Inne
Gry

25.11.2022 18:00

Mody do ETS2 na ruch uliczny. Bez nich nie ruszaj z garażu!

Czym byłby prawdziwy symulator ciężarówki bez realistycznego ruchu ulicznego? No właśnie – niczym. W ETS 2 sytuację ratują mody – domyślnie ruch uliczny (zarówno pod względem różnorodności pojazdów, jak i jakości AI) jest... średni. Dlatego zainstaluj poniższe paczki modów do Euro Truck Simulator 2, by cieszyć się niesamowicie realistycznym i różnorodnym ruchem ulicznym. Korki gwarantowane!

Mody do Euro Truck Simulator 2 na sztuczną inteligencję samochodów ruchu ulicznego

Jeśli grasz w Euro Truck Simulator 2 bez modów, z pewnością nieraz irytowałeś się pustkami na drogach. Jedziesz w godzinach szczytu przez centrum dużego miasta, a wokół Ciebie postapokaliptycznie widoki – opuszczone pojazdy przy drodze i całkowity brak ruchu ulicznego... No, niemalże całkowity – w oddali majaczy jeden czerwony sedan. A za nim drugi, identyczny. I trzeci... niczym z planu filmowego wojen klonów.

Ale wcale nie musi to tak wyglądać! Jeśli chcesz cieszyć się realistycznym odwzorowaniem ruchu ulicznego, wystarczy tylko kilka modów do ETS2!

Wystarczy kilka modów, by praktycznie wyeliminować szansę, że na drodze spotka się dwa identyczne samochody

Real Traffic Density

real traffic density okładka moda do ets 2

Dzięki tej modyfikacji ruch uliczny będzie zdecydowanie bardziej zróżnicowany. Gra bierze pod uwagę 3 czynniki:

 • Porę dnia,

 • Rodzaj drogi, po której gracz się porusza,

 • Odległość od dużych ośrodków miejskich.

I tak jadąc nocą po jednej z wiejskich dróg gdzieś na wschodzie Polski, może się zdarzyć, że przez godzinę minie Cię co najwyżej jeden pojazd. Wystarczy jednak, że wjedziesz na autostradę, a nagle przed Twoją maską pojawi się kilkanaście pojazdów.

Podobna sytuacja będzie w centrach miast. Nocą nigdy do końca nie opustoszeją, ale w okolicach godziny 16 możesz mieć pewność, że staniesz w korkach.

Takie widoki w środku dnia staną się dla Ciebie standardem!

Dzięki kombinacji kilku modyfikacji miałem raz sytuację, w której trafiłem w godzinach na ogromny korek w okolicach Gdańska. Do tego roboty drogowe, ruch wahadłowy... Czułem się jak w prawdziwej Polsce!

Zobacz także: Aktualizacja 1.46 w ETS 2 już jest! Co nowego wprowadza?

Gra na bieżąco modyfikuje gęstość i częstotliwość ruchu ulicznego. Zmienia też maksymalną prędkość konkretnych typów pojazdów. Do tego zapobiega sytuacjom, w których obok siebie stanie np. 5 wozów policyjnych. Dzięki temu gra staje się znacznie bardziej realistyczna!

Moim zdaniem – pozycja obowiązkowa dla każdego gracza Euro Truck Simulator 2!

Najnowszą wersję tej modyfikacji znajdziesz w Warsztacie Steam.

Daniels Random Events

daniels-random-events-mod ets2

Ta modyfikacja do ETS 2 generuje sytuacje, o których wspominałem wcześniej – w losowych miejscach na mapie będziesz mógł natrafić na zdarzenia drogowe – remonty, wypadki, usterki na drodze, płonące przyczepy i wiele, wiele więcej!

Zobacz także: ETS 2 – ProMods i inne świetne mody na większą mapę

Co warte odnotowania, masz wpływ na częstotliwość pojawiania się tego typu sytuacji. Polecam przesunąć suwak na mniej więcej 25% długości. Dzięki temu zdarzenia będą miały miejsce z całkiem realistyczną częstotliwością. To kolejna pozycja obowiązkowa z listy najlepszych modów ETS2!

Mod Daniels Random Events znajdziesz i pobierzesz m.in. z tej strony.

Najlepsze paczki modów do ETS 2 z nowymi samochodami w ruchu ulicznym

Dzięki modom sytuacja na drodze wygląda jak żywcem wyciągnięta z realnego świata!

Podstawowa wersja gry oferuje bardzo niewielką liczbę modeli do samochodów ruchu ulicznego. Do tego wszystkie (oprócz ciężarówek) są jedynie imitacjami prawdziwych modeli pojazdów. Mody to zmieniają. Oto lista moim zdaniem obowiązkowych paczek tekstur do samochodów sterowanych przez AI!

Samochody ruchu ulicznego od moddera Jazzycat

mod do ets 2 na samochody ai jazzycat

Są modderzy, którzy naprawdę wiedzą, czego potrzebują gracze. Jednym z nich jest Jazzycat. Specjalizuje się on w paczkach tekstur samochodów do ruchu ulicznego. Co istotne, robi to bezpłatnie, więc może wykorzystywać licencjonowane pojazdy.

