Gry
Inne

30.11.2022 19:00

Lista modyfikacji do serii Gothic. Najlepsze mody do Gothica w 2023

Piranha Bytes stworzyła przełomową serię gier RPG. Przygody Bezimiennego oczarowały setki tysięcy graczy w Niemczech, Rosji i – przede wszystkim – w Polsce. Przemierzanie lokacji takich jak miasto Khorinis, Górnicza Dolina czy Stary Obóz stało się już dla niektórych tradycją. Zupełnie nowe wrażenia zapewniają modyfikacje do wszystkich części Gothica (1, 2: NK i 3). Setki nowych zadań, rozbudowane wątki fabularne czy unikalne mechaniki – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. I to za darmo!

Oto zestawienie genialnych modów do serii Gothic, w które zdecydowanie trzeba zagrać.

Poza zestawieniem – Union, czyli obowiązkowy mod do Gothic 1 i Gothic 2

To fenomenalna modyfikacja, która tak naprawdę jest narzędziem ulepszającym podstawowe aspekty rozgrywki. Poprawia stabilność gry, łata najpoważniejsze błędy i zapewnia całe mnóstwo przydatnych funkcji, które można ponadto modyfikować autorskimi plug-inami.

Dzięki modyfikacji Union możliwe jest m.in.:

 • przyspieszanie czasu w grze (co znacznie usprawnia poruszanie się),

 • wolne celowanie,

 • włączenie quicklootu,

 • wyłączenie możliwości atakowania sojuszników,

 • włączenie ataków AoE (obszarowych),

 • modyfikowanie interfejsu (m.in. pasków życia i many) i wprowadzanie nowych elementów (m.in. paska progresu XP),

 • wiele innych, przydatnych funkcji.

Co istotne, jest to mod do Gothica 1 i 2. Działa i w podstawowych wersjach gry Gothic, i we wszystkich modyfikacjach, które nie mają wbudowanych funkcji Uniona (jedną z nich jest np. New Balance). Dla fanów serii Gothic – pozycja obowiązkowa.

Moda Union pobierzesz m.in. z tego dysku Google należącego do Grupy Kajmy.

Modyfikacje do Gothic 1, w które zdecydowanie warto zagrać w 2023 roku

Modów do pierwszej części Gothica nie jest zbyt wiele (w porównaniu z G2). Wśród tych, które można pochwalić za największą dbałość o szczegóły, nowe lokacje, wątki poboczne czy wciągający wątek główny są:

 • Czas Zapłaty – osobna, wciągająca historia o piracie, który rozbija się u wybrzeży Górniczej Doliny podczas wydarzeń z G1.

 • Świat Skazańców 2.0 – jeszcze żywsza i bardziej realistyczna Kolonia Karna!

 • Othello Mod – maksymalne rozbudowanie i usprawnienie świata serii z zachowaniem szacunku do kanonu.

 • Dolina Zombie. Ewolucja 2.0 – wybitny horror w klimatach Gothica?

 • Gothic: Przebudzenie (2022) – Gothic 1 na silniku Gothica 2 (marzenia się spełniają!).

Na portalu Grywalnia.pl znajduje się już artykuł z dokładnym omówieniem powyższych modyfikacji. Zajrzyj do niego i przekonaj się, jak powinno się rozwijać kultowe dzieła Piranha Bytes.

A jeśli już je ogrywałeś, poniżej znajdziesz krótkie omówienie pozostałych modyfikacji do Gothica, które zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę.

Banda Quentina

Banda Quentina to druga wersja znanej fanom Edycji Rozszerzonej. Jest to polska modyfikacja, która koncentruje się na rozbudowie niedokończonych wątków podstawowej fabuły G1. Znowu wcielamy się w rolę Bezimiennego i trafiamy do kolonii karnej jako więzień. Modyfikacja oferuje jednak całe mnóstwo mechanik, dzięki którym rozgrywka jest znacznie bardziej atrakcyjna.

Pojawia się alchemia, mnóstwo nowych przedmiotów, animacji, zadań i NPC. Jednak największą atrakcją jest nowy obóz, do którego można dołączyć i wchodzić z nim w interakcje. Jest to oczywiście tytułowa banda Quentina, bandyty z dużym potencjałem, którego wątek w podstawowej odsłonie został bardzo zaniedbany.

W tym obozie gracz spędza najwięcej czasu

Jest to dobry wybór, gdy nie chce się za bardzo ingerować w rozgrywkę czy fabułę, ale ma się chęć, by odświeżyć doświadczenie i poznać Kolonię Karną na nowo.

