Newsy
Gry

25.03.2023 18:00

Cyberpunk 2077: Widmo Wolności może mieć premierę w czerwcu?

Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery DLC Phantom Liberty do Cyberpunka 2077. Jednak znaleźliśmy w sieci kilka poszlak, które mogą sugerować, w jakim terminie to ten długo wyczekiwany dodatek trafi na rynek. Lub powinien trafić, zgodnie z mniej lub bardziej aktualnymi planami CD Projekt RED. Oto wspomniane wskazówki!

Kiedy może wyjść Cyberpunk 2077: Widmo Wolności? Szukamy wskazówek

Na ten moment mamy kilka informacji, które sugerują, że jedyne DLC do Cyberpunka 2077Widmo Wolności – będzie miało premierę w czerwcu 2023 roku.

AKTUALIZACJA 31.03.23: CD Projekt RED w końcu opublikował informacje na temat Widma Wolności. Zgodnie z poniższym tweetem więcej dowiemy się już w czerwcu. Czy będzie to data premiery? A może sama premiera?

Tym bardziej zachęcamy do sprawdzenia naszych spekulacji – powyższa wiadomość tylko potwierdza, że czerwiec będzie cyberpunkowy!

Premiera Widma Wolności na pewno będzie miała miejsce w 2023 roku

Zacznijmy od pewnych informacji. We wrześniu 2022 roku wyszedł krótki zwiastun DLC, w którym CD Projekt RED jasno określił, że Widmo Wolności wyjdzie w 2023 roku. Oto wspomniany materiał:

Dowiedzieliśmy się też, że jedyny dodatek do CP 2077 nie pojawi się na konsolach starej generacji. Choć to cenne (i przykre dla posiadaczy PS4 i Xbox One) wieści, to nie mówiły one zbyt wiele o dacie premiery DLC.

Za to pewne wskazówki może dawać nam... Fortnite.

Hype na Cyberpunka 2077: Widmo Wolności buduje... Fortnite?

Co wspólnego ma battle royale od Epica z najnowszą grą RPG od CD Projekt RED? Jak się okazuje, całkiem sporo. Pod koniec 2022 roku w grze pojawił się skin Geralta. Miało to związek z premierą serialu Wiedźmin: Rodowód krwi na Netflixie. Ale też potwierdziło, że obie firmy ściśle ze sobą współpracują.

Mając to na uwadze, przyjrzyj się poniższym zwiastunom Fortnite Rozdział 4 Sezon 2:

Najnowszy sezon Fortnite'a wyraźnie inspiruje się gatunkiem cyberpunk. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nowa lokacja w kultowym battle royale od Epica wyraźnie nawiązuje do Night City z Cyberpunka 2077.

Czy jest to przypadek, że właśnie teraz, w roku premiery pierwszego DLC do CP2077 w Fortnite rozpoczyna się sezon inspirowany cyberpunkiem? W moim odczuciu tak duże firmy nie podejmują takich decyzji przypadkiem. Sądzę, że może to być próba przypomnienia graczom o gatunku, a co za tym idzie – zbudowaniu hype'u na nadchodzącą premierę Cyberpunka 2077: Widmo Wolności. Tym bardziej że CD Projekt RED cały czas przypomina o swoim najnowszym uniwersum, m.in. poprzez znakomity serial Cyberpunk 2077: Edgerunners.

Skórka wiedźmina geralta w battle royale fortnite

Czy do Geralta w Fortnite dołączą inni bohaterzy gier CD Projekt RED

Taka forma marketingu wydaje się rozsądna zarówno dla Epica, jak i CD Projekt RED. Obie firmy nie konkurują ze sobą bezpośrednio, więc taki ruch może zachęcić graczy obu tytułów do ich wypróbowania. Niewykluczone, że w dalszej części sezonu (który rozpoczął się dopiero 10 marca) pojawią się kolejne elementy kosmetyczne związane z Cyberpunkiem 2077. Byłoby to jednoznaczne potwierdzenie, że cyberpunkowy sezon w Fortnite ma na celu przypomnienie graczom o najnowszej produkcji CD Projektu RED.