Zobacz także: Otwarta beta ETS 2 1.46 – nowa zawartość i przyczepy. Jak zagrać?

I robi to z ogromnym zaangażowaniem. Sam dostarcza kilka tysięcy modeli różnych aut – od standardowych sedanów, przez klasyki i supersamochody, aż po pojazdy wojskowe... z GTA V! Tak, część z tekstur pochodzi z innych gier. Jeśli więc nagle zobaczysz znajomą furgonetkę z GTA, już wiesz, kto za tym stoi!

Najlepsze paczki modów na ruch uliczny w ETS2 od Jazzycata to:

 • AI Traffic Pack – absolutna podstawa. Przepotężna paczka z ponad 500 teksturami samochodów, które można spotkać na europejskich drogach. Volkswageny, BMW, Audi, Mercedesy każdej klasy... Dosłownie wszystko!

 • American Truck Traffic Pack – wprowadza modele samochodów jeżdżących przede wszystkim w USA (zawiera też modele z ATS).

 • Bus Traffic Pack – zawiera autobusy miejskie i autokary w wielu wersjach kolorystycznych. Bardzo urozmaicają grę!

 • Motorcycle Traffic Pack – na drogach w ETS 2 w końcu pojawiają się jednoślady. Wszyscy fani motocykli, którzy tęsknili za nimi, powinni teraz wstać i zacząć bić brawo dla Jazzycata.

 • Painted BDF Traffic Pack – to paczka tekstur do pojazdów dostawczych i ciężarowych znanych firm z całego świata. Dodaje sporo realizmu!

 • Russian Traffic Pack – wprowadza charakterystyczne pojazdy typu Łada lub inne postsowieckie rzęchy. Można włączyć opcję, by pojawiały się jedynie na mapach okołorosyjskich i przy ich granicach.

 • Truck Traffic Pack – jak nazwa wskazuje – nowe ciężarówki, nowe malowania, bardzo klimatycznie.

 • GTA Traffic Pack – wspomniana paczka tekstur zaczerpniętych prosto z najnowszych odsłon GTA. Kuruma we Wrocławiu? Robi się!

 • Railway Cargo Pack – trochę inna modyfikacja do Euro Truck Simulator 2. Koncentruje się ona na ładunkach przewożonych przez ciężarówki. W tym wypadku – części kolejowe, a nawet całe wagony lub lokomotywy. Dla fanów kolei – obowiązkowe!

 • Military Cargo Pack – podobna sytuacja jak powyżej. Z tym że tutaj mamy do czynienia z ładunkami związanymi z uzbrojeniem.

Wszystkie paczki od Jazzycata (a jest ich znacznie więcej i są regularnie aktualizowane do najnowszej wersji ETS 2) znajdziesz na tej stronie internetowej.

Zobacz także: Jak zagrać w ETS 2 Multiplayer? TruckersMP i oficjalne multi

Pozostałe mody na ruch uliczny w ETS 2, które warto zainstalować

classic cars trafficmaniac

Wśród modderów, których prace zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, są też TrafficManiac i Tania95. Wykonują równie dobrą robotę, co Jazzycat, choć publikują zdecydowanie mniej.

Oto wybrane przeze mnie propozycje modyfikacji, które zdecydowanie warto zainstalować:

 • Classic Cars Traffic Pack by TrafficManiac – paczka dodaje ponad 130 kultowych samochodów z okresu od lat 60. do lat 80.

 • Sport Cars Traffic pack by TrafficManiac – podobna sytuacja jak w przypadku klasyków, tylko tym razem z nowoczesnymi samochodami sportowymi. Jeśli jesteś królem lewego pasa, to uważaj, bo Bugatti w tej grze nie ma hamulców!

 • Taxi Traffic Pack by TrafficManiac, SCS i Henki73 – jak sama nazwa wskazuje, znajdziesz tutaj pojazdy przerobione na taksówki. Raczej Cię nie podwiozą, ale z pewnością urozmaicą Ci podróż!

Pozostałe paczki modów na samochody w ETS 2 znajdziesz pod tym linkiem.

Jak zainstalować mody na nowe samochody w ETS2?

Instalacja większości z wyżej wymienionych modów jest banalnie prosta. Pliki, które znajdziesz w Warsztacie Steam, zasubskrybuj. Wszystko pobierze się automatycznie.

Z kolei mody do ETS2 spoza Steama pobierz, a następnie wypakuj do folderu mods. Pamiętaj jednak, by przeczytać plik readme – często korzysta się tylko z części plików. Inne służą temu, by np. podmienić tekstury pojazdów stworzonych przez SCS Software lub działają wraz z innymi, konkretnymi modami.

Więcej informacji o instalacji oraz najlepsze modyfikacje do ETS2 znajdziesz w tym artykule.

Do zobaczenia na drogach!