Gry
Inne

31.03.2022 14:00

Gothic – najlepsze mody graficzne, które nie zmieniają fabuły

Mody graficzne do Gothica 1 i 2, które znajdziesz w tym zestawieniu, poprawiają grafikę, dodają nowe tereny i zmieniają rozgrywkę, ale w żaden sposób nie ingerują w fabułę. Czas wrócić do przygód Bezimiennego i poczuć się tak samo, jak kilkanaście lat temu, gdy po raz pierwszy ta cudowna gra pojawiła się na Twoim komputerze!

Jesteś tutaj, bo kochasz Gothica. Czasem jednak czujesz, że grafika w tej grze nie najlepiej się zestarzała, a sama produkcja studia Piranha Bytes niezbyt dobrze działa na nowszych sprzętach. Dlatego instalujesz najlepsze mody do Gothica 2 i cieszysz się nie tylko odświeżoną grafiką, ale też zupełnie nową przygodą.

Czasem jednak czujesz, że zmiany fabularne wprowadzane przez twórców modyfikacji nie zawsze Ci odpowiadają. Dlatego w tym zestawieniu znajdziesz tylko mody na grafikę do Gothica 1 i 2: NK. Dzięki nim znacznie odświeżysz wygląd gry, usprawnisz ją i urozmaicisz, ale w żaden drastyczny sposób nie wpłyniesz na opowieść o przygodach Bezimiennego. Ot, taki Gothic Remaster w fanowskim wydaniu!

Najlepszy mod na grafikę w Gothic 1 i 2 – DX 11!

Jeśli mowa o Gothic, mody graficzne takie jak DX11 to absolutna podstawa. Bez niego w zasadzie nie ma sensu grać na najnowszych sprzętach. Skąd takie radykalne stwierdzenie? Z dwóch powodów.

Po pierwsze, ten mod graficzny do Gothica 1 i 2 znacznie odciąża procesor i upłynnia rozgrywkę. Mimo że Gothic to już pełnoletnia produkcja, bazuje na archaicznych rozwiązaniach – wykorzystuje m.in. tylko 1 rdzeń procesora (i dlatego tak kiepsko chodzi nawet na high-endowych maszynach). DX11 to zmienia, pozwala też wykorzystywać zasoby karty graficznej.

W Gothicu mody graficzne takie jak DX 11 robią niezwykłą robotę pod względem klimatu. Tutaj pokaz efektu promieni słonecznych w lesie

Po drugie, DX 11 do G1 i G2 to całkowita przemiana wizualna gry. Świadczy o tym wprowadzenie całej masy nowych mechanizmów, systemów i efektów graficznych wspieranych w technologii DX11 takich jak:

  • dynamiczne oświetlenie i cieniowanie,

  • promienie słoneczne,

  • wsparcie HBAO+

  • odbicia w wodzie,

  • teselacja,

  • realistyczny (i niezwykle klimatyczny) deszcz

  • normalmapping,

  • i wiele możliwości konfiguracji dostępnych w dedykowanym panelu otwieranym klawiszem F11.

Deszcz robi znacznie większe wrażenie niż w oryginale...

Jedyne wymaganie sprzętowe to posiadanie karty graficznej obsługującej technologię DX 11. Czyli sprzętu co najmniej z okolic 2010 roku. W innym wypadku ten mod graficzny o Gothica po prostu nie zadziała.

Xardas strasznie zaniedbał drogę do swojej wieży.

Co istotne, DX11 często dołączany jest do innych modyfikacji graficznych. Jeśli więc interesuje Cię coś więcej niż samo ulepszenie graficzne, nie musisz osobno instalować DX 11. W niektórych przypadkach (takich jak np. Kroniki Myrtany) jest to jednak konieczne.

Skąd pobrać DX11 do Gothica 1 i 2?

Oprócz samego moda graficznego warto pobrać i zainstalować kilka fixów, które sprawią, że Gothic będzie grywalny i pozbawiony większości bugów. Listę plików do potrzebnych do naprawienia G1 i G2 wraz z instrukcją znajdziesz w tym poradniku.

Cały czas aktualizowany (i kompatybilny z najnowszymi modyfikacjami takimi jak Kroniki Myrtany) mod graficzny DX 11 do Gothic II pobierzesz z tego miejsca, a DX 11 do Gothica 1 – z tego.

Gothic 2 – najlepsze mody graficzne, które nie zmieniają fabuły

Wiemy już, że bazą dla wszystkich modów graficznych do Gothica 1 i 2 jest DX11. To dzięki niemu gra potrafi wyglądać całkiem nieźle nawet w 2022 roku. Są jednak modyfikacje, szczególnie do Gothica II Noc Kruka, które wprowadzają sporo nieinwazyjnych rozwiązań. Dzięki nim rozgrywka staje się przyjemniejsza (np. przez balans) lub znacznie bardziej urozmaicona (dzięki nowym terenom do eksploracji) niż klasyczny Gothic.