Zobacz także: Recenzja Dungeons & Dragons. Zaćmione życzenie | Komiks w grze #2

No dobrze, tylko jak na tej podstawie wysnuć, kiedy może mieć premierę DLC Phantom Liberty? Sezony w Fortnite zazwyczaj trwają około 10 tygodni, czasem nieco dłużej. Oznacza to, że mógłby on skończyć się gdzieś na początku czerwca. Tę datę potwierdził jakiś czas temu leaker, według którego rozdział 4 sezonu 2 Fortnite skończy się 4 czerwca.

W takiej sytuacji najrozsądniejszym posunięciem byłoby wypuszczenie dodatku Widmo Wolności do Cyberpunka 2077 niedługo po zakończeniu sezonu w Fortnite. Gracze będą czuli niedosyt po zmianie cyberpunkowych klimatów na inne, więc produkcja CD Projektu RED zapewni im dokładnie to, czego akurat będą potrzebowali. Czy to nie znakomite rozwiązanie?

To nie jest jedyna wskazówka dot. premiery DLC do Cyberpunka 2077. Kolejną podrzucił pewien znany podcaster i reżyser z duetu Rock&Borys.

Wskazówki o premierze Widma Wolności znów podrzucił nam Borys?

Borys Nieśpielak (a.k.a. Boris Nicepolack) w grudniu zeszłego roku poinformował, że zgodnie z jego źródłami premiera Cyberpunka 2077: Widmo Wolności ma mieć miejsce w czerwcu. Powiedział to wyraźnie w poniższym materiale (od 33:50):

Warto brać pod uwagę jego słowa, ponieważ nie od dziś wiadomo, że Borys ma sporo kontaktów w świecie gamedevu, w tym w CD Projekt RED. Do tego przed premierą Cyberpunka 2077 jako pierwszy zasygnalizował problem naprawdę kiepskiego stanu technicznego gry. Reżyser zaznaczył jednak, że termin ten może być już nieaktualny, mimo że z kilku źródeł miał dowiadywać się, że produkcja DLC do Cyberpunka 2077 „idzie dobrze”.

Zobacz także: Najlepsze gry RPG na Androida – Top 10

Warto tylko pamiętać, że Cyberpunk 2077 na premierę miał również działać na PS4 i Xbox One „zaskakująco dobrze”. Dlatego komentarze na ten temat prosto od twórców należy przyjmować z dystansem.

cyberpunk edgerunners klatka z filmu z bohaterami

Cyberpunk 2077: Edgerunners to świetne anime, które spełniło swoją marketingową funkcję i przypomniało o grze RED-ów – zaraz po premierze w Cyberpunka 2077 grało na raz ponad milion graczy!

Czy informacje o premierze Cyberpunka 2077: Widmo Wolności są wiarygodne?

Moim zdaniem tak. Zbyt dużo jest tu poszlak, które wskazywałyby, że DLC może wyjść w czerwcu. Widzę jednak inny problem. Te informacje mogą być już nieaktualne.

CD Projekt RED nie może pozwolić sobie na taką samą wtopę jak w 2020 roku. Dlatego zapewne zrobią wszystko, by dowieźć grę w dobrym stanie technicznym, nawet kosztem opóźnień.

Niepokoi też fakt, że nie podano żadnych oficjalnych i bardziej szczegółowych informacji na temat premiery DLC. Gdyby okazało się, że dodatek wyjdzie za nieco ponad 2 miesiące, to byłby to stosunkowo krótki okres od zapowiedzi do premiery, co niekoniecznie może sprzyjać sprzedaży.

Bardzo jest więc możliwe, że zgodnie z planami DLC miało wyjść w czerwcu (stąd współpraca z Fortnitem), ale ostatecznie pojawi się później. Wierzymy jednak, że dane nam będzie wrócić do Night City jeszcze w wakacje!

Zobacz także: Gothic Remake – omówienie 2. części wywiadu na TechRadar.de