Mod jest już od dawna w pełni ukończony i można go pobrać z tej strony.

Ludzie z Górniczej Doliny

W pewnym sensie Ludzie z Górniczej Doliny przypominają poprzednią modyfikację. Jej głównym celem również jest rozbudowywanie Gothica 1 o niewykorzystane przez twórców treści i wydarzenia.

Nowe postacie i dialogi, możliwość zostania Guru (magiem z bagien) czy okazja do napadnięcia wraz z ludźmi Gomeza Wolnej Kopalni to tylko niektóre z nowości wprowadzonych przez tego moda. Bardzo intrygująca jest też możliwość założenia nowej gildii przez samego bohatera.

Własny, niezależny obóz w Gothic 1? To największa atrakcja tej modyfikacji

Dzięki tej modyfikacji zobaczysz, jak mógłby wyglądać Gothic 1, gdyby twórcy mieli nieco więcej czasu! Pobierzesz ją z tej strony lub przez program Spine.

Mroczne Tajemnice

Jeśli chodzi o mody do Gothica 1, nie sposób nie wspomnieć o Mrocznych Tajemnicach. To prekursor wszystkich późniejszych dzieł. Od Mrocznych Tajemnic lepsze są tylko... Mroczne Tajemnice! ThePoziomkaTeam stworzyło arcydzieło przełomowe, wiekopomne. Wielka, rozbudowana fabuła, nowe przedmioty, mechaniki, animacje. Nawet dubbing! Czego chcieć więcej od moda, któremu niebawem stuknie 15 lat?

Żarty żartami, ale projekt przestrzeni w wielu wypadkach robi wrażenie do dziś!

A tak na poważnie – ten mod ma swój urok, jest jednak wybitnie niezbalansowany. Warto też nadmienić, że był tworzony dla żartu. Da się to usłyszeć już po pierwszych nagranych mikrofalówką dialog. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zapoznać się z tą produkcją, aby zobaczyć początki polskiej sceny modderskiej!

Tego „znakomitego” znajdziesz na tej stronie.

Gothic 2 Noc Kruka – najlepsze modyfikacje do najlepszej odsłony serii na 2023 rok!

Społeczność modderska największą miłością obdarzyła Gothica 2. Nic dziwnego – to zdaniem wielu najlepsza odsłona całej serii. Nie sposób wymienić wszystkich genialnych modów, które powstały do tej produkcji. Udało nam się wyselekcjonować 5, w które koniecznie musi zagrać każdy fan. Są to:

 • Złote Wrota – długo wyczekiwana kontynuacja już niebawem?

 • Dirty Swamp 2.0 – świetna historia na bagnach w Jarkendarze.

 • Odyseja: W imię Króla – 200 godzin iście epickiej przygody!

 • New Balance (dawny Returning 2.0) – dubbing i nieprawdopodobnie rozbudowana rozgrywka w kultowym rosyjskim modzie.

 • Kroniki Myrtany: Archolos – po prostu najlepszy mod 2021 roku wg serwisu mod db.

Sprawdź nasz artykuł o najlepszych modach do Gothica 2, który stworzyliśmy jakiś czas temu na portalu Grywalnia.pl Znajdziesz tam szczegółowe opisy i recenzje powyższych modyfikacji.

A jeśli już je znasz, to zobacz pozostałe dzieła społeczności, które postanowiliśmy wyróżnić.

Velaya – Historia wojowniczki

Znajome imię prawda? Mod ten opowiada historię niewolnicy Gomeza, którą można było spotkać zamkniętą w komnacie barona w Gothicu 1. Po upadku bariery udaje jej się przedostać do Khorinis i zamieszkać na farmie Onara. Tam wchodzi w konflikt z Darem i postanawia zmienić swoje życie i stać się wojowniczką.

Bójka z Darem sprawia, że kobieta postanawia wziąć sprawy w swoje ręce

Akcja rozgrywa się po tym, jak Bezimienny wypłynął na Irdorath. Khorinis w tym czasie zdążyło się nieco zmienić. Czy Velai uda się uratować bliskich przed nadciągającą wojną i niewolą orków? 40 godzin świetnej zabawy gwarantowane!

Modyfikację z przygodami Velai pobierzesz z tej strony lub za pomocą Spine.

Piratenleben (Życie pirata)

Niemiecki mod, który pozwala posmakować pirackiego życia w stylu Gothica. Jeśli brakowało ci historii godnej piratów z Jarkendaru – jest to coś dla Ciebie.

