Gry
Inne

04.10.2021 13:15

Czy to w końcu Gothic MMORPG z prawdziwego zdarzenia? Recenzja serwera Axyl

Czy istnieje fan serii Gothic, który nigdy nie chciał zagrać wspólnie ze znajomymi? Nie wydaje mi się. Spełnieniem marzeń o multiplayerze stała się modyfikacja Gothic Online, która od lat przechodzi wzloty i upadki. Jednak wraz z ostatnią odsłoną tej popularnej modyfikacji pojawiła się perełka, jakiej do tej pory nie było. Przeczytaj obszerną recenzję serwera Axyl, czyli naprawdę udanego (i intensywnie rozwijanego) MMORPG w świecie Gothic!

Spis treści:

 1. Pierwsze wrażenia

 2. Recenzja Axyl, czyli serwer Gothic MMORPG z prawdziwego zdarzenia

  • Tworzymy postać – personalizacja wyglądu bohatera

  • Rozwój bohatera – trochę z Metina, trochę z Gothica

  • Rozgrywka i najważniejsze mechaniki

  • Dodatkowe aktywności i profesje na serwerze

 3. A co z mikropłatnościami?

 4. Rozwój i plany na przyszłość – rozmowa z twórcą Axyl MMORPG

 5. Poradnik – Jak zagrać na serwerze Axyl MMORPG na platformie Gothic Online?

 6. Podsumowanie – Dawna miłość do MMORPG odżyła

Gry z gatunku MMORPG są specyficzne. Pierwsze miesiące i lata to okres wieku dziecięcego. To ryzykowny czas – poprawia się błędy i balans, a nowa zawartość nie pojawia się zbyt często. Przez to gracze szybko się zniechęcają (patrz: TESO kilka lat temu czy niezwykle popularne New World, które aktualnie boryka się z tego typu problemami).

Jednak fanowskie projekty rządzą się swoimi zasadami. Nie inaczej jest w przypadku serwera Axyl MMORPG, który wystartował 18 września 2021 roku. Zachęcony obietnicami o spełnieniu marzeń sprzed lat postanowiłem przetestować ten projekt. Pograłem kilkanaście godzin, poznałem jego zalety (sporo) i wady (których też nie brakuje) i muszę przyznać – nie zawiodłem się!

tworzenie postaci w Axyl MMORPG na platformie Gothic Online

Na serwerze wita nas znajoma twarz i niezwykle skromny (ale nie jedyny!) kreator postaci

Pierwsze wrażenia

Gdy rejestrowałem się na serwerze Axyl MMORPG, w zasadzie nie wiedziałem, czego się spodziewać. Moja przygoda z gatunkiem zakończyła się dość gwałtownie w okolicach 2012 roku, kiedy z dnia na dzień zamknięto mój ulubiony prywatny serwer w grze Metin 2 (ktoś pamięta ShenlongMt2?). Utrata dwóch silnych postaci skutecznie zniechęciła mnie do gier MMO.

Dlatego po kilku chwilach sporym zaskoczeniem okazały się znajome ikony w ekwipunku, postaci o ikonicznych funkcjach i posągi, które w pewnym sensie przypominają... metiny! Otóż to – Axyl MMORPG to sprytne (i całkiem sensownie zrobione) połączenie Gothica z Metinem 2. Widać to w najważniejszych mechanikach i w rozgrywce. Ekwipunek ulepsza się u kowala (lub zwojami błogosławieństwa) od +0 do +9. Przedmioty mają najczęściej modele z Gothica, ale symbolizują je ikony zapożyczone z kultowego MMO. Wspomnienia wracają...

Gothic Online serwer MMORPG Axyl ulepszanie eq jak w metin 2

Statystyki miecza zwiększają się z każdym ulepszeniem. Dodatkowe wzmocnienia zapewniają runy. A w ekwipunku znajduje się wiele znajomych przedmiotów.

