Inne
Gry

12.03.2022 14:00

Gothic 3 – najlepsze mody po polsku i patche w 2023 roku!

Nie wyobrażam sobie gry w Gothic 3 bez modyfikacji i patchy. Dzięki nim znika większość irytujących błędów, a sama gra zyskuje na atrakcyjności pod każdym względem. Sprawdź, jakie są najlepsze modyfikacje do Gothic 3, dowiedz się, skąd je pobrać i jak je zainstalować.

Gothic 3 – najlepsze modyfikacje i patche do gry

Przyznam szczerze, że nie darzę Gothica 3 szczególną sympatią. Dotąd pamiętam, jak niedługo po premierze włączyłem grę i przywitały mnie nieskończenie długie ekrany ładowania oraz nieustanne bugi. Przez następne lata próbowałem się przekonać – nieskutecznie.

Wszystko dlatego, że ominęły mnie modyfikacje do Gothica 3. Dosłownie nie miałem pojęcia o ich istnieniu. Jednak gdy zainstalowałem najlepsze mody i patche do Gothica 3, ta część serii znacznie zyskała w moich oczach. Wierzę, że poniższa lista przekona również Ciebie, drogi czytelniku, żeby ponownie odwiedzić przepiękne krainy Myrtany.

Co ważne, wszystkie modyfikacje mają polską wersję językową (napisy). Są też ze sobą całkowicie kompatybilne, gdyż rozszerzają podstawową wersję gry. Dotychczas nie powstał żaden sensowny mod total-conversion do G3, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie zainstalować wszystkie wymienione poniżej modyfikacje.

Gothic 3 – Community patch 1.75.14 (G3 Edycja Rozszerzona)

patch do Gothica 3 | polska wersja językowa: tak | premiera ostatniej wersji: 2014 | 1200 zmian – poprawki błędów i balansu, nowa zawartość, optymalizacja

To najważniejszy mod do Gothica 3, bez którego nie ma sensu rozpoczynać nowej gry. Powstał dzięki wiernej społeczności wspieranej przez programistów ze studia Spellbound. Ich praca do dziś służy fanom serii Gothic.

„Edycja Rozszerzona” (bo tak nieoficjalnie mówi się o Gothic 3 Community Patch) wprowadza całą masę usprawnień w niemal każdym obszarze rozgrywki. Wśród najważniejszych należy wymienić:

 • Poprawy najważniejszych błędów i bugów,

 • Poprawę działania na starszych i nowszych komputerach,

 • Poprawki graficzne: lepsze tekstury budynków i pancerzy, naprawione cienie i oświetlenie, ulepszony grading kolorów, poprawki animacji i wiele innych,

 • Nowe zadanie „Gdzie jest Guru?” (które formą nawiązuje do zadania Chromanin z Gothica 1, a nazwa odnosi się do nazwy kultowego błędu z G1 Where is the Guru?).

menu moda do gothica 3 community patch

Menu gry Gothic 3 z Community Patchem 1.75 nieco się zmienia. Nieoficjalny podtytuł „Enchanced Edition” jest w tym wypadku niezwykle trafny

Istotną zmianą jest też możliwość zmiany poziomu trudności i włączenia alternatywnej sztucznej inteligencji. Pierwsza opcja utrudnia grę m.in. przez zmianę statystyk przeciwników. Druga opcja sprawia za to, że przeciwnicy zachowują się w sposób logiczny i np. atakują razem, a nie po kolei. Ten mod do Gothica 3 sprawia, że gra się nie tylko przyjemniej, ale też ciekawiej, a gra staje się (do pewnego momentu) prawdziwym wyzwaniem.

Gothic 3 Community Patch 1.75 wprowadza zmiany widoczne dosłownie na każdym kroku. Mówi się nawet, że „Gothic 3 bez Community Patcha to nie Gothic”. I z pewnością jest w tym dużo prawdy. Ogromnym plusem tego patcha do Gothica 3 jest to, że jest w pełni kompatybilny z innymi modami do G3!

Gothic 3 Community Patch 1.75 – skąd pobrać i jak zainstalować?

Gothic 3 – Community patch pobierzesz z tego miejsca. Instalacja tej modyfikacji jest stosunkowo prosta – wystarczy włączyć dedykowany instalator i przeczytać załączoną do niego instrukcję.

Zobacz także: Gothic Remake coraz bliżej? Po roku milczenia mamy pierwsze szczegóły!

