Inne

05.04.2022 18:30

Unreal Engine 5 z oficjalną premierą. Jak pobrać i przetestować nowy silnik Epic Games?

Dziś miała miejsce oficjalna premiera Unreal Engine 5! Nowy silnik Epic Games można już pobrać i przetestować na własnym komputerze. Jak to zrobić?

Premiera Unreal Engine 5

Kilka godzin temu oficjalnie zaprezentowano Unreal Engine 5 w wersji 5.0.0. Najnowsza wersja silnika jest już dostępna do pobrania za darmo dla wszystkich zainteresowanych. Krótką instrukcję o tym, jak pobrać Unreal Engine 5, znajdziesz na dole artykułu.

Najnowsza odsłona kultowego silnika produkcji Epic Games wprowadza bardzo dużo innowacji technologicznych, dzięki którym tworzenie otwartych światów ma być jeszcze bardziej efektywne... i efektowne!

To wszystko zasługa m.in. autorskiego systemu w pełni dynamicznego, globalnego oświetlenia oraz systemu geometrii z ogromną liczbą możliwych do wyświetlenia detali.

https://www.unrealengine.com/en-US/blog/unreal-engine-5-is-now-available

Po prawej widać działanie „na surowo” nowych systemów. Po lewej – efekt, jaki widzi gracz

Unreal Engine 5 korzysta też z nowego systemu Partycji Świata (World Partition), który dzieli świat gry na siatkę i przesyła strumieniowo tylko niezbędne w danej chwili dane. Ma to „zupełnie odmienić sposób zarządzania i przesyłania strumieniowego poziomów”.

Jednak najważniejsza z pewnością będzie nowa technologia oświetlenia „Lumen” oraz systemu geometrii „Nanite”. Dzięki technologii Lumen gry w końcu będą mogły ukazywać:

„wiarygodne sceny, w których oświetlenie posrednie dostosowuje się w locie do zmian w oświetleniu bezpośrednim lub geometrii”

Czyli – w skrócie – oświetlenie będzie na bieżąco (i realistycznie) reagowało na wydarzenia w grze.

Z kolei Nanite ma zapewnić „filmową jakość”, dzięki możliwości wyświetlania milionów wielokątów w czasie rzeczywistym przy zachowaniu płynności i wysokiego klatkażu.

Zapis z prezentacji możliwości nowego silnika znajdziesz poniżej:

Jak pobrać i zainstalować Unreal Engine 5 za darmo?

Instalacja Unreal Engine 5 jest banalnie prosta i dostępna dla wszystkich. Jedyne, co trzeba zrobić, to zalogować się na swoje konto Epic Games, przejść do zakładki Unreal Engine 5 (pod biblioteką gier), a następnie kliknąć „zainstaluj silnik”.

jak pobrać i zainstalować unreal engine 5 instrukcja

Dodatkowo na tej stronie znajdziesz kilka różnych wersji demonstracyjnych, które pokazują możliwości nowego silnika od Epic Games (w tym mini grę koncentrującą się na zaprezentowaniu systemu Lumen).

Unreal Engine to jeden z najpopularniejszych silników, który udostępniany jest największym studiom na rynku. To właśnie na Unreal Engine 5 powstawać będzie m.in. nowa odsłona serii Wiedźmin. Silnik obsługuje też wsteczną kompatybilność, co oznacza, że developerzy mogą swobodnie kontynuować pracę nad swoimi projektami na Unreal Engine 4 i przenieść efekt swoich prac na nowszą wersję silnika w późniejszym terminie.