Gry
Newsy

01.11.2021 14:00

Age of Empires 4 z rekordami na Steam. Ponad 70 tysięcy graczy jednocześnie

Najnowsza odsłona kultowej serii gier strategicznych niemal dwukrotnie przebiła wcześniejszy rekord odnotowany w Age of Empires 2: Definitive Edition. W jednym momencie w Age of Empires 4 grało ponad 70 tysięcy graczy jednocześnie, czym gra zapewniła sobie 1. miejsce na liście popularności Steama.

Premiera Age of Empires 4 wielkim sukcesem

Age of Empires od studia Relic pobiło nie tylko rekord jednocześnie grających graczy – oprócz tego gra znajduje się na topowym miejscu listy bestsellerów Steama, walcząc z Phasmophobią (znajdującą się obecnie na wyprzedaży) i nowym MMORPG New World od Amazonu.

W ostatni weekend w Age of Empires 4 grało jednocześnie aż 73 928 graczy. Dla porównania warto dodać, że jest to mniej więcej populacja całej Dominikany. Biorąc pod uwagę, że gry strategiczne nie są obecnie w szczycie popularności, jest to fenomenalny wynik. To więcej, niż osiągnęły kiedykolwiek takie gry jak Garry’s Mod czy XCOM: Enemy Unknown. Mamy więc jasny pogląd na skalę zainteresowania nową produkcją studia Relic.

Wynik ten robi tym większe wrażenie, że Age of Empires 4 od dnia premiery dostępne jest w Xbox Game Pass na PC. A gracze korzystający z tej platformy nie są wliczani do statystyk Steama (co oczywiste). Może to więc oznaczać, że w AoE 4 grało grubo ponad 100 tysięcy graczy jednocześnie (jeśli nie więcej)!

Zobacz także: Darkest Dungeon II – early acces rozpoczęty! Więcej mroku, trudnych starć i... 3D!

Gracze czekali na powrót Age of Empires?

Wszystko na to wskazuje. Tym bardziej że od zamkniętych testów gra chwalona jest za znakomitą grywalność i udane eksperymenty z cywilizacjami (mowa tu na przykład o zdolności Mongołów do przenoszenia w inne miejsce całych miast!).

Czy gracze czekają na powrót wysokiej jakości RTS-ów? Rekord popularności Age of Empires 4 może na to wskazywać. Od kilku dobrych lat ten gatunek jest w zdecydowanym odwrocie – nie wychodzi zbyt wiele jakościowych RTS-ów, nad czym z pewnością ubolewają wszyscy fani.

Nie pomaga też coraz mniejsze zainteresowanie grami tego typu w esporcie. Chociażby scena esportowa Starcraft 2 ma się z każdym rokiem coraz gorzej. Jest jednak szansa, że popularność Age of Empires 4 może być zapowiedzią jeszcze większych powrotów na rynku gier strategicznych.

Zobacz także: Skyrim z kolejnym wydaniem! Czy warto kupić TES: V Skyrim Anniversary Edition?