Axyl w wielu aspektach inspiruje się Metinem. Jest to cecha, która najbardziej dzieli graczy – można to uwielbiać lub nienawidzić. Mnie osobiście to nie przeszkadza. A potencjalnych zniechęconych informuję – warto dać Axylowi szansę, bo nadrabia na wielu innych płaszczyznach. Jakich? Przekonajmy się o tym i sprawdźmy, jak wygląda rozgrywka na jednym z najpopularniejszych serwerów na platformie Gothic Online.

Zobacz także: ELEX 2 – wywiad z twórcami. Lepszy system walki, questy i wybory w nowej grze Piranha Bytes

Axyl, czyli serwer Gothic MMORPG z prawdziwego zdarzenia

Początek w tej grze jest dość standardowy. Tworzymy nową postać, poznajemy pierwszych NPC, otrzymujemy od nich zadania i ruszamy w stworzony od podstaw oryginalny świat, by z każdym zdobytym levelem wzmacniać naszego herosa. Jak prezentują się poszczególne elementy rozgrywki? Sprawdźmy to!

Tworzymy postać – personalizacja wyglądu bohatera

Na początek kilka gorzkich słów. Już na starcie zaskoczeniem okazał się niezwykle skromny kreator postaci (patrz screenshot nr 1.) Ograniczenie do wyboru płci (przy czym kobiece modele wymagają dopracowania) i skina Bezimiennego z Gothica 1 i 2 nie był tym, czego oczekiwałem. Tym bardziej że w zapowiedziach wyraźnie chwalono się rozbudowaną personalizacją bohatera. Jak się później okazało, zmiana wyglądu postaci dostępna jest jedynie dla kont premium.

Gothic Online serwer MMORPG Axyl zmiana wyglądu postaci dla kont premium

W kreatorze premium można wybrać kształt głowy, kolor i wygląd ciała oraz jedną z dziesiątek twarzy znanych z pierwszej i drugiej części Gothica

Jak zaznaczył sam twórca, decyzja ta podyktowana jest chęcią wyróżnienia osób, które chcą dołożyć się do rozwoju serwera. Jest to dyskusyjne, choć w pewnym sensie zrozumiałe. Nieco cierpi na tym wrażenie z pierwszych kilku godzin rozgrywki (ciągle mijasz klony Twojej postaci), trzeba jednak skądś brać pieniądze na utrzymanie i rozwój serwera.

Widać jednak, że twórcy nie zależy na ściąganiu każdego grosza z graczy. Wystarczy raz wykupić konto premium (tydzień to koszt 10 zł, miesiąc – 30 zł) i w czasie jego aktywności można personalizować bohatera, kiedy się tylko chce. Co ważne, po upływie ważności premium wybrany wygląd postaci zostaje. Nie można go już po prostu zmienić. Warto też dodać, że po ostatnich problemach z serwerem administrator dał każdemu graczowi darmowe 3 dni premium. Zapewne nie ma co liczyć na powtórkę tej sytuacji, jednak wszyscy fani Axyla mogą w tym momencie nacieszyć się zaletami konta premium – to się ceni.

Zobacz także: Ogromna zmiana w Dust 2, krótsze mecze i inne zmiany w nowej operacji w CS: GO

Czy na zmianę wyglądu i bonus do zdobywanego złota i doświadczenia warto wydać te kilka–kilkadziesiąt złotych? Uważam, że w grze AAA to byłoby niedopuszczalne. Jest to jednak fanowski projekt, który zdecydowanie warto wesprzeć kilkoma groszami. W końcu od tego zależeć będzie przyszłość serwera.

Rozwój bohatera – trochę z Metina, trochę z Gothica

W tym wypadku mamy do czynienia z miksem mechanik typowych dla MMORPG i zaczerpniętych prosto z Gothica. Doświadczenie zdobywamy, wykonując misje fabularne i polowania, zabijając regularnie respiące się moby (w tym bossy, o których za moment) i wykonując poboczne (ale niezwykle istotne) aktywności – wydobywanie itanu, łowienie i zbieranie ziół. Po zdobyciu odpowiedniej ilości expa wskakuje nam kolejny poziom i 3 punkty umiejętności, które możemy wydać na siłę, zręczność, witalność, dominację i determinację (inteligencja na razie nie działa).