Quest Pack 4 do Gothic 3

modyfikacja do Gothica 3 | polska wersja językowa: tak | premiera ostatniej wersji: 2010 | nowe zadania, pancerze, bronie i postaci; poprawki błędów; zbliżenie klimatem do G1 i G2

Gothic 3 Quest Pack 4 dodaje, jak sama nazwa wskazuje, około 100 zupełnie nowych misji fabularnych. Dzięki nim nowi NPC zlecają zadania, które bliższe są tym obecnym w poprzednich częściach serii. Pojawiają się też nowe przedmioty (w tym pancerze) nawiązujące do Gothica 1 i 2. Zmienia się również HUD – powracają paski zdrowia i many znane z G1 i G2 oraz spójny z nimi pasek wytrzymałości.

Na początku gry pojawia się też w pełni zdubbingowane intro po polsku:

Gothic 3 Quest Pack 4 to nie tylko mod klimatyczny – to też poprawki błędów oraz mnóstwo dodatków związanych z rozgrywką. Zwiększony poziom trudności, nowe bronie do wykucia, losowo generowane wydarzenia (np. napad bandytów na miasto lub walki małych grup przeciwników między sobą) czy widoczne zmiany otoczenia sprawiają, że Quest Pack 4 to pozycja obowiązkowa dla każdego fana serii Gothic. Tym bardziej że mod naszpikowany jest easter eggami!

Ogromnym plusem QP4 jest też polska (napisy) wersja językowa oraz pełna integracja z pozostałymi modyfikacjami.

Pełną listę zmian wprowadzanych przed modyfikację sprawdzisz tutaj.

Quest Pack 4 – skąd pobrać? Instalacja

Pliki modyfikacji do Gothica 3 Quest Pack 4 znajdziesz na tej stronie. Instalacja jest stosunkowo prosta – wystarczy stosować się do zaleceń umieszczonych w instalatorze.

Zobacz także: Remake a remaster – co to znaczy? Czy dziś to rozróżnienie ma sens?

Gothic 3 – Content Mod

modyfikacja do Gothica 3 | polska wersja językowa: tak | premiera ostatniej wersji: 2016 | nowy content: bronie, tarcze, plany, modele potworów, pancerze itd. oraz nowe zadania i konsekwencje ich wykonania

Gothic 3 Content Mod to swoiste rozszerzenie do wspomnianego wcześniej Quest Packa 4. Ta modyfikacja koncentruje się, jak można się domyślić, na wprowadzeniu nowej zawartości i zmian graficznych takich jak:

 • nowe bronie, tarcze, receptury i pancerze (w tym znane z poprzednich części serii),

 • nowe tekstury i modele przedmiotów i potworów,

 • nowe, klimatyczne listy i notatki rozsiane po świecie gry,

 • poprawione twarze towarzyszy Bezimiennego,

 • upodobnienie orków do tych znanych z wyspy Khorinis.

Zbroja cienia w Gothic 3 content mod

Dzięki Content modowi do Gothica 3 możemy znowu założyć zbroję cienia ze Starego Obozu

Niezwykle klimatyczną zmianą jest też możliwość ustalenia ścieżki rozwoju Bezimiennego w Gothicu II. Niesie to konkretne korzyści, np. możliwość odnalezienia bardzo mocnego miecza paladyna lub zbroi Łowcy Smoków (najlepszej w grze).

ork z g2 content mod

Orkowie przypominają swoich pobratymców zamieszkałych na wyspie Khorinis. Dla mnie

zmiana na plus!

nowy troll w g3

Troll żywcem wyjęty z G1 i G2 wygląda znacznie lepiej niż plastelinowy potworek z G3!

Z tego względu, że jest to rozszerzenie do Quest Packa 4, ta modyfikacja do Gothica 3 nie wprowadza nowych zadań. Zmienia to natomiast dodatek do Content Moda „Konsekwencje”, o którym niżej.

Mod Konsekwencje do G3

modyfikacja do Gothica 3 | polska wersja językowa: tak | premiera ostatniej wersji: 2012 | Nowe aktywności, zadania, NPC i przedmioty, konsekwencje fabularne niektórych zadań

Zawartość modyfikacji do Gothica 3 Konsekwencje wprowadza przede wszystkim nowe zadania, które mają bezpośredni wpływ na przebieg fabuły oraz dialogi, które zwiększają immersję gracza. To wszystko sprawia, że Myrtana wydaje się żywą krainą, w której decyzje Bezimiennego faktycznie mają znaczenie.

