Gry

11.02.2022 17:45

Gothic 1 - mody, w które musisz zagrać w 2023 roku!

Gothic 1 ma już 21 lat! Od jego premiery powstało wiele świetnych modyfikacji, w które każdy fan serii Piranha Bytes powinien zagrać. Poniżej znajdziesz zestawienie najlepszych modów do G1, które poprawiają grafikę, dodają nową zawartość lub całkowicie zmieniają historię Górniczej Doliny!

Gothic 1 – najlepsze mody w 2022 roku

Fani serii Gothic nie próżnują! W oczekiwaniu na premierę Gothic Remake najwięksi zapaleńcy upiększają ponad 20-letnią produkcję, dodają do niej nową zawartość lub... przenoszą ją na silnik Gothica 2: Noc Kruka! Poniżej znajdziesz 6 najlepszych modów do Gothica 1 wraz z miejscami, z których możesz je pobrać i instrukcjami, jak je zainstalować.

Wcześniej jednak jedna sprawa – wszyscy wiemy, że jeśli chodzi o Gothic, modyfikacją nr 1 są Mroczne Tajemnice. Ponieważ wszyscy w tego moda grali i wiedzą, że jest najlepszy pod każdym względem, MT nie znalazły miejsca w poniższym zestawieniu. ;)

Gothic: Czas Zapłaty – nowa historia w Górniczej Dolinie

data premiery: 2013 | dubbing: polski (amatorski) | Klasyczny mod total conversion!

Czas Zapłaty oferuje zupełnie nową przygodę w Górniczej Dolinie, na którą składa się 150 nowych zadań i od 40 do 60 godzin zabawy. W tej modyfikacji do G1 gracz przejmuje kontrolę nad piratem Rickiem, który w wyniku zbiegu okoliczności rozbija się na plaży u wybrzeży Górniczej Doliny.

czas zapłaty kolejny obóz

Modyfikacja Gothic: Czas Zapłaty wprowadza do Górniczej Doliny sporo nowych lokacji

Bohater trafia w sam środek konfliktu zapoczątkowanego przez samego Bezimiennego. Fabuła toczy się równolegle z wydarzeniami między 4 a 6 rozdziałem oryginalnego Gothica. Modyfikacja bezpośrednio nawiązuje do poczynań Bezimiennego, widzimy jednak znaną nam historię z zupełnie innej perspektywy. Wrażenia z gry poprawiają cutscenki, rozbudowane wątki poboczne i cała masa fabularnych zwrotów akcji!

Oprócz zupełnie nowej historii mod oferuje interesujące rozwiązania mechaniczne. Zmienia się sposób rozwoju bohatera, który zależy teraz od głównych atrybutów postaci. Da się też zmienić wygląd Ricka. Pojawia się możliwość walki dwoma mieczami, rzucania nowych zaklęć (jak meteor lub osłabienie) oraz skorzystania z rozbudowanej alchemii i kowalstwa (które bazują na systemie receptur). Oprócz tego poprawiono balans – jest znacznie trudniej!

Screen z gothic - modyfikajci czas zapłaty walka na 2 bronie

W grze nie zabrakło walki dwoma ostrzami jednocześnie!

Dużą zaletą tej modyfikacji do Gothica 1 jest profesjonalna ścieżka dźwiękowa skomponowana specjalnie pod Czas Zapłaty. To wszystko sprawia, że jest to pierwszy mod do G1, w który warto zagrać. Docenią go szczególnie osoby, które chcą przeżyć nową przygodę w Górniczej Dolinie przed upadkiem Bariery.

modyfikacja gothic czas zapłaty wisielcy

Nie dla wszystkich ta przygoda skończy się dobrze...

Modyfikację Gothic: Czas Zapłaty pobierzesz z tej strony.

Gothic: Świat Skazańców 2.0 – mod z półprofesjonalnym polskim dubbingiem

data premiery: 2020 | dubbing: polski! | mod-remaster Gothica 1?

Jeśli cenisz oryginalnego Gothica 1, modyfikacja Świat Skazańców pozwoli Ci wrócić do nieco lepszej i nieodbiegającej od pierwowzoru Górniczej Doliny. Twórcy skupili się na tym, by zaimplementować niewykorzystane pliki z pierwowzoru oraz dodać kilka autorskich, ale niewyróżniających się zanadto dodatków. Dużą zaletą Świata Skazańców jest też sporo nawiązań do Gothica 2, które uspójniają całą historię.

Twórcy tej modyfikacji do Gothica 1 postawili na zwiększenie immersji – świat wydaje się żywszy przez nowych NPC (i nowe linie dialogowe znanych NPC), którzy awansują wraz z postępem fabuły, otrzymują nowe rutyny i zlecają nowe misje (mowa m.in. o napadach na konwoje Starego Obozu z Gornem i bandytami Quentina).

oboz bandytow guentina w modzie do g1

W obozie bandytów Quentina czeka mnóstwo misji do wykonania!