Gothic Online serwer MMORPG Axyl rozwój postaci tabela statystyk

Okno statystyk. Część z nich zwiększamy dzięki punktom umiejętności zdobywanym co poziom, część rozwijamy poprzez wykonywanie konkretnych czynności. Za niektóre otrzymujemy też pasywne bonusy

W dużym skrócie: siła i zręczność wpływają na zadawane obrażenia. Zręczność dodatkowo daje szansę na unik (i zniwelowanie obrażeń). Witalność podnosi obronę i liczbę punktów życia. Dominacja zwiększa ostateczne zadawane obrażenia, a determinacja zmniejsza otrzymywane obrażenia. To od tych statystyk zależy, jakim archetypem postaci chcemy zagrać. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu możemy rozwijać naszą postać w dowolnym kierunku. Z pewnością kolejne aktualizacje dadzą nam wybór większy niż DPS i tank (+hybrydy).

Na powyższym zrzucie ekranu możecie zobaczyć statystyki mojej postaci. Na początku rozgrywki zdecydowałem, że chcę zagrać tankiem, dlatego wydałem sporo punktów w witalność (więcej punktów życia, obrony i regeneracji), a potem zacząłem inwestować w determinację (by zauważalnie zmniejszyć obrażenia zadawane przez wrogów). Być może gracze z większym doświadczeniem skrytykują mnie za ten wybór, czuję jednak, że w grze solo takie statystyki sprawdzają się bardzo dobrze.

Gothic Online serwer MMORPG Axyl rozwój postaci

Podniesienie poziomu niektórych umiejętności sygnalizowane jest charakterystyczną poświatą

W Gothicu umiejętność walki bronią zwiększali nauczyciele. Tutaj podnosi się ją, zabijając wrogów. Trochę to trwa – zdobycie upragnionych 30% to kilkanaście godzin rozgrywki jednym typem broni. Do tego czasu trzeba męczyć się z animacjami z pierwszego poziomu walki (w G1 i G2 zawsze na początku inwestowałem we władanie bronią – nie cierpię bazowego systemu). Jednak wbicie 30% daje sporo przewagi i satysfakcji.

Umiejętności z okienka po prawej stronie od statystyk zwiększają się dzięki dodatkowym aktywnościom, o których opowiem we fragmencie poświęconym rozgrywce.

Ekwipunek na dobrym serwerze Gothic Multiplayer Axyl MMORPG

Ekwipunek składa się z kilku elementów. Jednak kolejne aktualizacje regularnie dodają nowe możliwości

Istotnym elementem każdego MMORPG, nie tylko w Gothic Multiplayer, jest ekwipunek. Tutaj składa się on ze zbroi, hełmu, butów, broni (ulepszanych do +9), amuletu, kostiumu na zbroję i dwóch świeżynek – kostiumu na broń oraz Mitycznej Aury (choć na razie nie wiadomo, czym ona w zasadzie jest). Broń i zbroję można dodatkowo ulepszać runami, które wyraźnie podbijają statystyki postaci. Kostiumy, oprócz tego, że zmieniają wygląd ekwipunku, zapewniają czasowe bonusy.

Jak na grę MMORPG w fazie rozwoju – jest OK. Nieco jednak mnie irytowało to, że na początkowych poziomach co rusz natykałem się na armię swoich klonów. W takim Metinie wojownicy wyraźnie różnili się od ninji czy sury – tutaj mamy w zasadzie samych wojowników, więc do pewnego etapu trudno jest się wyróżnić. Wierzę jednak, że wraz z rozwojem gry to się zmieni. Na późniejszych etapach rozgrywki już jest lepiej.

Zobacz także: Najlepsze darmowe gry battle royale 2021 roku – zestawienie TOP 5

Rozgrywka i najważniejsze mechaniki

Płynnie przechodzimy do najważniejszych mechanik. Ulepszanie ekwipunku to klasyka gatunku. Umożliwia (lub uniemożliwia...) nam to kowal oraz zwoje błogosławieństwa, które zabezpieczają przedmiot przed zniszczeniem. Jak to wygląda u kowala? Każdy poziom wymaga złota i odpowiednich ulepszaczy. Jasno podana jest też procentowa szansa na powodzenie akcji. Jak to wygląda w rzeczywistości? Zobaczcie sami:

Gothic Online serwer MMORPG Axyl ulepszanie ekwipunku u kowala

70% szans na ulepszenie broni na +4? To musi się udać!

