Gry

16.08.2023 15:05

Najlepsze mody do Baldur's Gate 3

Chcesz, by Baldur's Gate 3 jeszcze bardziej pasowało do Twoich wyobrażeń? Oto lista najlepszych modyfikacji do najnowszej gry RPG od Larian Studios. Zobacz sam!

Mody do Baldur's Gate 3 – lista

Baldur’s Gate 3 to ogromna produkcja – jeśli pierwszy raz masz do czynienia z gatunkiem klasycznych RPG, jej złożoność może przyprawić Cię o zawrót głowy. Ale wszyscy pecetowi gracze mają jeszcze więcej możliwości personalizacji swojego doświadczenia. Moderzy nie śpią – choć premiera gry miała miejsce stosunkowo niedawno, powstało już do niej wiele fanowskich rozszerzeń.

Modyfikacje z naszej listy oferują różne modyfikatory poziomu trudności, nowe możliwości personalizacji postaci i nie tylko. Możesz ich użyć, aby uczynić grę znacznie łatwiejszą, trudniejszą lub po prostu bardziej pasującą do Twojej wizji.

Uwaga: nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne problemy, jakie mogą wystąpić po zainstalowaniu tych modów. Modyfikuj swoją grę tylko wtedy, gdy wiesz, co robisz!

Zobacz także: 10 najlepszych gier gangsterskich z otwartym światem

Full Release Mod Fixer

Jeśli chcesz instalować mody do Baldur's Gate 3, musisz zacząć od tego rozszerzenia. Bez niego nie będziesz w stanie w ogóle zmodyfikować gry, więc zainstaluj ją na samym początku.

Link do NexusMods.

Carry Weight Increased

Limit ekwipunku w grach RPG prawdopodobnie ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Choć jest to realistyczne rozwiązanie i często mechanika, nie każdy ma ochotę przerywać wojaży po bezdrożach tylko po to, by wrócić do najbliższego handlarza. Dla tych ostatnich ItsInvis przygotował modyfikację Carry Weight Improved, która znacznie podnosi limit tego, ile rzeczy możemy przenosić w naszym plecaku.

Oczywiście istnieją sposoby radzenia sobie z limitem – na przykład zamiana postaci z innym członkiem drużyny, gdy osiągną już swój limit. Ale po co to robić, skoro istnieją mody? To rozszerzenie to gratka dla każdego zbieracza, który nie przepuści niczemu, co jest na stałe przyśrubowane do podłogi.

Link do NexusMods. | Link do alternatywnego moda autorstwa Mharius'a.

Choose Your Stats

Stworzony przez lostsoulman'a Choose Your Stats to dość prosty, ale niezwykle przydatny mod do zmiany różnych statystyk twojej postaci. Po jego zainstalowaniu możesz wypić miksturę, aby zmienić klasę pancerza, podstawowe statystyki, szybkość i nie tylko.

Niezależnie od tego, czy dobrze znasz system Dungeons and Dragons i Baldur's Gate, czy też jesteś w tym wszystkim zupełnie nowy, każdy od czasu do czasu popełni błąd. Ta modyfikacja pozwala Ci go łatwo naprawić.

Link do NexusMods.

Fast XP

Z wiekiem mamy mniej wolnego czasu na granie w gry – starsi graczen a na pewno wiedą, o co chodzi. A nawet ci, którzy mają go aż nadto, mogą mieć dla niego lepsze zastosowanie niż grindowanie EXP-a w Baldur's Gate 3. Dlatego moder Malcroix przygotował dla nas ciekawą propozycję, która pozwala skrócić ten czas.

Mod Fast XP jest dokładnie tym, na co wygląda – pozwala graczom podwoić liczbę doświadczenia, które zdobywają podczas gry. Możesz użyć modyfikacji, aby szybko osiągnąć poziom 6, albo ustawić połowę wymagań dla każdego levela, dzięki czemu wbijesz maksymalny poziom znacznie szybciej niż normalnie.

Link do NexusMods.

Zobacz także: Life by You – premiera już niedługo!

Bless And Bane - Manual Targeting

Bless and Bane autostwa modera Maximuuus1 daje większą kontrolę nad systemem namierzania zaklęć w grze. Zwykle postacie znajdujące się najbliżej rzucającego są automatycznie traktowane priorytetowo jako cele, ale dzięki temu modowi będziesz mógł samodzielnie wybrać przeciwnika, którego chcesz przysmażyć kulą ognia.

Automatyczne celowanie nie powinno być problemem dla większości graczy. Jednak jeśli grasz na wyższych poziomach trudności, ten mod pomoże Ci zyskać nieco przewagi w ważniejszych walkach.

Link do NexusMods.

Customizer's Compendium

Stworzone przez AlanaSP Customizer's Compendium daje Ci jeszcze więcej możliwości ustawienia wyglądu Twojej postaci. System customizacji został całkowicie przebudowany – z tym modem zyskasz dostęp do mnóstwa nowych opcji i suwaków.

Mod dodaje niemal wszystko – od prostych poprawek przez kolory oczu i włosów aż po zupełnie nowe fryzury i, jeśli to możliwe, rogi i uszy, które mają różne kształty i rozmiary. Jeśli lubisz spędzać godziny w kreatorze postaci, ta modyfikacja to dla Ciebie must have!

Link do NexusMods.

