Gry

02.06.2021 11:45

TOP 5 nadchodzących remasterów i remake'ów, w które warto zagrać

Coraz popularniejsze są odświeżone lub zbudowane od zera wersje kultowych gier. Nowi gracze mają dzięki temu szansę zapoznać się ze świetnymi produkcjami sprzed lat, a weterani – odbyć sentymentalną podróż w przeszłość. Sprawdź wybór 5 najlepszych remasterów i remake'ów, które w najbliższych miesiącach i latach pojawią się na rynku.

Remaster a remake – różnice

Wielu graczy zastanawia się, co to znaczy remastered czy remake. Często te terminy stosowane są naprzemiennie, choć to błąd. Dlatego najpierw warto w skrócie wytłumaczyć, co to jest remaster i czym różni się od remake'u:

Remaster to odświeżona pod względem audiowizualnym i (czasami) mechanicznym gra. Pojawia się zazwyczaj przy okazji premier konsol nowej generacji lub w sytuacji, gdy oryginalna produkcja nieco się zestarzała. To jednak jest dalej ta sama gra.

Za to remake to klasyczna gra zbudowana całkowicie od nowa. W skrajnych przypadkach zdarza się, że z oryginałem ma wspólny jedynie tytuł. Nie ma tu mowy jedynie o audiowizualnym odświeżeniu, jak w przypadku remasterów. To często zupełnie nowa gra, jedynie inspirowana pierwowzorem.

Remastery i remake'i, w które warto zagrać

Wiele osób lubi sięgać po klasyczne gry. Warto wtedy sprawdzić, czy przypadkiem nie pojawiła się ich odświeżona wersja dostosowana do wymagań współczesnych graczy. Na rynku jest już wiele ciekawych remasterów (jak na przykład Mass Effect: Legendary Edition). Sprawdź najlepsze remastery i remake'i, które czekają na swoją premierę.

Crysis Remastered Trilogy

gatunek: fps | premiera: b. d. | platformy: PC, PlayStation, Xbox

Grafika zremasterowanej trylogii crysis

Zwiastun Crysis Remastered Trilogy

Na początek prawdziwa świeżynka. Zwiastun odświeżonej trylogii Crysis pojawił się wczoraj i z miejsca wzbudził zainteresowanie graczy. To seria pierwszoosobowych shooterów, które rozsławiła znakomita oprawa audiowizualna i nieprawdopodobne wymagania sprzętowe. Gracz odwiedza koreańskie wyspy (w części pierwszej) oraz ulice Nowego Jorku (w części 2 i 3), by zmierzyć się z wrogimi żołnierzami oraz kosmitami, próbującymi zniszczyć Ziemię. Głównym bohaterom pomoże w tym ikona serii – zaawansowany technologicznie pancerz, który daje nadludzkie możliwości.

Diablo 2 Ressurected

gatunek: hack'n'slash | premiera: 2021 | platformy: PC, PlayStation, Xbox, Nintendo Switch

Najlepsze remastery powstają z kultowych gier. Diablo 2 po dziś dzień uważane jest za najlepszą odsłonę serii. Odświeżenia doczekały się mechaniki, umiejętności postaci oraz oprawa audiowizualna. Gracz wybiera 1 z 7 klas postaci, by mierzyć się z hordami wrogów i pokonać tytułowego antagonistę – Diablo. Pozycja obowiązkowa dla fanów satysfakcjonującej rozgrywki, lootowania i rozwoju postaci.

Star Wars: Knights of The Old Republic Remake

gatunek: rpg | premiera: b. d.| platformy: b. d.

Na ten moment brak oficjalnych informacji kiedy premiera remake'u kultowego KoTORa. Jego powstawanie potwierdził sprawdzony dziennikarz branżowy, Jason Schreier. Przekazał, że grą zajmuje się Aspyr Media. W skład studia wchodzą deweloperzy odpowiedzialni za produkcję oryginalnego KoTORa z 2003 roku. Nie ma więc obaw o jakość remake'u.

To jedna z najlepszych gier w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Opowiada historię żołnierza starej republiki, który odkrywa w sobie moc. Świetna fabularnie gra umożliwiająca wybranie Jasnej lub Ciemnej Strony Mocy, epicki plot-twist i ciekawa, (prawie) turowa walka.

Gothic Remake

gatunek: rpg | premiera: b. d.| platformy: PC, PS5, XSS/X

Produkcja, na którą czeka cała Polska. Oryginału nie trzeba nikomu przedstawiać. Prawa do marki przejęło THQ, a za produkcję odpowiedzialny będzie oddział studia w Barcelonie. W Internecie zawrzało po pojawieniu się grywalnego teasera, po którym studio zebrało mnóstwo cennych informacji o oczekiwaniach graczy. Kiedy premiera Gothic 1 Remake? Tego nie wiadomo, aczkolwiek informacje na karcie na GoG wskazują, że "już wkrótce".

Historia będzie taka sama – bezimienny bohater zostaje wrzucony do Kolonii Karnej strzeżonej przez magiczną barierę. Próbując się uwolnić, stawi czoła bandytom, orkom i magicznym stworzeniom. To kolejny remake, w który warto zagrać.

System Shock Remake

gatunek: fps/rpg | premiera: sierpień 2021 | platformy: PC, PS4, Xbox One

Doceniona przez ciekawą fabułę i rozbudowaną mechanikę hakowania kultowa gra w klimatach science fiction. Gracz wciela się w hakera, który ma za zadanie wykraść informacje o broni biologicznej. W nagrodę otrzymuje implant, a po operacji zapada w półroczną śpiączkę. Po przebudzeniu musi walczyć z wrogami kontrolowanymi przez uwolnioną sztuczną inteligencję, która przejęła władzę nad placówką Shodan.

Spośród wszystkich wymienionych produkcji, premiera System Shock Remake nastąpi najwcześniej, bo już w sierpniu. Produkcja otrzyma zupełnie nową oprawę graficzną i gameplay dostosowany do współczesnych fpsów.


Aktualizacja 17.06.2021 r.: pojawiły się plotki o potencjalnym remake'u Demon's Souls na PS4. Jeśli okażą się prawdziwe, koniecznie trzeba będzie dodać tę grę do powyższej listy!


Zagracie w którąś z wymienionych produkcji? A może czekacie na inne najlepsze waszym zdaniem remastery lub remake'i?