Gothic Online serwer MMORPG Axyl nieudane ulepszenie ekwipunku

No cóż, może za 7 razem...

Expienie wygląda dość klasycznie. Na dwóch mapach rozmieszczone są spoty z konkretnymi potworami. Warto odwiedzać NPC w miastach i na farmach – zapewniają oni misje, dzięki którym można zyskać sporo doświadczenia i cenne bonusy. Najczęściej są to bardzo typowe questy – zabij X potworów Y i przynieś Z przedmiotów. Całość jednak okraszona jest całkiem sensowną fabułą, która cały czas jest rozwijana (o tym w następnym podrozdziale). Dzięki temu cały czas czuć, że robimy coś konkretnego.

Dodatkowym urozmaiceniem na mapie są posągi. To takie uboższe odpowiedniki metinów w skinie kamiennych strażników z Nocy Kruka. Pojawiają się co jakiś czas na mapie (najczęściej w otoczeniu potworów), mają sporo życia i dropią sporo złota, mikstur i innych cennych przedmiotów.

Gothic Online serwer MMORPG Axyl walka z posągiem jak z Metina

Im dalej w las, tym coraz wytrzymalsze posągi. Mimo to warto się nimi zainteresować

Nie można stworzyć dobrego serwera MMORPG w Gothic Multiplayer bez dungeonów. Na Axylu obecnie funkcjonują dwa. Pierwszy z nich, dostępny już na mapie początkowej, to Stara Kopalnia z pełzaczami. Składa się z 3 etapów, z których ostatni zakończony jest walką z bossem. Wejście wymaga przepustki, a na niższych levelach zdecydowanie warto wybrać się tam z ekipą.

Dungeon na dobrym serwerze MMORPG Axyl w gothic multiplayer

W dungeonie można wydropić unikalne ulepszacze. Z Królowej Pełzaczy lecą przedmioty, bez których nie uda się ulepszyć broni na +8 i +9

Do drugiego dungeonu (Zbeszczeszczonych Katakumb, o których możecie przeczytać tutaj) jeszcze nie dotarłem, ale doszły mnie słuchy, że jest dużo bardziej wymagający. Za to kopalnia z pełzaczami to ciekawy pomysł i dobre miejsce, by nieco zarobić. W przyszłości podobnych lokacji na pewno będzie więcej – już nie mogę się doczekać!

Zobacz także: Najlepsze gry na telefon bez Internetu. Oto TOP 5 mobilnych portów pecetowych gier

Gdy już mowa o bossach – jest ich całkiem sporo. Już na pierwszej mapie otrzymujemy zadanie, by pokonać Nagini. A im dalej w las, tym lepiej. Każdy kolejny boss stanowi coraz większe wyzwanie, a jeden z nich – książę Demonów – wymaga naprawdę zgranej i mocnej drużyny (lub pomocy Gomeza, który nomen omen jest najpotężniejszym magnatem na serwerze).

Gothic Online serwer MMORPG Axyl walka z bossem

Nagini od czasu do czasu atakuje kulami ognia. Reszta bossów też dysponuje unikalnymi umiejętnościami

Z potworów wypadają przedmioty, które służą ulepszaniu lub tworzeniu ekwipunku. Na serwerze Axyl MMORPG zaimplementowany jest rozbudowany i całkiem przydatny system craftingu. Można tworzyć żywność i mikstury zwiększające zdrowie i dające bonusy do obrażeń czy obrony. Na wyższych poziomach opłacalne jest też tworzenie ekwipunku u kowala lub specjalnych NPC.

Gothic Online serwer MMORPG Axyl rozbudowany crafting

Znajoma broń, prawda?

