Gry
Newsy
Inne

09.12.2022 12:13

Serwery dedykowane w multi ETS2! Jak to działa i jak ich używać?

Serwery dedykowane zdejmują całe mnóstwo ograniczeń z graczy bawiących się w trybie Konwój. Dzięki nim można zakładać serwery dostępne 24/7 i niezależne od sprzętu hosta (założyciela serwera). Czym są serwery dedykowane w ETS 2 i co zmienia ich wprowadzenie?

Czym są serwery dedykowane w ETS2?

Serwery dedykowane to niezależne od komputera gracza maszyny, które pozwalają bawić się fanom ETS 2 przez 24 godziny na dobę.

Dzięki nim można uruchomić serwer i prowadzić sesję nawet wtedy, gdy żaden z graczy akurat nie gra. Jest to świetne rozwiązanie dla serwerów, które chcą zbudować wokół siebie dużą, aktywną społeczność.

Co zmienia wprowadzenie serwerów dedykowanych do Euro Truck Simulator 2?

Dotychczas granie w oficjalny tryb wieloosobowy w ETS 2 wymuszało hostowanie rozgrywki przez samego gracza.

Było to dobre rozwiązanie, ale tylko na chwilę. Dlaczego? Bo w momencie, w którym host kończył grę, serwer się zamykał. Przez to inni gracze, nawet jeśli chcieli kontynuować rozgrywkę, nie mogli tego robić.

Wprowadzenie serwerów dedykowanych do ETS 2 niweluje ten problem i sprawia, że gracze mogą dołączać do sesji, kiedy tylko będą mieli na to ochotę. Dzięki temu tryb Konwoju z pewnością zyska jeszcze większą popularność!

Jak założyć własny serwer dedykowany w ETS 2?

Możliwości są dwie.

Pierwsza – postawienie serwera dedykowanego na własnym komputerze. W tej sytuacji nie trzeba płacić za hosting, ale komputer musi być cały czas włączony. W innym wypadku gra nie będzie działała. Co istotne, nie trzeba tego robić na komputerze, na którym się gra. Może to być inna (np. zapasowa) maszyna. Dzięki temu można stosunkowo tanim kosztem postawić serwer dedykowany w ETS 2.

Opcja druga – wykupienie serwera dedykowanego na zewnętrznym hostingu. Najtańsze opcje zaczynają się od kilkudziesięciu złotych rocznie. Ułatwiają jednak znacznie życie graczom – po skonfigurowaniu będą działać 24/7, zapewniając możliwość rozgrywki w trybie Konwoju wszystkim chętnym.

lista serwerów dedykowanych w trybie konwój ets 2

Tak wygląda lista dedykowanych serwerów w multi ETS 2

Co warte uwagi, na jednym serwerze da się stworzyć kilka niezależnych sesji. Ważne jednak, by sprawdzić, czy maszyna będzie w stanie podołać wymaganiom sprzętowym.

Zobacz także: Pierwsze wieści o ETS 2 1.47 – czeka nas rework Stuttgartu!

Jak ustawić serwer dedykowany w ETS2?

Sprawa może wydawać się nieco skomplikowana, ale osoby, które mają minimalną wiedzę na temat technologii, z pewnością sobie poradzą.

Na samym początku należy pobrać narzędzie do stawiania serwerów przez SteamCMD. Pod załączonym linkiem znajduje się dokładna instrukcja, co należy zrobić, by wykorzystać odpowiednio to narzędzie.

Steam CMD jest konsolą klienta Steam, w której można wpisywać polecenia tekstowe. Z jej poziomu można konfigurować i ustawiać serwery dedykowane we wspieranych grach.

ustawienia serwera dedykowanego w multiplayerze ets 2

Następnie należy pobrać paczkę plików do dedykowanego serwera stworzoną przez SCS Software. Znajduje się tam oprogramowanie niezbędne do utworzenia i skonfigurowania serwera oraz instrukcja zawarta w pliku readme.

Paczkę do postawienia dedykowanego serwera w ETS 2 pobierzesz z tego miejsca. Wystarczy, że klikniesz przycisk „Install” w prawym górnym rogu wyświetlanego okna. Następnie podążaj za instrukcją i ustaw swój własny dedykowany serwer w Euro Truck Simulator 2.

ustawienie serwera w trybie wieloosobowym konwój w ets 2

Pamiętaj też, by w pliku konfiguracyjnym uzupełnić listę znanych graczy – każdy z nich otrzyma zestaw narzędzi administracyjnych do zarządzania serwerem!

Jeśli chcesz założyć serwer dedykowany w ETS 2/ ATS, skorzystaj z poniższego poradnika video:

https://www.youtube.com/watch?v=DZe6Y_9qeIMCzy w trybie Konwoju na serwerze dedykowanym w ETS 2 działają mody?

Tak, istnieje możliwość zainstalowania modów na dedykowanym serwerze w trybie Konwój w ETS 2. Wystarczy skopiować ustawienia profilu z trybu Konwój na dedykowany serwer. Działa to dokładnie tak samo, jak modowanie gry hostowanej przez gracza.

Z jakich modów można korzystać? Praktycznie ze wszystkich. Ważne jednak, by każdy gracz korzystał z tej samej paczki. Sprawdź zestawienie najlepszych modów do Euro Truck Simulator 2 i przekonaj się, które z nich powinny znaleźć się na Twoim serwerze dedykowanym!

Tryb Konwoju staje się coraz lepszy. Czy prześcignie TruckersMP?

Na dedykowane serwery w ETS 2 gracze czekali od momentu, gdy ogłoszono wprowadzenie trybu wieloosobowego do gry. I w końcu się doczekali. Tym samym tryb Konwoju powoli zaczyna dorównywać popularnemu serwerowi TruckersMP. Czy będzie od niego lepszy? Do tego jeszcze długa droga.

Jednak Konwój z każdą aktualizacją staje się coraz bardziej atrakcyjny. Czy warto zacząć grać na nim w multi, czy może lepiej jednak zostać przy TruckersMP? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule porównującym najpopularniejsze tryby wieloosobowe w ETS 2.

Zobacz także: Aktualizacja 1.46 w ETS 2 już jest! Co nowego wprowadza?