I tak – w końcu można zostać Guru i Magnatem (jest to jednak bardzo trudne) i przejść klimatyczną inicjację. Oprócz tego można odwiedzić bardziej rozbudowany obóz przy Starej Kopalni i wykonać kilka zadań dla bandy Quentina. Relacje Bezimiennego z innymi obozami są też zależne od tego, do którego dołączył.

Twórcy przygotowali specjalne wydarzenia inicjacyjne. Klimatycznie!

Modyfikacja Świat Skazańców do Gothica 1 wprowadza też kilka nowych mechanik, w tym gotowanie, górnictwo, alchemia czy ulepszanie broni i pancerzy. Poprawiono sporo błędów oraz balans broni i potworów występujących (lub nie!) w Gothicu. Modyfikacja podbija też tekstury większości przedmiotów, mobów i lokacji, dzięki czemu zwiększa się przyjemność z gry.

W modzie Gothic: Świat Skazańców każdy list wygląda, jakby był pisany ręcznie, a książki zdobione są unikalnymi ornamentami. Super dodatek!

Dla kogo jest ten mod? Najbardziej docenią go fani, którzy po prostu chcą wrócić po dłuższej przerwie i poczuć sentyment związany z klimatem Górniczej Doliny. Świat Skazańców oferuje nieco bardziej rozbudowaną rozgrywkę i klimatyczne ulepszenia, które nie kolidują z oryginalną zawartością.

Modyfikację Gothic: Świat Skazańców 2.0 pobierzesz tutaj.

Gothic: Othello Mod – polska modyfikacja!

data premiery: listopad 2021 | dubbing: polski! | Genialnie rozbudowany świat!

Główny cel Othello Moda to uzupełnienie braków pozostawionych przez twórców w świecie gry. To zamysł zbliżony do L'Hivera do Gothica 2. Zmian fabularnych jest tutaj niewiele. Za to najwięcej frajdy będą mieli miłośnicy eksploracji.

Największe zmiany dotyczą oczywiście świata – każda pusta jaskinia kryje w swoich czeluściach nową zawartość, która tylko czeka na odkrycie. Kiedyś Górnicza Dolina była pełna pustych, niezagospodarowanych przestrzeni. Othello zajął się tym znakomicie, oddając graczom do zwiedzania mnóstwo ciekawych i pogłębiających klimat oryginału miejscówek.

gothic 1 othello jaskinia

Niby zwykła jaskinia Neka, a jest jakoś tak... inaczej

Kolejnym ważnym aspektem moda jest poprawiony balans i usunięcie największych bolączek Gothica 1. Modyfikacja zupełnie zmienia statystyki większości wyposażenia, dzięki czemu bronie jednoręczne są grywalne nawet na późniejszych etapach rozgrywki. Pojawia się też sporo nowego sprzętu oraz, co ciekawe, możliwość przerobienia Uriziela na łuk lub kuszę.

Othello napracował się też nad balansem ekonomii. Od teraz każda bryłka rudy ma znaczenie. Kończy się era Bezimiennego-bogacza, który po kilku godzinach rozgrywki mógł kupić w zasadzie wszystko.

othello mod do gothica 1 - zepsuty woz

W wielu znanych miejscach pojawiają się nowe, klimatyczne dodatki

Również magia doczekała się istotnych zmian. Już nie ma możliwości kupna silnych run u handlarzy – teraz trzeba je wytworzyć samemu. A wiedzę na ich temat można zdobyć wyłącznie od magów danej klasy. Każdy mag będzie mógł teraz korzystać tylko z czarów odpowiednich do jego zdolności. Wpływa to pozytywne na rozgrywkę i immersję.

Oprócz tego ta modyfikacja do Gothica 1 wprowadza sporo pomniejszych zmian, w tym odświeżone tekstury czy więcej możliwości kowalstwa, alchemii i zbierania trofeów. To wszystko składa się na obraz przemyślanej i rozwijanej modyfikacji, która w znacznym stopniu odświeża i urozmaica rozgrywkę. Warto!

Najnowszą wersję Gothic: Othello Mod pobierzesz z tego miejsca.

Gothic: Dolina Zombie. Ewolucja 2.0 – Totalna zombie-konwersja

data premiery: 2020 | dubbing: polski (amatorski) | Zombie, Zombie i jeszcze więcej Zombie!

Historia z pozoru znana – kolejny więzień trafia do Kolonii Karnej w Khorinis. Tym razem jest to kowal Bragus, posądzony o zamordowanie całej swojej rodziny. Jednak, gdy zostaje zrzucony za Barierę, jego komitet powitalny składa się z... Zombie!

Ten przeorany na wszelkie możliwe sposoby motyw twórca moda, OrtegaX, genialnie wykorzystał w pierwszej części serii Gothic. Modyfikacja oferuje zupełnie nową historię, która z wiadomych względów znacznie różni się od pierwowzoru. Nie ma już sztywnego podziału na obozy, wszyscy, którzy przetrwali, schronili się w zamku w byłym Starym Obozie.

