Esport

17.02.2021 20:29

Jak dostać się na scenę e-sportową?

Wielu graczy, którzy spędzają wolne chwile przy tytułach takich jak League of Legends, Overwatch czy Counter-Strike: Global Offensive zastanawia się nad możliwością dalszego rozwoju. Czy każdy może zostać pro playerem? Jak wyjść poza amatorskie granie, pokazać się szerszej publiczności, zostać zauważonym przez większe firmy i rozpocząć tę niezwykłą przygodę?

E-sport nieustannie się rozwija, rywalizacja na scenie gamingowej jest ogromna, ale dla każdego znajdzie się tam miejsce! Warto dokładnie przeanalizować temat i zapoznać się z kilkoma krokami, które pomogą się rozwinąć.

Najważniejsze zasady pro gamera

Dwie osoby grające na komputerach widziane od tyłu

Wybierz jedną grę

Najprostszym i jednym z najważniejszych kroków do zostania profesjonalnym graczem jest wybranie konkretnego tytułu.

Każda gra wymaga czasu, którego ilość zawsze jest ograniczona. Wybranie jednego tytułu pozwoli skupić się na mechanice i zasadach obowiązujących w danej grze. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na jednej rzeczy i perfekcyjne jej poznanie, niż branie się za wszystko na raz.

Wyjątkiem tutaj jest sam początek przygody. Kiedy jeszcze nie podjęło się decyzji, warto zapoznać się z kilkoma tytułami i wybrać ten, w którym najlepiej się czuje. Istnieją dwie drogi, którymi podążają początkujący e-sportowcy, a którzy później trafiają na wielką scenę.

Pierwszym z nich jest wybór popularnej i znanej gry, z dużą i oddaną społecznością. Cała infrastruktura jest tu rozbudowana i gotowa pod prowadzenie największych rozgrywek w skali globalnej. Wieloletnie tytuły, takie jak League of Legends, Dota 2 czy CS:GO mają licznych sponsorów, którzy zapewniają dużą pulę nagród w organizowanych turniejach. Wadą tej ścieżki jest poziom trudności. Znacznie ciężej jest zostać zauważonym w tak dużych produkcjach z dziesiątkami milionów graczy.

Drugą możliwością jest wybranie mało popularnego tytułu, który nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku. Łatwiej jest tu zaistnieć i trafić na scenę e-sportową. Pod warunkiem, że dany tytuł kiedyś tam trafi. To jest największe ryzyko tej drogi do zawodowego gamingu. Nigdy nie ma pewności, że scena e-sportowa mniejszych gier będzie się rozwijać. W najgorszym przypadku trzeba będzie wybrać inną grę i ponownie skupić się na poznawaniu jej mechaniki.

Gracz na turnieju

Motywacja

To jak daleko uda się zajść w e-sporcie zależy od motywacji. Satysfakcja z rozwoju jako gracz, nawiązywanie nowych znajomości, radość z gry i adrenalina towarzysząca we wszystkich rozgrywkach pozwolą osiągnąć najlepsze wyniki.

Osoby, które na pierwszym miejscu stawiają nagrody pieniężne i sławę szybko tracą motywację i nie mogą wybić się na wyższy poziom. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, że jest to ciężka praca wymagająca długich godzin gry, nauki i cierpliwości. Umiejętność czerpania radości z każdej, nawet najtrudniejszej rozgrywki zapewni odpowiedni poziom motywacji i pomoże wspiąć się wyżej w rankingu.

Klawiatura

Sprzęt komputerowy i peryferyjny

Część popularnych gier e-sportowych nie ma dużych wymagań (Hearthstone, League of Legends, CounterStrike). Inne wymagają nieco lepszych komputerów (Fortnite, Overwatch, Valorant).

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, kiedy gracz chce streamować lub nagrywać filmy ze swoich rozgrywek, żeby pokazać się szerszej publiczności. Wtedy potrzebny jest komputer z nieco wyższej półki.

Istotne są również narzędzia peryferyjne. Mysz, klawiatura, słuchawki i mikrofon powinny być ergonomiczne i doskonale wpasowywać się w sposób gry danego gracza. Urządzenia różnią się wielkością, czułością i wagą, a każdy z tych współczynników przekłada się na wygodę gry.

Najlepsi gracze e-sportowi na turniejach korzystają z tych samych modeli myszy i klawiatur, jakie mają w swoich domach. Dzięki temu mogą osiągnąć szczyt swoich możliwości i nie tracą czasu na uczenie się nowego sprzętu.

Gracz grający w Fortnite

Nieustanny trening

Niekończący się i żmudny proces, którego nie można pominąć. Długie godziny gier, które często prowadzone są w pojedynkę przeciwko botom. Wszystko po to, aby wyrobić pamięć mięśniową i właściwe nawyki w danych sytuacjach. Pozwala to częściowo zautomatyzować rozgrywkę, kiedy to ciało samodzielnie i w pełni odruchowo podejmuje decyzje. Te milisekundy potrafią zmienić przebieg niejednego meczu!

Początkujący i średnio zaawansowani gracze szybko zauważą różnicę w jakości swojej gry. Mechanika jest podstawą, a jej poznanie pozwoli zdziałać cuda i grać na najwyższym poziomie.

Last-hitowanie w League of Legends, precyzyjne celowanie w CS:GO czy maksymalna ilość akcji na minutę podjętych w StarCrafcie 2 są przepustką do najwyższych sfer, a wszystko to można osiągnąć systematycznymi ćwiczeniami. Nawet, jeśli czasem wydają się nudne czy pozbawione sensu.

