Inne

20.06.2022 14:48

W jaki sposób Metaverse wpływa na branżę gier?

Metaverse to nowoczesna technologia, która na naszych oczach zmienia oblicze cyfrowego świata. Choć stosuje się ją w różnych dziedzinach, branża gier zaadaptowała tę koncepcję jako jedna z pierwszych. Czy jednak Metaverse może zastąpić obecne formaty gier? Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu z bliska!

Metaverse – co to jest?

Metaverse to wirtualna rzeczywistość, która łączy użytkowników z całego świata na wspólnej platformie cyfrowej. Uczestnicy mogą w ten sposób nawiązywać ze sobą interakcję i nawiązywać nowe znajomości. Określenie to po raz pierwszy pojawiło się w cyberpunkowej powieści „Zamieć” Neala Stephensona i oznaczało tam dosłownie „drugi świat”.

Metaverse jest szeroko reklamowane jako kolejna granica internetu i postrzegane jako znacząca szansa biznesowa i finansowa dla branży technologicznej i nie tylko.

Zgodnie z wizją metaverse, jaką przedstawiają media społecznościowe i firmy technologiczne, koncepcja ta ma dać użytkownikom bezpośredni dostęp do wirtualnej rzeczywistości. Ci, którzy zdecydują się zaangażować w cyfrowy świat, będą mogli tam pracować, spotykać ze znajomymi, uczyć się, odwiedzać odległe miejsca, a nawet prowadzić działalność gospodarczą. A to wszystko w specjalnie skonstruowanym technologicznym uniwersum.

Firmy budujące swoje projekty Metaverse wykorzystują do tego nowoczesne technologie takie jak rekonstrukcja 3D, rzeczywistość rozszerzona, rzeczywistość wirtualna, Internet Rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja i blockchain.

Zobacz także: Diablo Immortal zarobiło 24 miliony dolarów

Co cyfrowy świat ma wspólnego z grami?

Gry wieloosoboowe zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Klasyczne staroszkolne MMORPG z czasem zaczęły być jednak zastępowane przez gry online oparte na technologii blockchain. W grach zaczęły królować elementy takie jak NFT czy kryptowaluty, które umożliwiły tokenizację przedmiotów do gier i sprzedawanie ich za prawdziwą walutę. W zależności od konkretnej gry użytkownicy mogli albo sprzedawać swoje aktywa, albo wymieniać je na nagrody z platformy. Ten model zarobkowy sprawił, że gry NFT zrobiły furorę na całym świecie. Metaverse to kolejny krok na drodze rozwoju tej technologii.

Zobacz także: Starfield dłuższy od Skyrima? Główny wątek zajmie do 40 godzin!

Metaverse Game – rozrywka na zupełnie nowej płaszczyźnie

Ostatnia ewolucja w branży przyniosła gry Metaverse. W ramach tej koncepcji użytkownicy wkraczają do wirtualnego świata, aby doświadczyć gier na zupełnie innym poziomie niż dotychczas.

Postacie w grach Metaverse to unikalne awatary graczy – wirtualna reprezentacja prawdziwych tożsamości. Bohaterowie poruszają się po Metaverse dokładnie tak, jak ludzie żyją w prawdziwym świecie. To jeszcze nie wszystko – wirtualna rzeczywistość wykorzystuje technologie AR i VR, które zapewniają bardziej organiczne wrażenia, w tym choćby możliwość kontaktu imitującego fizyczny dotyk.

Użytkownicy mogą także zapraszać swoich znajomych z mediów społecznościowych, wchodzić w interakcje z innymi graczami w Metaverse i wspólnie się bawić.

Jak zarobić na Metaverse? Tego typu gry opierają się na koncepcji Play to Earn, która pozwala graczom wygrywać wirtualne przedmioty w grach i sprzedawać je za prawdziwe pieniądze.

Zobacz także: Xbox & Bethesda Games Showcase 2022 – najważniejsze punkty prezentacji

Co sądzicie o grach Metaverse? Uważacie, że to przyszłość gamingu? Podzielcie się opinią w komentarzach!