Newsy
Gry

12.01.2023 11:00

Nowy silnik gry w ETS 2 w 2023 roku? W końcu nowa jakość!

Euro Truck Simulator 2 i American Truck Simulator w końcu przejdą na nowsze silniki. A precyzując – zaczną działać na nowej generacji znanego wszystkim silnika Prism3D, stworzonego i eksploatowanego przez SCS Software od ponad 20 lat. Czym jest silnik gry i co zmieni wprowadzenie nowego silnika do ATS i ETS 2?

Czym jest silnik gry?

Silnikiem gry (w dużym uproszczeniu) nazywa się specjalne oprogramowanie, czy też główną część kodu, która służy twórcom do kreowania najważniejszych elementów produkcji – grafiki, interakcji, dźwięków – i składania ich w sensowną całość.

Wielu twórców (w tym SCS Software, EA czy – do niedawna – CD Projekt RED) decyduje się na korzystanie z własnych silników. Mają dzięki temu łatwą możliwość modyfikowania kodu, dodawania ulepszeń czy zmian. Obarczone jest to jednak koniecznością zbudowania od podstaw naprawdę kolosalnej struktury, z którą mogą być nie lada problemy.

mod do ets 2 poland rebuilding gdansk

Nowa generacja silnika ETS 2 może wprowadzić większe zmiany niż jakiekolwiek mody graficzne, które dotychczas powstały

Dlatego zdecydowana większość studiów deweloperskich decyduje się na silniki zewnętrzne, takie jak Unity czy Unreal Engine (o piątej iteracji tego silnika pisaliśmy w tym artykule).

Z tego względu informacja o tym, że ETS 2 i ATS zyskają nowe silniki gry, jest tak istotna. Zmiana ta najprawdopodobniej wprowadzi sporo istotnych ulepszeń do obu kultowych gier SCS Software. O tym, jak wiele to potrafi zmienić, niech świadczy test Fortnite'a na Unreal Engine 5 przeprowadzony przez Digital Foundry:

Zobacz także: Euro Truck Simulator 2 – mody, bez których nie zaczynaj gry!

Czym jest Prism3D?

Prism3D, czyli silnik ETS 2 i ATS, jest obecny w grach od 2001 roku. Został stworzony od podstaw przez programistów SCS Software w języku C++.

Pierwszą produkcją, która z niego korzystała, było niezbyt popularne Shark! Hunting the Great White z 2001 roku. Silnik ten wykorzystywany był w niemal wszystkich grach SCS Software. Jednak największą sławę zyskał dzięki symulatorom ciężarówek tego studia, takich jak 18 Wheels of Steel: Haulin', German Truck Simulator, UK Truck Simulator, Trucks & Trailers czy znane wszystkim Euro Truck Simulator 2 i American Truck Simulator.

Przez te wszystkie lata w silniku Prism3D wprowadzano znaczne modyfikacje. Widać to doskonale na poniższym materiale porównawczym:

Nowy silnik ETS 2 i ATS – co da nam nowa generacja silnika Prism3D?

Twórcy zapewniają, że nowy silnik ETS 2 i ATS zagwarantuje:

  • kompatybilność z konsolami nowej generacji (w końcu!),

  • ulepszenia wydajności przy jednoczesnej poprawie grafiki,

  • lepszy antyaliasing,

  • inne funkcje znane z nowoczesnych gier.

Zobacz także: Aktualizacja 1.46 w ETS 2 już jest! Co nowego wprowadza?

Kiedy nowy silnik w ETS 2 i ATS?

Twórcy pracują nad nową generacją silnika Prism3D od 4 lat. W tym momencie cały czas trwają działania, które mają na celu doszlifowanie najważniejszych funkcji.

Pierwotnie nowy silnik gier SCS Software miał mieć premierę pod koniec 2022 roku. Jednak podczas świątecznego streamu jeden z developerów poinformował, że zakończenie prac nad nową generacją Prism3D datowane jest na 2023 rok.

Aktualizacja: ze względu na fakt, że część czytelników zarzuca nam przekazywanie nieprawdziwych informacji, podsyłamy nagranie z livestreama, na którym CEO SCS Software, Pavel Sebor, informuje o nadchodzących zmianach. Informacje o nowym silniku w ETS 2 pojawiają się od 1:26:40.

Zobacz także: Serwery dedykowane w multi ETS2! Jak to działa i jak ich używać?