A schronili się przed kilkunastoma rodzajami zombie, które przemierzają Kolonię Karną w poszukiwaniu niedobitków. Jedne są niezwykle szybkie, inne niezwykle silne, ale powolne, inne wybuchają przy bohaterze. Ogółem – rozgrywka wygląda w tej modyfikacji do G1 zupełnie inaczej.

zombie piesek w modzie do g1 dolina zombie

W tym modzie do Gothica 1 pojawia się cała masa zróżnicowanych przeciwników. I wszyscy to Zombie!

Wpływają na to też nowe mechaniki, w tym poziom stresu bohatera, który zwiększa się wraz z przeciągającą się walką z hordami zombie. Trzeba więc uważać, by nie przekroczyła ona krytycznego poziomu – zazwyczaj kończy się to tragedią. Istotne zmiany odnoszą się też do rozwoju bohatera. W Dolinie Zombie nie ma punktów nauki, bohater rozwija się poprzez levelowanie, a statystyki zwiększają się automatycznie. System bierze pod uwagę to, czym gracz najczęściej się posługuje. Chcesz być mistrzem łucznictwa? Graj łukami!

zombie walka w modzie do gothica dolina zombie

Walka w Dolinie Zombie to nie przelewki. Zginąć można w każdej chwili!

Na ogromne pochwały zasługuje klimat – ciężki, mroczny, dołujący. Aż strach wyjść z bezpiecznych murów zamku. Niemal na każdym kroku czeka jakaś nieprzyjemna niespodzianka, a pozornie bezpieczne miejsce w kilka chwil zamienia się w istny koszmar.

Gothic: Dolina Zombie zapewnia zupełnie nowe doznania. Jeśli masz mocne nerwy i chcesz przeżyć prawdziwą, mroczną przygodę w świecie Gothica, ta modyfikacja jest dla Ciebie!

stary oboz w dolina zombie 2.0

Stary Obóz w Dolinie Zombie. Klimat? Niepowtarzalny!

Moda Gothic: Dolina Zombie pobierzesz tutaj.

Gothic: Przebudzenie (2022) – G1 na silniku G2: NK!

data premiery: luty 2022 | dubbing: polsko-rosyjski | zbugowany, ale z potencjałem

Jest kilka modyfikacji o tej nazwie, jednak ta, o której mowa, w niedalekiej przyszłości może zapewnić nam to, na co czekaliśmy od wielu lat. Twórcy przenieśli całego Gothica 1 na silnik Gothica 2, dodając przy okazji sporo od siebie. Co dzięki temu zyskaliśmy? Fani z pewnością już wiedzą – nowszy silnik zapewnia nie tylko lepszy ekwipunek, ale i dużo przyjemniejszy ogólny feeling z grania i większą responsywność.

Przebudzenie pokazuje, że Gothic 1 dzięki modyfikacjom może wyglądać całkiem nieźle

Ten mod do Gothica 1* dodaje możliwość zostania Guru w Obozie na bagnie, tarcze, hełmy oraz sporo zawartości z innych znanych modów (takich jak Mroczne Tajemnice) do Gothica. Modyfikacja Przebudzenie. Wprowadzono też nowe rutyny NPC, które sprawiają, że świat wydaje się żywszy niż w oryginalnym Gothic 1. Modyfikacja wprowadza też wolne celowanie i kilka innych nowości (w tym większy wpływ na wygląd bohatera!).

Bezi może zostać Guru. A co za tym idzie – ogolić łepetynę i załatwić sobie kostur dający bonusy

To nie jest mod graficzny do Gothica 1, ale mimo to Przebudzenie zauważalnie upiększa Górniczą Dolinę. Twórcy wiernie odwzorowali wszystkie oryginalne lokacje, a niektóre dodatkowo urozmaicili. I wyszło im to naprawdę nieźle.

Las niedaleko pierwszego kamienia ogniskującego jest teraz znacznie bardziej zróżnicowany

Problemem okazują się wszechobecne bugi. Mowa tu o wieszaniu się gry po użyciu pieca do wytapiania run, freezowania w losowych miejscach czy absurdalnego zasięgu czaru Uderzenie Burzy dla Guru (który zabija wszystko w polu widzenia bohatera). Dlatego na ten moment modyfikacja Gothic 1: Przebudzenie to bardziej ciekawostka niż gothicowy must-have. Wierzę jednak, że szybko się to zmieni!

Informacje o tym, jak zainstalować Gothic 1: Przebudzenie, czyli modyfikację omawianą powyżej, znajdziesz tutaj oraz na poniższym materiale:

*Jest to oczywiście modyfikacja do G2: NK, ale traktuję ją tutaj z wiadomych względów jako mod do G1.

A jeśli chcesz poznać najciekawsze mody do Gothica 2, zajrzyj do naszego zestawienia: Gothic 2 – najlepsze modyfikacje.

Źródła screenów: bractwospolszczenia.pl, sefaris.eu, stalker.pl, gothic.fandom.com i themodders.org