Gry

02.08.2023 22:57

10 najlepszych gier gangsterskich z otwartym światem

W większości gier mamy okazję wcielić się w bohatera, który ratuje świat przed złem. Jednak od czasu do czasu każdy ma ochotę pofolgować swojej ciemniejszej stronie. Choć na rynku nie ma wielu gier, które pozwalałyby wcielić się w prawdziwego antypatycznego złoczyńcę, fani produkcji gangsterskich nie mają na co narzekać.

Poznaj 10 najlepszych gier z wątkiem kryminalnym, które niejednokrotnie czerpią z kultowych filmów gangsterskich!

Gry gangsterskie z otwartym świecie – plac zabaw dla złoczyńców

Tradycyjne gry pozwalają graczom wcielać się w heroiczne postacie. Z kolei gangsterskie tytuły często nagradzają ich za coś zupełnie innego – zabójstwa, kradzieże i i rozboje. 

Flagowym przedstawicielem tego gatunku jest seria Grand Theft Auto. To właśnie ona spopularyzowała koncepcję grania rosnącym w siłę i wpływy gangsterem w rozległym otwartym świecie. GTA i jego naśladowcy oferują swobodę wspinania się po drabinie przestępczej i doświadczania dreszczyku dominacji w półświatku bez realnych konsekwencji.

Oto najciekawsze gry, w których przyjdzie Ci pokierować przestępcą. Nie wszystkie z nich można zaliczyć do gatunku produkcji gangsterskich, jednak w każdej z nich wcielasz się w bezlitosnego kryminalistę. No, prawie w każdej…

Zobacz także: Jajo Niuchacza w Minecraft – jak je zdobyć?

Grand Theft Auto: Vice City – raj dla gangsterów

GTA: Vice City to część, w której wyjątkowo widać zamiłowanie Rockstara do oldskulowego gangsterskiego kina. Z nieżyjącym już Rayem Liottą z Chłopców z Ferajny, który użyczył swojego głosu i wpływów, gra oddaje hołd klasykom takim jak Scarface i Życie Carlita. Fabuła po mistrzowsku łączy czarny humor i powagę, a w jej centrum znajduje się Tommy Vercetti. To młody gangster, który wspina się po kryminalnych szczeblach Miami lat 80. Gwiazdorska obsada – w tym Tom Sizemore, Danny Trejo i inni – sprawia, że ta gra to prawdziwe kinowe przeżycie.

Mafia: The Definitive Edition – wzór tego, czym powinien być remake

Mafia: The Definitive Edition tchnęła nowe życie w oryginał z 2002 roku. Poprawiono w niej praktycznie wszystko: od oprawy graficznej przez scenariusz aż po obsadę głosową. Akcja gry toczy się w latach trzydziestych XX wieku w fikcyjnym mieście Lost Heaven. Główny wątek fabularny koncentruje się wokół wspinaczki Tommy'ego Angelo po szczeblach rodziny przestępczej Salieri.

Choć eksploracja miasta jest bardziej ograniczona niż w innych gangsterskich sandboxach, produkcja nadrabia fabularnym kunsztem i świetnie napisanymi postaciami. Dzięki temu niemal jednogłośnie okrzyknięto ją jednym z najlepszych dramatów kryminalnych w historii.

Grand Theft Auto 5 – potrójne kłopoty

Grand Theft Auto 5 jako pierwsza część serii wprowadziła aż trzech bohaterów – Michaela, Franklina i Trevora – z których każdy ma inną osobowość i historię do opowiedzenia. Scenariusz płynnie łączy czarną komedię i dramat kryminalny, a sama gra oferuje rozległy, otwarty świat, w którym zawsze jest co robić.

Jeśli znudził Ci się tryb singleplayer, zawsze możesz spróbować swoich sił w świetnym GTA Online!

Sleeping Dogs – nieoczekiwany zwrot akcji

Sleeping Dogs to pierwsza gra w naszym zestawieniu, która nieco odbiega od normy. Wszystko dlatego, że tym razem przyjdzie Ci wcielić się nie w gangstera, a w policjanta, który go udaje. Wei Shen, bo o nim mowa, infiltruje pod przykrywką chińskie Triady, które działają na terenie Hongkongu. Główny bohater musi podjąć decyzję, komu jest lojalny – co może okazać się szczególnie trudne, gdy przestępcami na liście są jego koledzy z dzieciństwa.

Sleeping Dogs to hołd dla kina Hongkongu, który łączy w sobie sztuki walki i estetykę Johna Woo, a wszystko to z imponującą obsadą głosową.

Grand Theft Auto 4 – kryminalne Liberty City

Pakiet Grand Theft Auto 4 i jego dodatków to wciągająca saga kryminalna. W samej grze wcielamy się w imigranta Niko Bellica, którego akcent zaskakująco kojarzy się z naszą częścią Europy… Dodatki, The Lost and Damned i The Ballad of Gay Tony, dodają głębi narracji, przy czym ta ostatnia spina całą historię i zapewnia satysfakcjonujące zakończenie.

Zobacz także: Death Stranding 2 – co wiemy o sequelu symulatora pracy postapokaliptycznego kuriera?

