Esport
Newsy

24.01.2022 13:00

Najlepsi gracze CS: GO – znamy TOP 1 zawodnika wg HLTV!

Serwis HLTV.org przygotował listę najlepszych graczy CS: GO! Wśród nich znajdują się też polscy zawodnicy. Kto był TOP 1 graczem Counter Strike'a w 2021 roku?

Najlepsi gracze CS: GO w 2021 roku wg HLTV

Poznaliśmy wyniki organizowanego przez HLTV.org i GG.BET rankingu najlepszych graczy CS: GO w 2021 roku. W końcu też dowiedzieliśmy się, kto zajął zaszczytne 1. miejsce. Zaskoczenia nie było – najlepszym zawodnikiem profesjonalnej sceny esportowej Counter Strike: Global Offensive okazał się Aleksandr „s1mple” Kostyliev, Ukrainiec grający obecnie w zespole Natus Vincere.

Z tej okazji portal przygotował garść statystyk gracza, które reprezentują jego doskonałą formę z ostatnich 12 miesięcy:

s1mple przyczynił się do zwycięstwa NAVI w aż 8 dużych turniejach esportowych. Równie często ukraiński pro-player otrzymywał nagrodę dla najlepszego zawodnika rozgrywek CS: GO. Zdecydowanie największym osiągnięciem zawodnika jest wygrana PGL Majora w Sztokholmie, na którym zdobył również status MVP turnieju. Był to zresztą legendarny turniej, który zawodnicy NAVI zapamiętają do końca życia – był to pierwszy przypadek w historii globalnego esportu, w którym drużyna nie przegrała ani jednej mapy na przestrzeni całych rozgrywek.

Zobacz także: IEM Katowice 2022 – obostrzenia, zmiany i data startu rozgrywek

Ukraiński zawodnik jest 6. najlepiej zarabiającym graczem CS: GO na świecie. Jego zarobki przekraczają obecnie 1,5 miliona dolarów, a z obecną formą wielce prawdopodobne jest to, że w niedalekiej przyszłości zostanie najlepiej zarabiającym zawodnikiem Counter Strike'a.

24-letni s1mple od lat prezentuje wysoki poziom. W 2020 i w 2019 roku w rankingu HLTV zajmował 2. miejsce (w obu przypadkach wyprzedził go jedynie ZyWoO). Ostatni raz s1mple był najlepszym graczem CS: GO w 2018 roku, a od 2016 konsekwentnie utrzymuje się w ścisłym TOP 10 zawodników legendarnego shootera od Valve.

Najlepsi polscy gracze CS: GO poza TOP 20

Niestety, żaden polski zawodnik nie trafił do zaszczytnego grona 20 najlepszych graczy CS: GO wg HLTV. Być może ze względu na wyśrubowane wymagania, by być branym pod uwagę w rankingu (o czym niżej), a być może przez to, że od czasów legendarnej złotej piątki grającej swego czasu w barwach Virtus.pro nie pojawili się zawodnicy, którzy mogą sięgać po najwyższe wygrane na Majorach.

Zobacz także: Kiedy start E3 2022? Insider: "E3 całkowicie odwołane!"

Najbliżej tego (patrząc wyłącznie na rankingi HLTV) są Michał "snatchie" Rudzki z polskiej Wisły Kraków (zespół ten w przyszłym miesiącu stanie do walki o mistrzostwo na IEM Katowice 2022 w Spodku) oraz Olek „hades” Miskiewicz z międzynarodowej drużyny ENCE.

Tak prezentują się statystyki z ostatnich 12 miesięcy obu graczy (biorące pod uwagę turnieje online i LAN):

statystyki snatchie, najlepszego polskiego gracza cs go
statystyki hadesa, najlepszego polskiego gracza cs go

Zasady rankingu najlepszych graczy CS:GO wg HLTV

Najlepsi zawodnicy CS: GO wyłaniani są rokrocznie z uwzględnieniem 5 najważniejszych zasad:

  1. Statystyki – w rankingu bierze się pod uwagę statystyki z ostatnich 12 miesięcy, ale nie wszystkie rozgrywki są sobie równe. Bardzo istotny jest również kontekst czy wyniki osiągane były na finałach Majorów, czy w fazach play-off itd.

  2. Nagrody – bardzo istotne są nagrody MVP i EVP, które niejednokrotnie decydowały o pozycji zawodnika na liście. Tutaj również istotna jest ranga zawodów, na których dany gracz otrzymał nagrodę.

  3. „Wielkość próbki” (w dosłownym tłumaczeniu) – czyli to, jak często gracz mierzył się z innymi zawodnikami ze ścisłej czołówki. Jeśli osiągał wysokie wyniki, ale w starciach z drużynami niższego tieru, to te mecze nie były brane pod uwagę.

  4. Konsekwentna forma – czyli to, jak stabilną formę prezentował gracz na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Okresy doskonałej formy czasem rekompensują jej spadki, jednak niedyspozycja w kluczowych rozgrywkach może nawet zdyskwalifikować gracza.

  5. Tylko najnowsze wyniki – jury nie bierze pod uwagę całej kariery zawodnika, a jedynie jego dokonania z minionego roku.

Gratulujemy s1imple'owi sukcesów w 2021 roku i liczymy, że scena esportowa CS: GO w 2022 roku zyska jeszcze więcej gwiazd, które będą reprezentowały równie dobrą formę!

Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami ze świata esportu i branży gier, obserwuj portal Grywalnia.pl i polub nasz fanpage na Facebooku!

Zobacz także: Jak obstawiać mecze w grach esportowych? Poradnik początkującego