Mody graficzne, które znajdziesz poniżej, nie wpływają (lub wpływają w minimalnym stopniu) na fabułę, dając wrażenie świeżości i jednocześnie nie burząc klimatu oryginału.

L'Hiver Edition – która wersja najlepsza?

Ważna uwaga – w sieci można znaleźć 3 wersje moda L'Hiver – 1.2, 1.6 i 2.0.

Pierwsza z nich 1.2 (tzw. rosyjska) jest najstarsza, a wsparcie do niej zakończyło się już dawno. Dlatego pomijam ją w tym zestawieniu.

Druga wersja – 1.6 (tzw. angielska) jest według wielu najlepszym modem graficznym do Gothic 2. Najnowsza wersja wyszła rok temu i jest pozbawiona wielu błędów, które utrudniają grę w wersji 1.2. Jest całkowicie spolszczona.

Trzecia wersja – 2.0 (tzw. niemiecka) jest najnowsza, korzysta z tekstur i lokacji z wersji 1.2, ale oprócz tego całkowicie różni się od poprzednich wersji.

Sam grałem w wersję 1.6 i mogę ją z czystym sumieniem polecić. Jeśli jednak interesuje Cię wersja 2.0, więcej o niej przeczytasz tutaj.

L'Hiver Edition v1.6 – najlepszy mod graficzny do Gothic 2?

Chcesz po raz kolejny przeżyć przygody Bezimiennego, ale na zupełnie innych zasadach? Myślę, że ten mod jest dla Ciebie! Gothic z modyfikacją graficzną L'Hiver 1.6 dodaje nowe tekstury, przeciwników i lokacje. Wprowadza też duże zmiany w samym Khorinis, Górniczej Dolinie i Jarkendarze.

Khorinis port w modzie na grafike do gothica l-hiver 1.6

Mod graficzny L'Hiver zupełnie zmienia port w Khorinis. Tę lokację wykorzystano również w modzie New Balance, jednym z najlepszych modów do G2.

Oprócz tego znacznej poprawie uległ balans. Potwory stały się silniejsze, a broń bardziej różnorodna (dużo nowych przepisów!). Oprócz tego mikstury regenerują życie procentowo (w końcu stają się użyteczne!), wprowadzono nowe progi nauczania oraz usunięto tabliczki ze stałymi bonusami do statystyk.

Dano też graczowi mnóstwo możliwości rozwoju ekwipunku i bohatera, np. możliwość wyuczenia regeneracji many i życia, a także zaklinania biżuterii. Oprócz tego można grać z tarczą (!).

gothic - mod graficzny l-hiver nowe budynki

Zmian doczekały się również inne części miasta

W skrócie: mod graficzny Gothic 2 L'Hiver Edition to nie tylko znaczna poprawa grafiki i rozdzielczości tekstur, ale również sporo zmian w systemie rozgrywki. Co ważne, mod w żaden sposób nie wpływa na fabułę. Cieszymy się w nim wyłącznie zmianami w mechanice i grafice.

wieża xardasa w modzie graficznym do g2 lhiver

Wejście do wieży Xardasa wygląda naprawdę klimatycznie!

Jak zainstalować mod na grafikę L'Hiver Edition 1.6?

Wszystkie informacje o tym, skąd pobrać i jak zainstalować tego (moim zdaniem) najlepszego moda graficznego do G2 znajdziesz w tym miejscu.

Zobacz także: Kiedy Gothic Remake? Premiera, postępy prac i newsy o grze

Gothic 2 Atariar Edition – klimatyczny remaster G2 NK

Ta modyfikacja powinna przypaść do gustu wszystkim tym, dla których L'Hiver bardzo ingeruje w mechanikę Gothica. Mod graficzny Atariar Edition to w zasadzie fanowski remaster G2 NK, który wprowadza jedynie kosmetyczne zmiany. Nie wkroczysz tu do bujnej dżungli zaraz po wyjściu z wieży Xardasa. W zamian zobaczysz tekstury o wyższej rozdzielczości oraz nowe modele drzew, traw i krzewów.

nowa grafika w klasztorze w g2 nk

Drobne zmiany w kolorystyce oraz lepsze tekstury sprawiają, że klasztor jest jeszcze bardziej klimatyczny!

Motywacją twórców było jak najwierniejsze oddanie Gothicowego klimatu przy jednoczesnym usunięciu wielu błędów i uciążliwości. I trzeba przyznać – to się udało.

