Newsy
Gry

17.03.2023 17:55

Aktualizacja ETS 2 1.47 – co nowego doszło w najnowszej wersji gry?

Od poprzedniej aktualizacji ETS 2 minęły ponad 4 miesiące. W międzyczasie dostawaliśmy skrawki informacji na temat zmian i nowości, które wprowadzi najnowsza wersja Euro Truck Simulator. 15 marca wszyscy zainteresowani otrzymali dostęp do otwartej bety ETS 2 w wersji 1.47. Co nowego wprowadzi? Jak zagrać? Sprawdź!

Rework 4 niemieckich miast w ETS 2 1.47

Mamy znakomitą informację dla osób, którym przejadły się już drogi u naszego sąsiada zza zachodniej granicy. W aktualizacji 1.47 otrzymamy do ogrania kolejną część projektu „Revisiting Germany”. Twórcy oddadzą nam do zwiedzania 4 przebudowane od podstaw niemieckie miasta.

Są to: Frankfurt nad Menem, Norymberga Erfurt i Stuttgart. O ostatnim z tych miast pisaliśmy w tym artykule. Z kolei zrzuty ekranu ukazujące pozostałe zreworkowane miasta znajdziesz poniżej.

frankfurt nad menem rework ets 2 1.47

Frankfurt nad Menem

Norymberga update ets 2 1.47

Norymberga

Erfurt w Euro truck simulator 2 1.47

Erfurt

Co warte odnotowania, twórcy podzielili się informacjami, że do odświeżania najstarszych części mapy stworzono oddzielny, niewielki zespół. Pracuje on nad kolejnymi reworkami, których już nie możemy się doczekać!

Zobacz także: Serwery dedykowane w multi ETS2! Jak to działa i jak ich używać?

Nowe naczepy na własność – cysterna na gaz i naczepa do żywych stworzeń w aktualizacji ETS2 1.47

No pokaźnego zestawu naczep w ETS 2 wraz z aktualizacją 1.47 dołączają kolejne dwie. Pierwszą są cysterny na niebezpieczne gazy takie jak etan, propan czy LPG. Gracze będą mogli kupić na własność cysterny w różnych długościach, z różnymi typami podwozia i wieloma możliwościami customizacji.

cysterny na gaz w ets 2 1.47

Wśród dodatków, którymi można spersonalizować cysterny, znajdują się:

 • malowane i chromowane pudła,

 • pojemniki na dodatkowe narzędzia,

 • gaśnice przeciwpożarowe i węże,

 • dodatkowe błotniki i lampy,

 • specjalne malowania.

Co ważne, cały czas trwają prace nad zbalansowaniem ekonomii przy zleceniach związanych z cysternami. Twórcy zaznaczają, że obecny stan na pewno się zmieni!

Drugi typ naczep wprowadzonych w aktualizacji ETS 2 1.47 przeznaczony jest do przewozu zwierząt. Z pewnością brzmi to znajomo dla graczy American Truck Simulator – tam tego typu przyczepy znajdują się już od dawna.

przyczepy z klatkami na zwierzeta ets 2 1.47

Również w tym wypadku wybierzesz spośród kilkunastu wersji różniących się długością i podwoziem. Z kolei dzięki dodatkowym akcesoriom zmodyfikujesz lub dodasz:

 • błotniki, zderzaki i chlapacze

 • boczne osłony,

 • dodatkowe naklejki.

Zobacz także: Nowy silnik gry w ETS 2 w 2023 roku? W końcu nowa jakość!

Nowe systemy w ciężarówkach – awaryjne hamowanie i tempomat CSS (Adaptive Cruise Control)

Wraz z najnowszą wersją ETS 2 1.47 do gry oficjalnie pojawią się dwa nowe systemy, które uprzyjemnią podróż zarówno weteranom szos, jak i świeżym truckerom. Mowa o zaawansowanym tempomacie CSS (z ang. Adaptive Cruise Control) oraz systemie awaryjnego hamowania.

Obie funkcje zostały testowo wprowadzone w aktualizacji 1.44 do ETS 2, a teraz powracają – poprawione i ulepszone.

ustawienia tempomat i hamowanie awaryjne ets 2

W tym miejscu w ustawieniach możesz włączyć nowe systemy dodane z aktualizacją 1.47 do ETS 2

Na czym polegają te usprawnienia? Tempomat CSS automatycznie dostosuje prędkość i odległość do samochodów przez Tobą. Jest to świetne rozwiązanie na zatłoczone autostrady i wszędzie tam, gdzie często zmienia się prędkość ruchu ulicznego.

Z kolei system awaryjnego hamowania uruchomi się, gdy tylko wykryje przeszkodę. Dzięki temu będzie można zminimalizować szkody lub nawet uniknąć wypadku!

Uwaga – oba systemy są cały czas w fazie testów!

Zobacz także: Euro Truck Simulator 2 – mody, bez których nie zaczynaj gry!

Losowe wyboje na drogach i inne zmiany w Euro Truck Simulator 1.47

Z mniejszych zmian jedna wydaje się szczególnie istotna. W aktualizacji 1.47 do Euro Truck Simulator 2 pojawią się losowo generowane wyboje. Dotychczas drogi z podstawowej wersji gry były nierealistycznie gładkie. Zmieniały to tylko niektóre modyfikacje na mapy i to tylko w miejscach z góry zaplanowanych przez modderów.

Teraz wyboje będą pojawiały się losowo na drogach, co z pewnością odczuje zawieszenie naszej ciężarówki. Nie zawsze będą one też widoczne. Mała zmiana, ale niezwykle immersyjna!

Drugą równie ciekawą nowinką, która pojawi się w aktualizacji 1.47 w ETS 2 są teleporty po wprowadzeniu aktualizacji w plikach gry. Dotychczas gra domyślnie przenosiła kierowcę do głównego garażu. Teraz masz wybór – możesz albo przenieść się do garażu, albo do dowolnego mechanika. Dzięki temu możesz kontynuować podróż niemal w tym samym miejscu, w którym skończyłeś przed aktualizacją.

teleport po aktualizacji ets 2

Warty odnotowania jest też update dźwięku silnika we wszystkich wersjach DAF 2021. Zmiana ta nie była nigdzie ogłaszana, a pojawiła się w grze wraz z otwartą betą wersji 1.47.

Poniżej znajdziesz film z porównaniem nowego i starego dźwięku w ciężarówce DAF 2021:

Inne pomniejsze nowości w najnowszej wersji Euro Truck Simulator 2 to:

 • nowe intra startowe w miastach z DLC Road to the Black Sea,

 • implementacja systemu informowania o najnowszych aktualizacjach z poziomu gry,

 • ulepszony interfejs historii kariery,

 • poprawki wydajnościowe, które potrafią nawet dwukrotnie zwiększyć liczbę FPSów! (w przypadku nocy, złych warunków pogodowych i gęstego ruchu ulicznego).

Jak zagrać w otwartą betę ETS 2 z aktualizacją 1.47?

Dostęp do otwartej bety najnowszej wersji Euro Truck Simulator 2 może otrzymać każdy gracz. Wystarczy zmienić jedno ustawienie z poziomu Steama i pobrać pliki aktualizacji.

Poradnik na temat tego, jak zaktualizować ETS 2 do wersji beta znajdziesz na końcu tego artykułu.

Zobacz także: Jak zagrać w ETS 2 Multiplayer? TruckersMP i oficjalne multi