Zobacz także: TOP 5 nadchodzących remasterów i remake'ów, w które warto zagrać

Dodatkowe aktywności i profesje na serwerze

Od samego początku serwer Axyl MMORPG na platformie Gothic Online reklamował się dodatkowymi aktywnościami, którymi gracze mogą zajmować się w przerwach między walkami z potworami. Mowa o wędkarstwie, górnictwie i zielarstwie. Każda złowiona ryba, wydobyty itan czy zebrana roślina gwarantuje punkt. Odpowiednia liczba punktów zwiększa pasywną szansę na dodatkowy przedmiot, który można zdobyć podczas wykonywania tych aktywności.

Gothic Online MMORPG Axyl łowienie ryb

Łowienie ryb to całkiem opłacalna minigierka. Na ten moment aktywność nie ma animacji (na nie trzeba będzie poczekać), jednak wszystkich niezbędnych informacji dostarcza chat

Gothic Online serwer MMORPG Axyl kopanie itanu dodatkowa aktywność

Kopanie itanu jest niezbędne na dalszym etapie rozgrywki. Ten cenny surowiec wymagany jest do silniejszych mikstur i potężniejszych broni

Zobacz także: Jak dostać się na scenę e-sportową?

Fabuła i świat

Powiedzmy sobie szczerze – w grach MMO fabuła nie jest najważniejsza. Mimo to stanowi przyjemny dodatek, dzięki któremu aż chce się grać. I na Axylu tak właśnie jest. W dużym skrócie – na starcie jesteśmy zerem. Pod tym względem twórca zachował klimat oryginału. Jednak z pomocą przychodzą nam pierwsi NPC – pomagamy im w codziennych zadaniach, aż stajemy się na tyle silni, by wybyć dalej. Warto czytać dialogi (które w przyszłości będą udźwiękowione!), bo można się z nich sporo dowiedzieć o świecie, a i czasem uśmiechnąć, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego.

Rozmowa z pierwszym NPC w MMORPG Axyl w świecie Gothic Multiplayer

Warto dodać, że twórca serwera zachęca społeczność do współtworzenia zadań i fabuły. Nagrodą są SM, które można wydać w Item Shopie, dlatego warto się zainteresować!

Pozytywnym zaskoczeniem okazał się stworzony od podstaw świat. Czuć w nim klimat drugiej części serii Gothic, a w zasadzie podmiejskich okolic miasta Khorinis. Sporo leśnych terenów, farmy i miasta sprawiają, że expienie staje się czystą przyjemnością.

Gothic Online serwer MMORPG Axyl świat ciekawa lokacja

Wejście do drugiego dungeonu zrobiło na mnie ogromne wrażenie!

Na ten moment gracze mogą bawić się na 2 mapach. W porównaniu z potężnymi i rozwijanymi przez lata MMORPG może nie jest to zbyt wiele, ale na ten moment w zupełności wystarczy. Axyl oferuje 5 kanałów, dużą liczbę spotów do expienia i od 60 do 100 jednocześnie aktywnych graczy każdego dnia. To sprawia, że na serwerze ani nie ma pustek, ani tłoku. Ponadto aktualnie trwają prace nad M3, które przeznaczone będzie dla najsilniejszych graczy.

A co z mikropłatnościami?

Zmorą gier wieloosobowych są nieuczciwe mikropłatności. Całe szczęście, IS na Axylu (przynajmniej na ten moment) wydaje się nieźle przemyślany. W ofercie znaleźć można wspomnianą aktywację konta premium (która umożliwia zmianę wyglądu i daje bonus do zdobywanego złota i doświadczenia), buty zwiększające szybkość ruchu postaci, skrzynki z losową (choć jawną) zawartością, autoloot czy możliwość resetu statystyk. Wspomnę jeszcze o całkiem sensownym czasowym odblokowaniu animacji walki od 30% (bez zmiany szansy na uderzenie krytyczne) czy czasowym bonusie przyspieszającym naukę walki bronią.