Nie oznacza to jednak, że w samej rozgrywce nie doszło do zmian. Te jednak nie ingerują drastycznie w wygląd gry. Mają ją jedynie uatrakcyjniać. Mod wprowadza m.in. takie zmiany jak wolne celowanie z broni dystansowych i czarów czy możliwość bezgildyjnego przejścia gry lub dołączenia do magów wody. Pojawia się wiele drobnych kwestii dialogowych (wszystkie zdubbingowane dzięki wykorzystaniu istniejących linii dialogowych) oraz takich drobnostek jak możliwość uwarzenia kilku mikstur tego samego typu na raz.

gothic - mod graficzny. Górnicza Dolina w Atariar Edition

W Górniczej Dolinie pojawia się jeszcze więcej drobnych smaczków, które wskazują, że jest tam prawdziwa wojna

Całe mnóstwo drobnych zmian w sumie składa się na znacznie przyjemniejszą rozgrywkę. Po prostu. Choćby zmiana sposobu chodzenia zależna od gildii wraz z drobnymi bonusami sprawiają, że jeszcze bardziej czujemy naszą przynależność do wybranego ugrupowania. Jeśli chcesz przeżyć przygody Bezimiennego jeszcze raz, ale lepiej, nie znajdziesz lepszego moda na grafikę do Gothica niż Atariar Edition!

pokaz oswietlenia w atariar edition

Niezwykły klimat we wnętrzach zapewnia poprawiona kolorystyka oraz światło

Jak zainstalować mod graficzny Gothic: Atariar Edition?

Tutaj instalacja jest bardzo prosta. Można albo zdecydować się na instalację przez program Spine, albo pobrać pliki z modem z tego miejsca.

Gothic 2 – Varus Biker Edition

Gdybym miał porównać mod graficzny Varus Biker Edition do innej modyfikacji z tego zestawienia, najbliższy byłby mu zapewne Atariar Edition. A może inaczej – jeśli nie spodobał Ci się AT, na pewno przypadnie Ci do gustu VB. I odwrotnie. To dwa na pierwszy rzut oka podobne mody z niemal identycznymi założeniami, ale zupełnie inną realizacją.

W tej modyfikacji jednak nieco inaczej rozkładają się akcenty. Oprócz oczywistej poprawy warstwy wizualnej gry, twórca skupił się na przywróceniu wielu niewykorzystanych lokacji z Gothica 1 oraz stworzeniu nowych, które w naturalny sposób uzupełniałyby świat.

Stara Kopalnia w Varus Biker

Zawsze chciałeś sprawdzić, co zostało ze Starej Kopalni? Teraz masz na to szansę!

Gracz otrzymuje możliwość, by odwiedzić tereny wokół Starej i Nowej Kopalni oraz zajrzeć do Świątyni Śniącego, w której (a jakże) ponownie zalęgło się Zło. Pojawi się też kilka nowych lokacji (jak niewielka świątynia Pradawnych w Jarkendarze – screen poniżej).

jedna z nowych świątyń w jarkendarze w varus biker edition

Jeśli mowa o przeciwnikach – pojawia się kilka autorskich mobów takich jak Ghul, Rój czy Nieumarły Ork-Szaman. Każdy z nich walczy w unikalny dla siebie sposób, co dodatkowo urozmaica rozgrywkę.

Z wartych uwagi zmian warto też odnotować możliwość zdobycia Uriziela w kilku różnych odmianach, możliwość ulepszania pancerzy czy tworzenia nowych broni.

varus biker swiatynia sniacego ze szkieletami w G2

W Świątyni Śniącego nigdy nie może być spokojnie, prawda?

Za prawdziwie szaloną innowację w tym dość rozsądnym pod względem wprowadzanych zmian uważam możliwość zakupu, uzbrojenia i ujeżdżania... cieniostwora! Można go nabyć w specjalnej, niewielkiej lokacji z kilkoma nowymi postaciami niezależnymi, dla których trzeba wykonać drobne zlecenie. To ciekawy dodatek, który sprawia, że zdecydowanie warto zainteresować się tym modem graficznym do Gothica 2.

Droga do Nowej kopalni w Varus Biker

Skąd pobrać i jak zainstalować mod graficzny Varus Biker Edition do Gothica 2 NK?

Ponownie – modyfikację wraz z dokładną listą zmian możesz pobrać z tej strony.

Gothic 1 – mody graficzne. Czy jakieś istnieją?

Tutaj pojawia się drobny problem. Oprócz wspomnianego na samej górze DX 11 nie ma modyfikacji, która nie ingerowałaby bardziej w rozgrywkę. Jest niby Edycja Rozszerzona (zainteresowani mogą wyszukać w sieci), jednak ograłem ją i nie jestem do niej zbytnio przekonany – dużo błędów i nieraz dziwne decyzje autora sprawiają, że nie mogę jej z czystym sercem polecić.

Zdecydowanie jednak zalecam, żeby zajrzeć do mojego zestawienia najlepszych modów do Gothica 1. Znajdziesz tam projekty, które może i ingerują w fabułę, ale też znacznie uatrakcyjniają archaiczną rozgrywkę z pierwszej części naszej ukochanej serii.

A jeśli chcesz zremasterować trzecią część serii, sprawdź mody, bez których nie ma sensu odpalać Gothica 3.