Esport
Newsy

24.10.2021 10:10

DOTA 2 – The International 10 pobiło wszelkie rekordy oglądalności!

Największy esportowy turniej DOTA 2 – The International 10 – w końcu się zakończył. Roczne opóźnienie, zmiany lokalizacji, brak publiczności i obostrzenia pandemiczne nie wpłynęły na fakt, że był to najpopularniejszy turniej DOTA 2 w historii!

Wielki sukces The International 10

Przygotowania do turnieju Valve rozpoczęło już w 2019 roku. Same rozgrywki miały odbyć się rok później, w roku 2020. O wysokiej randzie turnieju miała świadczyć pula nagród wynosząca rekordowe 40 milionów dolarów! Wszyscy fani MOBY od Valve długo czekali na pierwsze rozgrywki, bo plany studia pokrzyżowała pandemia.

Jednak tutaj dopiero zaczynały się problemy. The International 10 miało rozegrać się w Sztokholmie, jednak problemy organizacyjne, z którymi spotkało się Valve na kilkanaście tygodni przed rozpoczęciem rozgrywek, po raz kolejny opóźniły start mistrzostw.

Avici Arena, gdzie miał odbyć się największy turniej DOTA 2 The International 10

To właśnie tutaj – w Avicii Arena – miały odbyć się rekordowe rozgrywki The International 10

Ostatecznie, ze względu na sprzeciw Szwedzkiej Konfederacji Sportowej, rozgrywki przeniesiono ze Sztokholmu (w którym jednak zorganizowano Majora w CS:GO) do Rumunii. I to właśnie tam turniej w końcu odbył się, ale bez udziału kibiców.

Zobacz także: Analitycy o Cyberpunk 2077 – fatalna sprzedaż gry w 2021 roku

Rekord popularności The International 10

Mimo problemów turniej w końcu się odbył. Rozgrywki między 18 drużynami trwały od 7 do 17 października. I można tutaj mówić o prawdziwym sukcesie światowej sceny esportowej DOTA 2!

The International 10 pobiło rekordy popularności wszystkich poprzednich edycji. Esportowe starcia najlepszych zawodników DOTY 2 oglądało średnio 860 tysięcy osób, czyli ponad 1/3 więcej niż w poprzedniej edycji. Ale wrażenie robi liczba widzów podczas finałowego starcia, która wyniosła ponad 2,74 miliona osób! (z czego 1,7 miliona na Twitchu, 660 tysięcy na Youtube, a 114 tysięcy na Facebook Gaming).

To nie koniec rekordów – wśród 2,74 miliona widzów 1,2 miliona pochodziło ze Wspólnoty Niepodległych Państw (czyli Armenii, Białorusi, Rosji, Turkmenistanu i innych krajów byłego ZSRR). To historyczna chwila – nigdy wcześniej tak wielu ludzi nie oglądało rozgrywek esportowych na tym obszarze.

Zobacz także: Jak dostać się na scenę e-sportową?

Kto wygrał The International 10?

Spośród 18 zespołów najwyższe miejsce na podium znalazło Team Spirit. Rosyjska drużyna zainkasowała aż 18,2 miliona dolarów. W rekordowym finale zespół zmierzył się z PSG.LGD, które uległo Rosjanom i zdobyło jedynie 5,2 miliona dolarów. Na 3 miejscu znalazł się Team Secret z Polakiem w składzie – Michałem „Nishą” Jankowskim.

Miejmy nadzieję, że kolejne esportowe turnieje będą organizowane już w normalnych warunkach. Wszyscy nie możemy się doczekać, by zasiąść na trybunach i dopingować zawodników naszych ulubionych drużyn!

Zobacz także: Czy to w końcu Gothic MMORPG z prawdziwego zdarzenia? Recenzja serwera Axyl