Newsy
Gry

22.04.2022 16:00

Aktualizacja 1.44 w ETS 2 i ATS. Jak zagrać w otwartą betę?

Od niezwykle udanego update'u 1.43 do ETS2 minęło już trochę czasu. W końcu jednak doczekaliśmy się aktualizacji 1.44, która wprowadza sporo ciekawych ulepszeń w wielu aspektach rozgrywki. Sprawdź, co zmienia aktualizacja 1.44 i jak zagrać na niej w ETS 2 i ATS!

Aktualizacja 1.44 do ETS 2 – najważniejsze zmiany

Gracze mogą już grać na aktualizacji 1.44 do ETS 2 i ATS 2 w ramach otwartej bety. Twórcy przygotowali szereg zmian, w tym zupełny rework Austrii, ulepszone loga firm, dodatkowe wsparcie dla modów, eksplorację nieoznaczonych tras, dokładne oznaczenia odległości na znakach i wiele innych, ciekawych zmian.

Rework Austrii w ETS 2 1.44

Odświeżone tereny Austrii stanowią kolejny etap dostarczania graczom ETS 2 przez SCS Software nowej i bezpłatnej zawartości. Prace nad nowymi rejonami tego przepięknego europejskiego kraju trwały dobrych kilka miesięcy. I efekty są olśniewające.

Alpy w ETS 2 wyglądają wyśmienicie!

W końcu kierowcy kursujący po Austrii będą mogli podziwiać przepiękne, górzyste pejzaże, z których znany jest ten kraj. Trzeba przyznać, że nowe austriackie tereny wyglądają lepiej, niż można się było spodziewać po mającym już przeszło dekadę symulatorze.

Do niedawna najstarszy, oryginalny region w ETS 2 za sprawą aktualizacji 1.44 został całkowicie odmieniony!

Zmian doczekały się też większe austriackie miasta. Wokół dróg pojawiła się charakterystyczna dla tamtego rejonu architektura. W tym przepiękne, białe kamieniczki, które możesz zobaczyć powyżej. Jak piszą twórcy:

Wszystkie miasta, tereny pozamiejskie i sieci drogowe przeszły gruntowną renowację. W tym słynne Alpy!

Trzeba przyznać, że SCS Software w tym wypadku wyjątkowo się postarało!

ATS – California Rework: Faza 2

Gracze Euro Truck Simulatora 2 mogą cieszyć się pięknymi, austriackimi widokami na Alpy. Z kolei gracze American Truck Simulator odwiedzą kolejne odświeżone lokacje w Kalifornii!

ats california rework 1

Aktualizacja 1.44 do ATS koncentruje się na przestrzeniach miejskich Eureki, Ukiah, Sacrament, Redding oraz Truckee. Te rejony zostały zbudowane od zera, łącznie z przedmieściami i lokalizacjami pozamiejskimi. Pojawiła się charakterystyczna dla tych miejsc architektura, roślinność oraz połączenia drogowe. Wszystko dzięki nowym teksturom i modelom, nad którymi studio pracowało wiele długich miesięcy!

ats california rework 2

Oprócz tego z gry usunięto miasto San Rafael. Wynikało to z problemów ze skalą mapy i ekonomią w grze. W zamian w niedługiej przyszłości SCS Software zaprezentuje nowe, większe miasto, które będzie bardzo istotne dla całej Kalifornii. Pojawi się ono w 3 etapie rozwoju projektu.

Zobacz także: Mamy gameplay z nowego DLC do ETS 2 – Heart of Russia!

Tryb Konwoju w ETS 2 i ATS zyska nową funkcję – zwroty za mody!

Jak wszyscy dobrze wiemy, od blisko roku funkcjonuje oficjalny multiplayer w ETS 2 zwany Trybem Konwoju. I SCS Software oficjalnie wspiera zewnętrzne modyfikacje do tego trybu.