W tym momencie IS przyspiesza rozwój postaci, ale nie na tyle, by osoby wydające prawdziwe pieniądze zyskiwały nieuczciwą przewagę. Takie podejście zawsze skłania mnie do tego, by wspomóc twórców w ich pracy i wydać kilka dyszek w zamian za skromne bonusy. Przypominam – to fanowski projekt, trzeba opłacać serwery i reklamy, a to wcale tanie nie jest. Dlatego zachęcam fanów do zapoznania się z ofertą IS na Axyl MMORPG – tylko dzięki temu serwer dalej będzie się rozwijał.

Gothic Online serwer MMORPG Axyl crafting przedmiotów w grze

Dawno nie było żadnego obrazka, prawda? Dlatego popatrzcie sobie na miksturki z Metina. Gdy pierwszy raz je zobaczyłem, dosłownie zalała mnie fala sentymentu!

Zobacz także: To już pewne – powstanie nowa gra w uniwersum South Park!

Rozwój i plany na przyszłość – rozmowa z twórcą Axyl MMORPG

Na początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że serwer ma nieco ponad 2 tygodnie. Oznacza to, że znajduje się we wczesnej fazie rozwoju. Założyciel serwera – zykz – dba o to, by z serwera zadowoleni byli i gracze, i on sam. Dlatego co kilka dni wprowadzane są aktualizacje, które naprawiają błędy, wprowadzają nowe misje i poprawiają balans. Changelog z jednej z ostatnich aktualizacji (wcale nie największych) zobaczysz poniżej:

Axyl, czyli serwer MMORPG Gothic Multiplayer z częstymi aktualizacjami

Zamieniłem kilka zdań z zykzem, by dowiedzieć się, jaka jest jego wizja Axyla, jak serwer (jego zdaniem) ma wyglądać w przyszłości. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, czy warto zagrać na Axyl MMORPG, przeczytaj, jak opisuje go założyciel:

Właściwe prace rozpoczęły się dokładnie 23 maja tego roku. Można powiedzieć, że w tym momencie widać efekty czteromiesięcznej pracy. Od samego początku chciałem stworzyć unikalny projekt, którego wcześniej nie było na platformie Gothic 2 Online. Przy tworzeniu poszczególnych mechanik zwykle kierowałem się intuicją, choć serwer posiada również elementy z dobrze znanych mi gier. Postawiłem na sprawdzone metody, niż na niepewne eksperymenty. Celem projektu jest stworzenie serwera na lata. Chciałbym stworzyć miejsce rozgrywki, które będzie dostarczać mnóstwo zabawy przez długi czas.

Serwer, jak każda inna gra w trybie MMORPG, opiera i będzie opierać się na rozwoju postaci. W międzyczasie, gracz będzie miał możliwość rywalizacji z innymi graczami podczas epickich walk z władcami, którzy stanowią spore wyzwanie i często (poza odpowiednią drużyną i ekwipunkiem) będą wymagać solidnej taktyki. Nie zabraknie również elementu współpracy podczas pokonywania wypraw lub wspólnego wykonywania zadań.

Wiemy już, w jakim kierunku ma się rozwijać Axyl. Pojawia się pytanie, w jaki sposób zykz chce urozmaicić graczom rozgrywkę w przyszłości. Czy są plany na wprowadzenie nowych mechanik, trybów i aktywności?

Serwer jest dość świeży, a lista nowości ciągle się rozszerza. Mógłbym nawet stwierdzić, że rozwój serwera jest rozłożony na kilkanaście miesięcy, biorąc pod uwagę, że serwer jest regularnie ulepszany, a nowości pojawiają się średnio co 3 dni. Do większych zmian, które do tej pory nie były znane na platformie Gothic 2 Online, mógłbym zaliczyć zaimplementowany system run.

W planach jest również implementacja umiejętności. W obecnych szkicach pomysłu gracz miałby możliwość wyboru trzech lub czterech umiejętności z określonej puli. Wstępnie będzie ich około trzydziestu. Wśród nich będą umiejętności wspierające, które czasowo zwiększą dane atrybuty naszej postaci lub sojuszników, a także takie, które będą stawiać na ofensywę i będą oferować obrażenia obszarowe lub skoncentrowane na jednym celu, jednak znacznie silniejsze niż podstawowe ataki. Na liście jest również implementacja nowych trybów walki oraz wprowadzenie wierzchowców.