Cyberpunk 2077 – futurystyczny półświatek przestępczy

CyberpUnk 2077 od polskiego studia CD Projekt Red przenosi nas do futurystycznego otwartego świata. Naszym bohaterem jest V – najemnik poruszający się wśród dystopijnego, ulepszonego cybernetycznie społeczeństwa. Przyjdzie mu zmierzyć się z osobistym dramatem pośród korupcji, szpiegostwa i bezwzględnych gangów. Na naszej drodze niejednokrotnie staną różne organizacje, które nie robią sobie nic z praw i przepisów. Czasem będą to zwykłe uliczne gangi, a czasem wysoko postawieni pracownicy megakorporacji. Różni ich tylko jedno – metody, którymi się posługują.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 to produkcja, która wyciąga nas z wielkiego miasta na bezdroża Dzikiego Zachodu. Tytuł przenosi graczy na koniec XIX wieku – czasów, w których królowali renegaci i wyjęci spod prawa bandyci. Opracowany przez Rockstar Games Red Dead Redemption 2 przez wielu określana jest jako „GTA na Dzikim Zachodzie”.

Bohaterem gry jest Arthur Morgan, dla którego rabunek to chleb powszedni. Jako egzekutor gangu Van der Linde angażuje się w napady na banki, pociągi i nie tylko. Po drodze przyjdzie mu też podjąć wiele moralnie skomplikowanych decyzji.

Gra po mistrzowsku zaciera granice między dobrem a złem, ukazując odcienie szarości, które definiują życie banitów. Zapierający dech w piersiach krajobraz otwartego świata – od zakurzonych miast po rozległe pustkowia – jest doskonałym płótnem dla tej epickiej opowieści.

Saints Row – nieokiełznana zadyma w prawdziwej piaskownicy

To, co zaczęło się jako skromna konkurencja dla Grand Theft Auto, przekształciło się w wielką sagę absurdu i wariactwa. Wcielając się w rozwijającego się przywódcę gangu możesz wynieść swoją uliczną załogę do imperium chaosu z prawdziwego zdarzenia.

Znakiem rozpoznawczym Saints Row jest bezkompromisowe podejście do chaosu i przesadnych wygłupów. W miarę postępów w serii granice między realizmem a skandalem zacierają się, stawiając Cię na czele coraz bardziej dziwacznych kryminalnych eskapad. Od dzierżenia absurdalnej broni po oblewanie ludzi zawartością szambiarki – ta gra to swoiste antidotum na przesadną powagę w wielu innych grach kryminalnych. Nie zapominajmy też charakterystycznym dla serii systemie tworzenia postaci, który naprawdę pozwala puścić wodze fantazji!

Zobacz także: Death Stranding 2 – co wiemy o sequelu symulatora pracy postapokaliptycznego kuriera?

Yakuza Kiwami – przestępczość w Kraju Kwitnącej Wiśni

Udaj się do serca oświetlonych neonami ulic Tokio i zobacz, jak działa tamtejszy półświatek przestępczy. Yakuza Kiwami to mistrzowski remake oryginalnej Yakuzy, w którym wcielasz się w Kazumę Kiryu, zwanego Smokiem Dojimy przez przerażający tatuaż na swoich plecach. Na tle skrupulatnie odtworzonej miejskiej Japonii będziesz poruszać się po sieci intryg, która przeplata tradycję i nowoczesność, prawość i bezwzględność.

Oprócz wciągającej narracji Yakuza Kiwami pozwala nam zwiedzić japońskie miasta i wykonać w nich niezliczone aktywności poboczne. Bierz udział w dynamicznych bójkach, odwiedzaj salony gier, odwiedź klub z karaoke, a nawet samodzielnie zarządzaj tętniącym życiem klubem nocnym.

Wszystkie te rozrywki odzwierciedlają wielopłaszczyznową naturę samego Tokio, gdzie podniosłe tradycje mieszają się z urokami współczesności. Yakuza Kiwami wykracza poza tematykę kryminalną, oferując nam spory kawałek japońskiej kultury.

L.A. Noire – opowieść o detektywach z powojennego LA

L.A. Noire to druga i ostatnia gra z naszego zestawienia, w której nie wcielisz się w rolę przestępcy. Tym razem Twoim bohaterem będzie detektyw Cole Phelps – detektyw w powojennym Los Angeles. Gra wyróżnia się innowacyjną technologią animacji twarzy, która przekształca przesłuchania w porywające gry umysłowe. Badanie ekspresji i reakcji podejrzanych staje się tu niezbędnym narzędziem w odkrywaniu prawdy lub oszustwa.

Jednak L.A. Noire to znacznie więcej niż symulator detektywa. To klimatyczna podróż do serca skrupulatnie odtworzonego świata w stylu noir. Fabuła wciągnie Cię w sieć korupcji, skandali i mrocznych aspektów historii Los Angeles.

Jako Phelps zajmiesz się złożonymi sprawami, przy których opadają społeczeństwa zmagającego się z własnymi cieniami. Narracja jest przesiąknięta atmosferą tamtej epoki, przenosząc graczy do czasów fedor, trenczów i zadymionych klubów jazzowych. L.A. Noire oferuje doświadczenie, które łączy dramat kryminalny z urokiem pracy detektywistycznej, zapewniając fascynującą podróż w ciągle zmieniającym się krajobrazie miejskim.

Czy warto wybrać gry kryminalne? Oczywiście!

Gry kryminalne z otwartym światem oferują niezrównaną okazję do odkrywania mrocznych aspektów ludzkiej natury. Niezależnie od tego, czy główni bohaterowie wspinają się po szczeblach włoskiej mafii, czy poruszają się po cyberpunkowej dystopii, te gry zapewniają graczom płótno, w którym mogą zaakceptować swojego wewnętrznego złoczyńcę, jednocześnie ciesząc się wciągającą narracją i dynamiczną rozgrywką.

Zobacz także: Life by You – premiera już niedługo!

A Wy lubicie wcielać się w przestępców? Dajcie znać w komentarzu!