Wraz z aktualizacją Euro Truck Simulatora 2 i ATS do wersji 1.44 pojawi się funkcja, która rozwiąże pewien problem w tym trybie. Mowa o zwrocie za mody. Jak to w zasadzie działa?

W skrócie – grasz w Trybie Konwoju w ETS 2. Zainstalowałeś silnik, który pochodzi z zewnętrznej modyfikacji, do tego zapłaciłeś za niego walutą w grze. W normalnej sytuacji po usunięciu modyfikacji tracisz silnik, a co za tym idzie – pieniądze, które na niego wydałeś. Teraz to się zmieni. Od aktualizacji 1.44 gra zauważa, że nie masz już silnika z modyfikacji i zaproponuje Ci zwrot kosztów. Możesz go przyjąć (wtedy dostajesz domyślny silnik) lub pozostawić w ciężarówce. Gdy znowu zainstalujesz tę modyfikację, silnik wróci do Twojego ciągnika!

zwrot za mody ets 2 1.44

Co ważne, możesz w międzyczasie wielokrotnie zapisywać swój postęp i nie utracisz kupionego silnika z modyfikacji. To kolejny ukłon w stronę graczy!

Znaki drogowe z realnymi odległościami

Drobny, choć niezwykle przydatny dodatek. Na znakach w końcu pojawią się realne (oczywiście w skali gry) odległości do oznaczonych miast lub rejonów. W przypadku miast odległość liczona jest od znaku do jednej z centralnych lokacji takich jak urząd miasta, poczta lub główne skrzyżowanie.

znaki z kilometrami w ets 2 1.44

Nowe znaki w ETS 2 1.44 będą szczególnie przydatne dla osób, które nie korzystają z GPS!

Eksploracja nieoznaczonych na GPS dróg

Ta funkcja, która pojawi się w ETS 2 (i ATS!) w wersji 1.44 pozwoli Ci znacznie wygodniej zwiedzać najmniejsze zakątki mapy. Od teraz, jeśli wiedziesz na nieoznakowaną na GPS drogę, otrzymasz powiadomienie, a na GPS pojawi się kropkowana, szara linia. Każdy odwiedzony jej fragment automatycznie stanie się pomarańczowy – jak ma to miejsce w przypadku standardowych dróg.

nieoznakowane drogi w ets 2 1.44

Dzięki tej funkcji natychmiast dowiesz się, że w niewielkim zaułku może być coś interesującego. A po czasie będziesz mógł łatwo wrócić do tego miejsca!

Ulepszenie force feeedbacku w kierownicach

W obu grach SCS Software – Euro Truck Simulator 2 i American Truck Simulator – w aktualizacji 1.43 wprowadzono wsparcie funkcji force feedback. W otwartej becie ETS 2 i ATS 1.44 pojawiło się kilka ulepszeń tego systemu, które mają jeszcze bardziej urzeczywistnić doświadczenie prowadzenia pojazdu. Mowa tu m.in. o:

 • Nowym efekcie zgrzytania skrzyni biegów wraz z symulacją wibracji przy nieprecyzyjnej zmianie przełożeń.

 • Symulacji poślizgu opony przy podsterownym pojeździe.

 • Zmianie krzywych wspomagania kierownicy, aby poprawić jej wyczucie przez gracza.

 • Zmieniona siła tarcia wewnętrznego zapewniająca lepsze sprzężenie zwrotne w zależności od prędkości sterowania kierownicą.

Aby uniknąć potencjalnych problemów, twórcy zalecają, by po aktualizacji przywrócić ustawienia Force Feedback do domyślnych!

Zobacz także: Remake a remaster – co to znaczy? Czy dziś to rozróżnienie ma sens?

Nowości w American Truck Simulator 1.44

Kilka ciekawych zmian dotyczyć będzie jedynie lubianego przez nas ATS-a. Mowa tu między innymi o nowym typie przyczepy z opuszczanym pokładem.

przyczepa z opuszczanym pokładem ats 1.44

Dzięki obniżonemu środkowi ciężkości oraz dużej, płaskiej powierzchni i imponującej nośności te przyczepy będą świetnie sprawdzały się do przewożenia takich ładunków jak silniki lotnicze, wózki widłowe, koparki i inne.

