod względem mechanik i dodatkowej zawartości modyfikacja do Gothica 2. Projekt wyrósł na innym modzie – Returningu (a dokładniej wersji 2.0 Alternative Balance), jednak twórca dodał do niej tak dużo zawartości, że uznano ją za samodzielną modyfikację.

Zobacz także: Czy to w końcu Gothic MMORPG z prawdziwego zdarzenia? Recenzja serwera Axyl

No to tak, New Balance kocha się lub nienawidzi. Ten mod znacząco poszerza grę w każdym aspekcie – dosłownie. Pojawiają się nowe bronie (np. szpady) z zupełnie nowymi animacjami, nowi przeciwnicy, dungeony, masa nowych lokacji (a stare też zostały mocno zmodyfikowane). Wiele zaczerpnięto z innych modów (w tym ze wspomnianej Odysei) i gier (np. niektóre zbroje ze Skyrima). Wątek fabularny również doczekał się wielu zmian (oraz legendarnego już, dodatkowego 7 rozdziału), ale cały czas sterujemy Bezim, którego głównym zadaniem jest pokonanie smoków.

Największy mod do gothica 2 noc kruka new balance po polsku

I to sprawia, że na znanych fundamentach powstała niemalże zupełnie nowa gra. Głównym zarzutem wobec New Balance jest brak klimatu znanego z pierwowzoru autorstwa Piranha Bytes. I faktycznie, pod natłokiem nowej zawartości gdzieś zagubiła się dusza pierwowzoru z 2004 roku.

Nie zmienia to jednak faktu, że w New Balance gra się po prostu wyśmienicie. To mod do Gothica 2 skupiający się przede wszystkim na rozbudowanych mechanikach i walce. Wątek fabularny (choć rozbudowany) jest jedynie pretekstem do rozwijania postaci (do czego trzeba się tu naprawdę przyłożyć), zdobywania lepszego ekwipunku i eliminowania coraz to trudniejszych przeciwników.

Screen z modyfikacji do gothic 2 nk new balance z dubbingiem po polsku

Co ważne, w 2023 roku ta modyfikacja do G2 w dalszym ciągu jest rozwijana. Poprawiany jest balans (na ten moment całkiem niezły), znikają kolejne błędy, a i od czasu do czasu pojawia się nowa zawartość. Niedawno w grze pojawiła się na przykład nowa podklasa – druid. Nowych, grywalnych gildii i klas jest w New Balance całe mnóstwo. Mowa tu m.in. o strażniku świątynnym, guru, magu wody, nekromancie, mrocznym rycerzu czy czarnoksiężniku. Można grać tarczownikiem, pod trutki, hybrydami wojowników i magów. Słowem – opcji jest naprawdę dużo.

I choćby dlatego warto zagrać w New Balance. By przekonać się, że dzięki tej modyfikacji można odkrywać Gothica 2 na nowo. Kilka słów na temat tej modyfikacji przeczytasz poniżej, a wszystkie potrzebne pliki do instalacji znajdziesz tutaj.

Jeśli Ci się spodoba, wsiąkniesz na dłużej (moje pierwsze pełne podejście zamknęło się w 140 godzinach, a w sumie modyfikację ukończyłem 3 razy). A jeśli nie, szybko się zniechęcisz i znajdziesz czas na bezapelacyjny numer 1 wśród wszystkich modyfikacji do Gothica, jakie kiedykolwiek powstały, czyli...

1. Kroniki Myrtany: Archolos – po prostu najlepszy mod 2021 roku

data premiery: 2021 | dubbing: tak (polski) | nowa historia | świetny pod każdym względem

okładka najlepszej modyfikacji do gothic 2 nk kroniki myrtany archolos

Na początek garść statystyk: na samym Steamie w 3 tygodnie od premiery Kroniki Myrtany pobrało ponad 260 tysięcy graczy. Blisko 5 tysięcy graczy oceniło produkcję, z czego pozytywne opinie wyraziło ponad 98,5% recenzentów. W szczycie zainteresowania w Kroniki Myrtany grało blisko 10 tysięcy graczy jednocześnie, a średnia waha się między 5 a 7 tysięcy (dane ze steamdb). Jak na moda do blisko 20-letniej gry są to zawrotne liczby. A tytuł dostępny jest też na platformie GoG oraz na portalu modbb!

Skąd tak duże zainteresowanie? Genialny design świata, wciągająca, doskonale napisana fabuła (która skupia się na bardziej przyziemnych problemach, nie ma tutaj nieustannego ratowania świata), fenomenalny dubbing (głosy takich sław jak Cezary Żak, Mirosław Zbrojewicz czy Artur Barciś), mnóstwo interesujących zadań i postaci, klimatyczna, autorska ścieżka dźwiękowa tworzona we współpracy z orkiestrą... Można by tak wymieniać w nieskończoność.

archolos lokacja kamienny krąg

Kroniki Myrtany to modyfikacja niemalże doskonała. Tutaj wszystko działa tak, jak powinno. Stworzona od podstaw wyspa Archolos jest przepiękna, pełno w niej ładnych lokacji, wypełnionych po brzegi fascynującą zawartością. A miasto? Ktoś, kto je tworzył, powinien dostać medal. Archolos to bezdyskusyjnie najładniejsza i najbardziej klimatyczna lokacja, jaką odwiedziłem w jakiejkolwiek produkcji związanej z Gothicem.

nowe miasto w gothic 2 noc kruka - modyfikacja kroniki myrtany

W tej bezdyskusyjnie najlepszej modyfikacji do Gothica kierujemy Marvinem, młodym chłopakiem, który opuszcza rodzinne strony w poszukiwaniu lepszego życia. Dlatego trafia na tytułowe Archolos, w którym pewne wydarzenie zmusza go, by wyruszyć na przygodę, która zmieni życie jego i jego najbliższych już na zawsze... Tak w dużym skrócie. Bo oprócz tego, że pełno tu dodatkowej, rozbudowanej zawartości (w tym craftingu broni, żywności i rozbudowanej alchemii) oraz wielu nowych mechanik, mod broni się przede wszystkim fabułą. Rozbudowaną, wystarczającą spokojnie na 60 godzin rozgrywki.

Jest to modyfikacja do Gothica 2 tworzona przez fanów z miłością i pieczołowitością, której pozazdrościć mogą pełnoprawne produkcje AAA. I nie ma w tym ani grama przesady. A w ciągu najbliższych miesięcy wyjdzie wersja 2.0 zatytułowana „Mod of The Decade Edition!”.

Jeśli jesteś fanem Gothica i z jakiegoś powodu nie przetestowałeś jeszcze Kronik Myrtany, zajrzyj na stronę twórców lub pobierz modyfikację za darmo ze Steama.

Zobacz także: Gothic Remake coraz bliżej? Po roku milczenia mamy pierwsze szczegóły!

Źródła screenów: portal sefaris.eu oraz materiały twórców na stronach themodders.org, oraz kronikimyrtany.pl

Gothic 2 mody – spodobała Ci się nasza lista? Sprawdź zestawienia innych części serii!

Zobacz także: Gothic Remake – omówienie 2. części wywiadu na TechRadar.de