Newsy
Gry

06.03.2022 17:00

Dlaczego Fortnite będzie dostępne w Rosji? Epic odpowiada

Epic Games poinformowało za pośrednictwem Twittera, że Fortnite dalej będzie dostępne na terenie rosji. Skąd wzięła się ta decyzja? Jak tłumaczą ją deweloperzy? Sprawdź!

Fortnite w rosji - bana nie będzie!

Na rosję* każdego dnia nakładane są kolejne sankcje. Wiele z nich dotyczy również branży elektronicznej rozrywki. Jednak Epic Games postanowiło nie banować graczy z rosji w swoim popularnym battle royale. Skąd taka decyzja? Twórcy odpowiedzieli na Twitterze:

Epic zatrzymuje wewnętrzną sprzedaż w grach w rosji w odpowiedzi na inwazję tego kraju na Ukrainę. Nie zabieramy dostępu do gry z tego samego powodu, z jakiego inne narzędzia komunikacji dalej są dla użytkowników z rosji dostępne: wolny świat powinien utrzymać wszystkie możliwe linie dialogu.

Choć decyzja może wydawać się kontrowersyjna, ma ona sens. W rosji jest coraz mniej możliwości komunikowania się ze światem zewnętrznym (nie ma już możliwości korzystania np. z Facebooka), a więc gry pozostały jednym z niewielu środków kontaktu i pozyskiwania informacji niekontrolowanych przez rząd.

Jednocześnie nie można nazwać tej decyzji „skokiem na kasę” ze strony Epic Games z jednego konkretnego powodu. Studio zaprzestało sprzedaży V-bucksów, czyli wirtualnej waluty w grze. A więc odcięło się od głównego źródła zarobków, jakie dawało im Fortnite w rosji.

Jest więc szansa, że Fortnite w rosji posłuży za jedno z niewielu źródeł kontaktu na linii wschód-zachód. Czy tak się wydarzy? Z tego, co wiem, jest spora grupa graczy, którzy próbują porozumiewać się ze swoimi kolegami ze wschodu właśnie w ten sposób. Próbują przekazać im, co dzieje się na świecie. Jeśli więc choć jedna osoba zobaczy, co naprawdę dzieje się u naszych sąsiadów, decyzja Epic Games będzie usprawiedliwiona.

* jakby ktoś nie zauważył, nazwę tego kraju zapisuję małą literą z premedytacją.