Nowe pancerze towarzyszy g3

Dzięki modom towarzysze Bezimiennego znów mają pancerze nawiązujące do ich obozów z pierwszej części serii

Przykładowo, po zabiciu Rhobara II i porozmawianiu z Rolandem, mieszkańcy Okary będą wrogo nastawieni do bohatera. Lub też zabicie orków pod świątynią sprawi, że buntownicy Charlesa zajmą ten teren. Ten mod do G3 wprowadza setki takich mniejszych lub większych zmian.

Modyfikacja Konsekwencje jest oczywiście kompatybilna z wszystkimi pozostałymi patchami i modami w tym zestawieniu.

Lively Towns Mod

modyfikacja do Gothica 3 | polska wersja językowa: tak | premiera ostatniej wersji: 2016 | żywsze miasta, nowe aktywności po odbiciu miast, unikalni NPC

Choć trzeba przyznać, że Gothic 3 prezentuje naprawdę duży, otwarty świat, to zawartość gry (a w szczególności miasta) były bardzo powtarzalne, do tego opustoszałe. I właśnie na poprawie tej bolączki koncentruje się Lively Towns Mod do Gothica 3.

Lively town mod do g3 nowy wygląd miasta

Każde miasto w G3 wygląda teraz nieco inaczej

Najważniejsze zmiany wprowadzane przez tę modyfikację to:

 • Ponad 50 nowych zadań (dostępnych warunkowo i z różnymi możliwościami realizacji, czasem w zależności od rozwoju Bezimiennego),

 • Unikalne tekstury miast, dzięki czemu wszystkie lokacje wyraźnie się od siebie różnią,

 • Niepowtarzalni NPC w każdym z miast (unikalne ubrania, bronie, twarze i rutyny),

 • Nowe moby, przedmioty i skarby.

Nowe budowle orków w LTM mod do g3

Dzięki LTM lokacje nabierają unikalnego charakteru!

Lively Towns Mod pobierzesz ze strony sefaris.eu. Co ważne ta modyfikacja do Gothica 3 jest w pełni kompatybilna z pozostałymi modami w zestawieniu. A to wszystko dzięki pracy ludzi związanych z portalem sefaris. eu. O wszystkich zmianach (a jest ich naprawdę sporo), które wiążą się z integracją tych modyfikacji, przeczytasz tutaj.

Powrót generała Lee

mod fabularny do Gothica 3 | polska wersja językowa: tak | premiera ostatniej wersji: 2019 | rozwinięcie wątku Lee, nowe zadania, dialogi, postacie, przedmioty

Modyfikacja do G3, która zwieńcza historię zemsty Lee na królu Rhobarze II. Wprowadza zróżnicowane zadania (związane ze szpiegostwem, intrygami dworskimi, kradzieżami) oraz kluczowe dla losów Myrtany bitwy o miasta. oprócz zupełnie nowej, ciekawej fabuły, mod Powrót generała Lee wprowadza też kilka mniejszych (ale równie ciekawych wątków pobocznych). Zmienia też nieco zawartość wspomnianych wcześniej modyfikacji do Gothica, by uspójnić rozgrywkę. Warto więc go zainstalować na samym końcu.

Paczki modów do Gothica 3

Nasuwa się pytanie – skoro wszystkie wymienione powyżej modyfikacje do Gothica 3 są ze sobą kompatybilne, może dałoby się stworzyć z nich paczkę? Jak się okazuje, były już takie próby.

Pierwsza z nich zbiera wymienione mody (+ kilka pomniejszych patchów) i pozwala zainstalować je wszystkie na raz. Pliki wraz z instrukcją obsługi znajdziesz na stronie themodders.org.

Drugą paczkę, przygotował zespół sefaris.eu – pobierzesz ją tutaj. Zawiera wszystkie najważniejsze mody, do tego na bieżąco aktualizowane (jeśli jest taka potrzeba) i integrowane przez fanowską społeczność.

Gothic 3 – najlepsze modyfikacje. Podsumowanie

Gothic 3 niesamowicie zyskuje, dzięki wymienionym wyżej modyfikacjom. Gra bez nich wydaje się pusta, sztuczna i surowa. Jakby czegoś jej brakowało. Przez to odbiłem się od Gothica 3 wiele lat temu. Liczę, drogi czytelniku, że Twój pierwszy kontakt z Myrtaną będzie dzięki tym modyfikacjom do Gothica 3 znacznie przyjemniejszy.

A jeżeli chcesz sprawdzić, jakie są najlepsze mody do pozostałych odsłon Gothica, sprawdź nasze dwa zestawienia: modów do Gothica 1 i modyfikacji do Gothica 2 NK.

Screeny zaczerpnięte ze stron themodders.org, sefaris.eu, gothic.fandom.com