Muszę przyznać, że z wielką chęcią zobaczyłbym umiejętności specjalne w grze wieloosobowej opartej na silniku Gothica. W grze MMO równie cenne są wierzchowce – sprawne poruszanie się po mapie pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Aż nie mogę się doczekać!

Przed ekipą tworzącą serwer stoi spore wyzwanie. Wierzę, że ambicje i umiejętności z pewnością sprawią, że w końcu doczekamy się obiecanych zmian. Jest to jednak fanowski projekt, którego rozwój z pewnością wymaga sporo poświęcenia. Dlatego zapytałem zykza, czy przyjąłby wsparcie przy tworzeniu serwera.

Axyl od początku ma tylko jednego technika. Mimo tego w zespole znajduje się kilka osób, które są odpowiedzialne za modele i animacje. Stawiam na utalentowanych twórców, ale jestem w stanie dać szansę każdej ambitnej osobie. Zawsze przyda się ktoś do pomocy i ciężko wyszczególnić jednego specjalistę.

Jestem otwarty na propozycje ze strony modelerów, grafików, animatorów, a także programistów. W skrócie mówiąc, znajdzie się tu miejsce dla każdego, o ile ktoś bardzo tego chce i rzeczywiście może zaoferować coś specjalnego. Axyl udostępnia również możliwość rozwoju serwera zwykłym graczom. Skrypt zadań i dialogów został skonstruowany w taki sposób, że jest przyjazny dla każdego, dlatego zdarza się, że część zaimplementowanych misji jest autorstwa graczy.

Jeśli więc masz chęci i umiejętności, by wspomóc zykza w jego ambitnym przedsięwzięciu, zgłoś się do niego na Discordzie Axyl MMORPG. Cała społeczność Gothica będzie Ci wdzięczna!

Jak zagrać na serwerze Axyl MMORPG na platformie Gothic Online?

Do gry potrzebny będzie oczywiście Gothic 2 z dodatkiem Noc Kruka. Grę można zakupić za kilka złotych na Steamie, GOG-u lub w keyshopach. Gra do działania na nowszych systemach potrzebuje również fix 2.6 i systempack 1.8. Po ich zainstalowaniu trzeba pobrać klienta Gothic Online. Ostatnim krokiem jest pobranie addona wymaganego do gry na Axyl MMORPG, który znajdziesz na Discordzie serwera w zakładce "download".

Cały proces instalacji możesz prześledzić na poniższym materiale stworzonym przez jednego z graczy Axyl MMORPG:

Dawna miłość do MMORPG odżyła – podsumowanie

Dawno temu postanowiłem sobie, że szkoda mi czasu na jakiekolwiek MMO. Uznałem, że jedyny wyjątek mogę zrobić, gdy powstanie taka gra na bazie Gothica. Dałem szansę Kyrmirowi (meh...) i kilku innym, pomniejszym projektom. Dopiero Axyl dał mi to, czego oczekiwałem, mimo że znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Dał mi nawet więcej – po wielu latach zachęcił mnie do wypróbowania innych gier z tego gatunku.

Warto zaznaczyć, że to nie jest projekt bez wad – poruszyć można chociażby dyskusyjną kwestię zmiany wyglądu postaci czy stosunkowo niewielkie urozmaicenie w kwestii rozwoju postaci pod konkretne archetypy. Jest też trochę bugów (przez które cierpią między innymi łucznicy).

Jednak zaangażowanie twórcy i społeczności sprawia, że Axyl to unikalny projekt, któremu warto poświęcić nieco czasu. Zapewne większość problemów zniknie z czasem, kiedy do gry zostanie dodany dodatkowy content. Już teraz widać znaczącą poprawę względem tego, co było tydzień temu. Jeśli tendencja się utrzyma, jestem niemal przekonany, że zostanę z Axylem na dłużej!

Zobacz także: TOP 5 dobrych gier na telefon, na które zdecydowanie warto czekać

Uwaga: Artykuł NIE JEST sponsorowany i powstał wyłącznie z chęci podzielenia się ze społecznością przemyśleniami na temat serwera Axyl MMORPG.