Gry
Inne

03.09.2021 11:20

ELEX 2 – wywiad z twórcami. Lepszy system walki, questy i wybory w nowej grze Piranha Bytes

O ELEX 2 z serwisem GamingBolt rozmawiali legendarny Björn Pankratz, dyrektor kreatywny studia Piranha Bytes, oraz designerka gry Jennifer Pankratz. Czego dowiedzieliśmy się o sequelu popularnego RPG twórców Gothica?

Walka w ELEX 2 – dynamicznie, responsywnie i... w powietrzu?

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez twórców, ELEX 2 ma być dużo bardziej urozmaicone niż poprzedniczka. Odnosi się to między innymi do systemu walki. W ELEX 1 można było co najwyżej wznieść się na kilkanaście metrów ponad ziemię i utrzymać się nad nią przez kilka sekund.

Teraz się to zmienia, a w powietrzu będzie można toczyć prawdziwą, satysfakcjonującą walkę. Można to zauważyć na udostępnionym w sieci fragmencie gameplayu z ELEX 2:

Możliwość latania pozwoli dostać się w normalnie niedostępne miejsca. Da też nowe możliwości taktyczne w walce wręcz lub na dystans z zupełnie nowymi typami wrogów. Przyspieszy też eksplorację (o co twórcy ostatnimi czasy bardzo dbają – zmieni się to też m.in. w Elden Ring).

Zobacz także: Naughty Dog oficjalnie zatrudnia do pracy nad nową samodzielną grą multiplayer

Większa satysfakcja z walki w ELEX 2?

Bolączką wszystkich gier Piranha Bytes są animacje. Nieco drewniane, toporne, ociężałe. Pewnie nie zmieni się to w znacznym stopniu, ale studio pracuje nad ulepszeniem systemu walki. Twórcy deklarują, że słuchają fanów i chcą im dostarczyć możliwie najlepszych wrażeń.

Dlatego wielokrotnie testowali zmiany w systemie walki, by osiągnąć większą dynamikę i responsywność. Od teraz postać ma reagować natychmiast po wciśnięciu odpowiedniego klawisza.

ELEX 2 nowy system walki screen ze zwiastuna gry Piranha Bytes

Ulepszony system walki ma dawać graczom masę frajdy i o wiele więcej możliwości

Zgodnie z informacjami pochodzącymi od twórców, największą siłą systemu walki ma być jego elastyczność. Możliwość pokonywania wrogów bronią do walki wręcz, bronią palną, magią i przy pomocy współtowarzyszy ma dawać graczowi wiele różnych opcji, z których żadna nie będzie wymuszona.

Świat w ELEX 2 – żywszy, wypełniony ciekawymi lokacjami

Piranha Bytes uznało, że nie ma potrzeby, by zwiększać obszar otwartego świata w ELEX 2. W zamian Magalan ma być dużo lepiej zagospodarowany. Jest to świetna wiadomość dla graczy lubiących eksplorację.

Nie stracą również gracze podążający przede wszystkim główną ścieżką fabularną – tempo rozgrywki w ELEX 2 ma być szybsze. Gra ma również lepiej prowadzić przez kolejne zadania. A więcej opcji wyboru poziomu trudności ma zapewnić satysfakcję zarówno dla weteranów gier Piranha Bytes, jak i dla niedzielnych graczy.

elex 2 walka z przeciwnikiem z wysokim poziomem trudności

Fani mogą być spokojni – pierwsze kilka godzin rozgrywki dalej będzie stanowiło poważne wyzwanie dla gracza

Twoje decyzje będą miały znaczenie

Świat ELEX 2 będzie reagował na poczynania gracza. Nieraz od razu, a nierzadko w kolejnych aktach. Twórcy zapowiadają, że to od decyzji gracza będzie zależało, czy będą miały miejsce nawet całe bitwy. Pojawią się również klasyczne rozwiązania – wybór jednej z trzech frakcji będzie miał fundamentalne znaczenie dla przebiegu rozgrywki.

Zobacz także: WWE 2K22 z oficjalną datą premiery! "Ma być zupełnie inaczej"

Podobne rozwiązania widzieliśmy już w pierwszej części futurystycznej serii gier cRPG. Teraz ma to jednak odbywać się w zupełnie nowej skali. Pomoże w tym znacznie bardziej rozbudowana ścieżka fabularna.

Kwestię wagi dyplomacji między frakcjami na Magalanie można dostrzec już w pierwszym zwiastunie gry:

Rozbudowane misje poboczne i dłuższy czas gry w ELEX 2

Twórcy stawiają sprawę jasno – w ELEX 2 będzie więcej postaci, więcej dialogów, zadań i zawartości. A to wszystko w zbliżonym obszarem świecie gry. Gracze odczują, że jest wyraźnie więcej do roboty. Piranha Bytes podwoiło też liczbę zadań towarzyszy. Co istotne, będą one miały wpływ na przebieg głównej linii fabularnej.

To wszystko sprawia, że ELEX 2 ma być mniej więcej dwukrotnie dłuższy od poprzedniczki. Gdy ELEX 1 można było spokojnie przejść w 30 godzin, na drugą część trzeba będzie poświęcić około 60 godzin. Wszystko jednak zależy od tego, jak podejdziemy do rozgrywki.

Zobacz także: Zapowiedź nowego LEGO Star Wars: The Skywalker Saga już w przyszłym tygodniu?

Podsumowanie – ELEX 2 jak Gothic 2?

Piranha Bytes od wielu lat stosuje tę samą taktykę. Pierwsza część serii jest swego rodzaju eksperymentem, polem badawczym, w którym nie zawsze wszystko wychodzi. Za to druga część stanowi ulepszoną, bardziej urozmaiconą, ciekawszą wersję poprzedniczki. Tak samo było w serii Gothic, podobnie w Risenie i zapowiada się, że w ELEX historia się powtórzy.

ELEX stanowi interesujący mix konwencji fantasy, science-ficition i postapo. W połączeniu z genialnie budowanym klimatem charakterystycznym dla produkcji Piranha Bytes jest to tytuł, którym warto się zainteresować. Czy kupicie ELEX 2? Dajcie znać!

Gra pojawi się na PC i konsolach starej i nowej generacji. Produkcja nie wyjdzie za to na Nintendo Switch.

Zobacz także: Elden Ring – dwie zmiany, które drastycznie zmienią nową grę From Software