Modyfikacja opowiada o przygodach Rhena, młodego chłopaka, który chce zakończyć marne życie w Khorinis i postanawia dołączyć do piratów. Gracz ma okazję spotkać niektórych bohaterów z podstawki, w tym legendę – Kapitana Grega. Wystarczy, że weźmie od alchemika zwój, który przeniesie go w odpowiednie miejsce. Tam rozpocznie przygodę godną Piratów z Karaibów!

Piracka przygoda w Gothic? Tylko z Życiem Pirata!

Modyfikacja wyróżnia się ciekawą fabułą, umiarkowanie długą rozgrywką (około 20 godzin) i fantastycznym, pirackim klimatem. Wielu doceni też trafne poczucie humoru scenarzystów. Jest to zdecydowanie przygoda godna poznania!

Modyfikację pobierzesz z tej strony.

Cienie przeszłości

To jeden z ciekawszych fabularnie modów. Gracz trafia do Kolonii Karnej mniej więcej na dekadę przed wydarzeniami z Gothic 1. Trafia do Starego Obozu. Ma tam tylko jeden cel – chce zostać Cieniem, by skończyć z marnym życiem kopacza. Oblany test zaufania sprawia jednak, że cała sytuacja wymyka mu się spod kontroli.

Ten mod jako jeden z niewielu oferuje możliwość stworzenia własnej postaci!

Modyfikacja bazuje na historii opowiedzianej w Gothic: Der Comic. Gracz poznaje historię Kolonii w czasach jej świetności, poznaje mniej lub bardziej znanych bohaterów i podejmuje decyzje, od których zależy istnienie setek ludzi. Przejście całości zajmuje około 10 godzin. Za to ogromny plusem jest polski dubbing wysokiej jakości.

Jeśli szukasz modyfikacja z naprawdę dobrym wątkiem fabularnym, jest to coś dla Ciebie!

Moda pobierzesz z tej strony.

Mody graficzne, które nie zmieniają rozgrywki

wieża xardasa w modzie graficznym do g2 lhiver

Jeśli chcesz odświeżyć sobie Gothica 1 lub 2, ale nie chcesz ingerować w fabułę, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość – takie modyfikacje również istnieją! Wśród nich są:

 • DX 11,

 • L'Hiver Edition,

 • Varus Biker Edition,

 • Atariar Edition.

Więcej informacji na ich temat znajdziesz w artykule o modach graficznych do Gothica, które nie zmieniają fabuły.

Mody do Gothica 2 bez dodatku Noc Kruka

Wielu z Was pytało się, czy istnieje mod do podstawowego Gothica 2 bez Nocy Kruka. Odpowiadam – oczywiście, że tak! Jeden z nich, najbardziej godny uwagi, jest Moe Edition. To nieco kontrowersyjna modyfikacja, która wpływa nieraz na dość nieoczywiste aspekty rozgrywki (Vatras wygląda... dziwnie). Zapewnia jednak bardziej filmowe doświadczenie, poprawia wiele niedoróbek i urozmaica klasycznego Gothica II.

Warto w niego zagrać, tym bardziej że z okazji 20-lecia drugiej części serii THQ Nordic postanowiło zaimplementować mod Gothic II Classic (który usuwa dodatek Noc Kruka) na Steamie. Dzięki temu każdy może sobie w niego zagrać bez najmniejszych problemów z instalacją!

Opis i recenzję moda Moe Edition znajdziesz w tym artykule.

Zestawienie najlepszych modów do Gothica 3 (2023)

Zbroja cienia w Gothic 3 content mod

Listę modów zamykają najlepsze rozszerzenia do Gothica 3. Tych również nie powstało zbyt wiele. Większość koncentruje się na naprawieniu najpoważniejszych błędów i optymalizacji. A tych po premierze G3 było niemało! Część z nich wprowadza też masę nowego contentu, m.in. z poprzednich odsłon serii. Znalazł się nawet dodatek fabularny.

Wszystkie godne uwagi modyfikacje to:

 • Community Patch 1.75,

 • Quest Pack 4,

 • Content mod,

 • Mod Konsekwencje,

 • Lively Towns Mod,

 • Powrót Generała Lee.

Co istotne, wszystkie z tych modów są ze sobą kompatybilne. Da się je pobrać w jednej paczce. Opis każdego z nich wraz z instrukcją pobierania i instalacji znajdziesz w naszym artykule o modach do Gothica 3 na Grywalnia.pl!