Wraz z pojawieniem się nowej przyczepy twórcy zaprojektowali też unikalne części przeznaczone specjalnie do niej, takie jak mniejsze opony, felgi i piasty.

Oprócz tego twórcy wprowadzą też 3 zupełnie nowe wersje wnętrza do Cascadii MY2022. Zajawka poniżej!

cascadia my2022 nowe wnętrze ats 1.44

Wygląda to naprawdę elegancko!

Wraz z aktualizacją 1.44 do American Truck Simulatora wejdzie też 8 nowych tras specjalnych! Nowe kontrakty będą zabierały gracza w podróż z:

 • Lewiston do Sandpoint,

 • Burlington do Lamar,

 • Saliny do Cedar City,

 • Omak do Yakimy,

 • Dalles do Salem,

 • Cheyenne do Rock Springs,

 • Winemuccy do Carson City,

 • Santa Fe do Socorro.

Pozostałe zmiany w ETS 2 i ATS 1.44

Aktualizacja 1.44 wprowadza sporo pomniejszych (ale równie istotnych) zmian. Mowa tu między innymi o regulowanej wysokości zawieszenia w niektórych ciągnikach (więcej o tym pisałem tutaj).

Sporym udogodnieniem będzie też możliwość zablokowania pierwszoosobowej kamery w kokpicie na horyzoncie. Dzięki tej funkcji kamera będzie poruszała się bardziej (lub mniej, bo można to regulować) niezależnie od położenia kabiny.

Cennym dodatkiem będą też mądre sekwencyjne zmiany biegów. W dużym skrócie – w zależności od prędkości i momentu obrotowego, nastąpi przełączenie biegów o odpowiednią ich liczbę, tak, by dostosować ją do aktualnych warunków. Po włączeniu tej opcji zniknie np. sytuacja, w której podczas hamowania automatyczna skrzynia biegów będzie co chwilę zmieniała bieg na niższy. Zrobi to raz, a skutecznie.

Oprócz tego w grze pojawią się odświeżone loga przedsiębiorstw. To drobna zmiana, którą z pewnością docenią fani nowoczesnej estetyki.

Z kolei fanów konfiguracji ciągników zadowoli nowy sposób filtrowania elementów wizualnych. Pojawią się 4 nowe ikony reprezentujące 4 klasy części:

 • Części fabryczne – zbierające części pochodzące od producenta (w tym wnętrza).

 • Części licencjonowane – wszystkie części produkowane poza fabryką, ale na oficjalnej licencji.

 • Części z ryku wtórnego – dodatkowe akcesoria niepowiązane z żadną marką.

 • Części nieznanego pochodzenia – części, które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii oraz części z modyfikacji.

nowy podział części w ets 2 1.44

Pełny changelog zmian w otwartej becie ETS 2 znajdziesz w tym miejscu (oznaczony żółtym kolorem na dole strony).

Jak zagrać w betę ETS 2 i ATS 1.44?

Dołączenie do otwartych beta testów aktualizacji 1.44 w ETS 2 i ATS jest banalnie proste. W grze na Steam wystarczy wejść w bibliotekę. Następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy w ikonę Euro Truck Simulator 2 (lub American Truck Simulator) i wybrać zakładkę właściwości. Teraz musisz znaleźć zakładkę beta. Następnie z rozwijanej listy wybierz wersję public_beta 1.44. Zaakceptuj wybór. Nie potrzebujesz dodatkowego hasła. Następnie zresetuj aplikację Steam i dołącz do gry. Miłej zabawy!

Zobacz także: Gothic 2 – mody do Nocy Kruka po polsku (i z dubbingiem) w 2023 roku