Tav's Hair Salon

Customizer's Compendium to dla Ciebie za mało? Dorzuć sobie jeszcze Tav's Hair Salon od Toarie! Ta modyfikacja zapewnia kilka nowych fryzur, z których większość jest przeznaczona dla ras ludzi, elfów, półelfów, drowów i diabelstw.

Podobnie jak w przypadku wielu innych modów na zmianę wyglądu postaci, do jego działania będziesz potrzebował kilku innych fanowskich rozszerzeń. Są to przede wszystkim ImprovedUI ReleaseReady i Patch 3 Mod Fixer. Jednak dla tych, którzy mają choćby niewielkie doświadczenie z modowaniem, nie powinno to stanowić większego problemu.

Link do NexusMods.

Legendary Items

Stworzony przez Oiffa Legendary Items dodaje do gry imponującą liczbę nowych legendarnych broni i sprzętu. Znajdziesz tam wszystko – od bardziej klasycznych mieczy, młotów i toporów po dość dziwaczne bronie dystansowe.

Mając tak duży wybór, masz praktycznie gwarancję, że znajdziesz co najmniej jeden przydatny przedmiot, niezależnie od klasy, którą grasz. Jeśli chcesz, możesz nawet nosić kusze w dwóch rękach!

Link do NexusMods.

Party Limit Begone

Baldur's Gate 3 to gra, którą najlepiej przeżywa się z innymi osobami – niezależnie od tego, czy są to fikcyjni członkowie drużyny, czy inni gracze z prawdziwego świata. W obu przypadkach domyślnie maksymalna wielkość drużyny w BG3 to cztery osoby. Oczywiście można to poprawić...

Mod Sildura Party Limit Begone nie usuwa limitu drużyny, jak sugeruje jego nazwa. Jednak znacznie go zwiększa, podnosząc do 16 członków w przypadku towarzyszy NPC i do 8 w multiplayerze. Jeśli chcesz poprowadzić prawdziwą armię na swojego wroga lub bawić się w większej grupie znajomych, to dla Ciebie pozycja obowiązkowa. Jednak pamiętaj, że balans gry nie został przystosowany do tak dużych drużyn, w związku z czym rozgrywka szybko może stać się dla Ciebie za łatwa!

Link do NexusMods.

Zobacz także: Death Stranding 2 – co wiemy o sequelu symulatora pracy postapokaliptycznego kuriera?

Basket Full Of Equipment

Stworzony przez AnteMaxx Basket Full of Equipment dodaje niesamowitą ilość przedmiotów i kilka interesujących zaklęć. Liczby są naprawdę imponujące – modyfikacja dodaje 600 elementów wyposażenia dla ras humanoidalnych i nieco ponad 100 dla ras o niższym wzroście.

Biorąc pod uwagę charakter fanowskich modów i ostrzeżenie dotyczące zawartości podstawowej gry, czasami te nowe elementy wyposażenia powodują błędy i nie wyświetlają się poprawnie. Dlatego warto przygotować się na nieoczekiwany widok postaci, które nie będą miały na sobie żadnych ubrań!

Link do NexusMods.

5e Spells

5e Spells autorstwa DiZ91891 przypomina moda z pozycji wyżej – z tą różnicą, że zamiast ekwipunku dodaje nowe zaklęcia i modyfikuje stare. Modyfikacja obejmuje wszystko: od prostych spelli aż po zaklęcia dziewiątego poziomu, więc znajdziesz tam coś dla siebie na każdym poziomie postaci. Więcej nowych czarów można znaleźć repertuarze niższego poziomu, a większość z nich mieści się między sztuczkami a zaklęciami piątego poziomu.

Link do NexusMods.

Level 20 (Multiclass)

Podobnie jak w wielu innych grach fabularnych, Baldur's Gate 3 ma limit poziomów, który zapobiega temu, by postać zbytnio urosła w siłę. Na chwilę pisania tego artykułu nie da się przekroczyć 12 poziomu (zapewne zmieni się to w momencie wyjścia oficjalnych dodatków). Jednak dzięki moderowi Malcroixami od teraz wielu graczy będzie mogło osiągnąć aż 20 level. Czy to będzie takie łatwe? Niekoniecznie... Jak może sugerować nazwa moda, poziom 20 będzie dostępny tylko dla wieloklasowych – i to tylko wtedy, gdy żadna klasa nie przekroczy poziomu 12. Warto również zauważyć, że mod nie oferuje nowych zaklęć ani zdolności wysokiego poziomu, jednak pozwala na kilka ciekawych informacji tych już istniejących.

Link do NexusMods.

Achievment Enabler

Podobnie jak wiele innych gier, Baldur's Gate 3 ma system wyłączania osiągnięć, gdy korzystasz z modyfikacji. Oczywiście wielu graczy szukało sposobów na obejście tego systemu. Niejaki DK zapewnił proste, ale skuteczne rozwiązanie – to, czy jest uczciwe, zostawiamy w Twojej ocenie.

Osiągnięcia to symboliczna nagroda za osiągnięcie imponującego wyczynu w grze. W związku z tym niektórzy mogą postrzegać użycie modu Achievement Enabler jako oszustwo. Jednak gracz nie zyskuje żadnej przewagi poprzez odblokowanie osiągnięcia, dlatego ci, którzy go używają, prawdopodobnie oszukują tylko siebie.

Link do NexusMods.

Zobacz także: Jajo Niuchacza w Minecraft – jak je zdobyć?

A Wam które mody do Baldur's Gate 3 najbardziej przypadły do gustu? Dajcie znać w komentarzu!