Następnym krokiem jest nauka strategicznego myślenia i własnej roli w drużynie. Jakie synergie występują między postaciami? Jak najlepiej jest chodzić po mapie i jak zgrać się z resztą teamu? W e-sporcie liczą się nie tylko mechaniczne umiejętności gracza, ale także jego sposób myślenia. W każdej grze występują strategie sytuacyjne, przypisane do konkretnej roli, a mimo to niezwykle różnorodne, a także pojawiają się efektywne strategie, które potrafią przenieść rozgrywkę na najwyższy poziom i wprawić w zachwyt całą publiczność.

Dobrą metodą jest oglądanie streamów i filmików innych graczy, którzy grają na wyższym poziomie. Pozwala to na lepsze zapoznanie się z mechaniką gry i sposobem prowadzenia rozgrywki. Często oglądani są mniej popularni streamerzy, którzy w pełni skupiają się na prowadzonej grze, a za symboliczną opłatą chętnie przeprowadzą rozgrywki ze swoimi widzami. Niektórzy streamerzy zgadzają się również na dokładne przeanalizowanie sposobu gry swojego widza i wskazanie mu czynników, na które powinien zwracać większą uwagę. Jednym z takich streamerów jest chociażby "Netriusek", który ze szczerą chęcią pomaga swoim followersom.

Gracz grający w grę

Dążenie do doskonałości

Spełnienie powyższych kroków i nieustanne rozwijanie się pozwoli na osiąganie lepszych wyników, co przekłada się na wyższą pozycję w rankingu. Wspinanie się po jego szczeblach pozwoli szybciej zostać zauważonym przez profesjonalne drużyny lub sponsorów, którzy mogą zechcieć nawiązać współpracę.

W tym miejscu należy pamiętać, aby nigdy nie osiadać na laurach. Zawsze można zajść dalej, a zaniedbanie treningów sprawi, że wyjdzie się z formy i nieuchronnie zacznie się spadać.

Turniej lanowy

Czas na znalezienie drużyny

Kiedy gracz osiągnie już wyższy poziom rankingu i doskonale pozna mechanikę gry, warto rozejrzeć się za drużyną. Jest to najważniejsze doświadczenie, jakie można zdobyć w gamingu.

Współpraca na scenie e-sportowej jest wyjątkowo ważna i nie można jej zaniedbać. Podczas gier z losowo dobieraną drużyną należy zachować dobrego ducha i zawsze starać się współpracować, nawet jeśli pozostali radzą sobie gorzej. Spokojna atmosfera pozwoli osiągnąć lepsze wyniki niż kłótnie, które często prowadzą do rage quitów, a co za tym idzie - do przegranej rozgrywki.

Jeśli gracz znalazł swoje miejsce grach, w których zdany jest na siebie, takich jak Hearthstone czy StarCraft 2, to ten punkt jego również dotyczy. Zostanie częścią community, znalezienie innych graczy i wymienianie się doświadczeniem pozwoli na szybszy rozwój, a także pomoże w pokazaniu się sponsorom.

Casterzy

Pozwól się zauważyć

Udzielanie się na forach, streamach innych graczy oraz w całym community może pomóc w byciu zauważonym. Może to właśnie ten nick wpadnie komuś w oko i postanowi przyjrzeć się danej osobie.

Drugim ważnym aspektem jest nawiązywanie znajomości z graczami na podobnym poziomie oraz minimalnie lepszymi. Takie zachowanie pozwoli nie tylko poprawić osiągane wyniki i poznać nowe strategie, ale także otwiera szansę na nowe znajomości i dostęp na prywatne kanały Discorda. To właśnie tam pojawia się największa szansa na udział w ekskluzywnych turniejach, które tworzone są z myślą o nowych graczach w e-sporcie. Jest to najlepsze miejsce, aby zostać zauważonym.

Potrzeba wiele umiejętności i cierpliwości, żeby dostać się w to miejsce, ale zdecydowanie warto!

Gracz grający w Fortnite

Zachowanie i styl życia

Ostatnia, chociaż nie mniej ważna zasada, której przestrzeganie pomoże w poprawie osiąganych wyników, a także w codziennym życiu.

Zawodowy gracz musi potrafić nad sobą zapanować i nie dać ponieść się emocjom, które mogłyby zaszkodzić drużynie. Każdy może mieć gorszy dzień lub cięższą grę ze słabym wynikiem. Przekłada się to na całą drużynę, która ma przez to mniejsze szanse na wygraną. W takiej sytuacji lepiej jest motywować team do działania i pomagać jego słabszej części, niż krytykować i tym samym jeszcze bardziej przybliżając się do przegranej. Duch wspólnej rozgrywki i radość z gry zawsze prowadzą na szczyty!

Istotne jest również zachowanie zdrowego stylu życia. Odpowiednia dieta zapewni lepsze samopoczucie, a ćwiczenia fizyczne dotlenią mózg i poprawią czas reakcji.

Trening zawodowego gracza obejmuje również rozwijanie umiejętności społecznych, zdolność komunikowania się z ludźmi i zdobywania wiedzy o danej grze, na każdej jej płaszczyźnie

Pad od konsoli

Podsumowanie

Każdy może zostać zawodowym graczem, choć nie jest to łatwe. Zapewne dlatego jest traktowane jako coś ekskluzywnego i wyjątkowego. Nie mniej, nigdy nie można się poddawać. Systematyczność, szukanie pozytywnej motywacji oraz zdrowy tryb życia pozwolą osiągnąć zaskakujące wyniki, a być może z czasem zaprowadzą wprost na scenę e-sportową, na którą będzie skierowany wzrok milionów fanów.