Gry
Newsy

23.10.2021 15:15

Analitycy o Cyberpunk 2077 – fatalna sprzedaż gry w 2021 roku

Sprzedaż Cyberpunka 207 w 2021 roku nie wyniosła nawet jednej trzeciej wyników osiąganych przez grę w pierwszym miesiącu od premiery. Czy wersja na nową generację cokolwiek zmieni? Analitycy nie wróżą w tej sprawie niczego dobrego.

Kiepska sprzedaż Cyberpunk 2077 w 2021 roku

Wszyscy doskonale pamiętamy zachwyty nad Cyberpunkiem 2077 przed premierą. Hype utrzymywał wysoką sprzedaż najnowszej gry polskiego studia CD Projekt RED aż do samego końca 2020 roku. W ciągu pierwszych trzech tygodni od premiery produkcja sprzedała się w zawrotnej liczbie 13,7 miliona kopii.

Samochód w cyberpunkowym mieście w grze Cyberpunk 2077

Niby świat Cyberpunka taki piękny, a w rzeczywistości pusty i zabugowany. I to właśnie przyczyniło się do spadku zainteresowania grą w 2021 roku

Wyniki z 2021 roku nie napawają jednak optymizmem. Po blisko 10 miesiącach od premiery analitycy przewidują sprzedaż na poziomie niecałych 18 milionów kopii gry. Oznacza to, że w mijającym roku gra miałaby znaleźć „jedynie” 4,2 miliona nabywców. To pokazuje, jak błędy i niedoróbki (w szczególności na konsolach starej generacji) mogą zniechęcić potencjalnych nowych graczy.

Zobacz także: TOP 5 dobrych gier na telefon, na które zdecydowanie warto czekać

Analitycy nie przewidują wzrostu sprzedaży Cyberpunka 2077 w wersji na next-geny

Choć przeniesiona na początek roku 2022 aktualizacja na konsole Xbox Series X/S oraz PS5 z pewnością przyniesie sporo dobrego, CDPR raczej nie będzie cieszył się z dużych zysków. Wersję gry na PS4 i Xbox One zakupiło 7 milionów osób – wszyscy otrzymają darmowy upgrade do next-genowych konsol. Jedyna nadzieja na dodatkowy zarobek pozostaje w graczach PC – ich może zachęcić zdecydowana poprawa bugów i niedoróbek Cyberpunka 2077.

Zobacz także: Zobacz genialny zwiastun polskiej gry na podstawie "Niezwyciężonego" Lema

Cała nadzieja w DLC?

Analitycy przewidują, że wzrost sprzedaży Cyberpunka 2077 może zagwarantować jedynie porządne DLC. Wszyscy pamiętamy świetnie przyjęte Serca z Kamienia i Krew i Wino – dodatki będące prawdziwymi majstersztykami przebijającymi podstawkę Wiedźmina 3 pod niemalże każdym względem. Jeśli w przypadku CP 2077 będzie podobnie (a jest na to spora szansa) – gra może wrócić na szczyt. Problemem może być jednak to, kiedy wyjdzie pierwsze DLC do Cyberpunka 2077.

Problemem może być jednak to, kiedy wyjdzie pierwsze DLC do Cyberpunka 2077. Pierwsze zapowiedzi wskazywały na początek 2022 roku. Jednak nieskończona liczba bugów do naprawienia i fixów do wprowadzenia sprawiły, że nie ma co liczyć na tę datę. Przewiduje się, że nowe DLC do Cyberpunka 2077 wyjdzie najwcześniej pod koniec 2022 roku.

To wszystko sprawia, że prawdopodobieństwo przebicia 20 milionów sprzedanych kopii do końca 2021 roku jest niemalże zerowe. Mało tego, trudno będzie osiągnąć to nawet w 2022 roku.

Ręka na złomowisku w grze Cyberpunk 2077

Jeśli DLC nie pomoże, Cyberpunk może wylądować na śmietniku historii jako najbardziej przehype'owana gra w historii interaktywnej rozrywki

Mamy jednak nadzieję, że CD Projekt RED uczciwie podejdzie do rozwoju Cyberpunka 2077. Poprawa stanu technicznego gry wraz z dodatkową zawartością może sprawić, że gra wróci na szczyty list sprzedaży. Przede wszystkim jednak będzie bawić równie dobrze jak Wiedźmin 3 w obecnym stanie.

Zobacz także: Genialna aktualizacja ETS 2 Multiplayer i ATS – mody, nowe funkcje w kierownicy i inne

Źródło: artykuł Forbes.com na podstawie analizy portalu Bankier.pl