Newsy
Gry

28.09.2022 15:45

Gracze doceniają progres w Overwatch 2. Warto zagrać?

Kontrowersji związanych z Overwatch 2 pojawiło się przez ostatnie miesiące całkiem sporo. Mowa m.in. o płatnym battle passie czy całkowitym wyłączeniu oryginalnego . Mimo to gracze wydają się zadowoleni z kilku rozwiązań zaimplementowanych w sequelu kultowego hero shootera. Jednym z nich ma być system odblokowywania postaci.

Na czym polega system FTUE w Overwatch 2?

Na oficjalnym blogu Overwatch pojawił się niedawno artykuł informujący m.in. o wprowadzeniu nowego modelu rozgrywki. First Time User Experience (FTUE, Pierwsze Wrażenia Użytkownika), bo tak określają to twórcy, ma być w założeniu bardzo rozbudowanym samouczkiem zaprojektowanym specjalnie dla nowych graczy.

Na czym ma to polegać? W skrócie – gracze będą odblokowywali kolejnych herosów stopniowo. Ma to ich zachęcić do spędzania większej ilości czasu z grą. Zgodnie z zapowiedziami, gra ma wystartować z 32 herosami. Aby ich odblokować, konieczne będzie rozegranie ponad 100 meczów.

Oznacza to, że średnio co 3 gry użytkownik będzie otrzymywał dostęp do nowego bohatera.

overwatch 2 bohaterowie w hero shooterze od blizzarda

Aby odblokować wszystkich z 32 herosów, gracze będą musieli rozegrać ponad 100 meczów!

Zobacz także: Nowy F2P od Riot – Project L – ma być uczciwie zmonetyzowany

Odblokowywanie bohaterów w Overwatch 2 – hit czy kit?

Dla przypomnienia – w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, gra Overwatch 2 dystrybuowana będzie w modelu free to play. To też będzie determinowało, jacy gracze trafią do najnowszej produkcji studia Blizzard.

Jak się okazuje, bardziej doświadczeniu gracze dostrzegają kilka pozytywów związanych ze stopniowym odblokowywaniem postaci.

Mniejsza szansa na cheaterów w Overwatch 2?

Jeden z użytkowników Reddita słusznie zauważył, że stopniowe odblokowywanie bohaterów zmniejszy liczbę aktywnych cheaterów. W jaki sposób? Oszuści z zasady są leniwi. Jeśli już wygrindują wszystkich bohaterów, przynajmniej części z nich nie będzie chciało się robić tego po raz kolejny. Dotyczy to też smurfów!

Niższy próg wejścia dla nowych graczy

Wszyscy, którzy grali w Overwatch z 2016 roku, mogli być przytłoczeni liczbą bohaterów. Mając do dyspozycji 26 różnych herosów, co mniej wytrwali mogli szybko odpuścić dalszą rozgrywkę.

Teraz ma się to zmienić. Ograniczona liczba trybów i bohaterów na start ma ułatwić rozpoczęcie rozgrywki i dać czas na spokojne zapoznanie się z mechanikami i zasadami gry.

Z kolei tryb kompetytywny ma być dostępny dopiero po wygraniu 50 Szybkich Meczów. To ma zapobiec sytuacji, w której bardziej doświadczeni gracze będą dobierani w drużyny ze świeżakami.

Większa chęć do gry

I w końcu założenie samych twórców – dzięki FTUE Overwatch 2 zyskuje system, który realnie zachęca do dalszej gry. I to nie tylko przez znany mechanizm „jeszcze jednej rundy”, tylko przez widoczne ukazanie satysfakcjonującego progresu.

Overwatch 2 przeniesienie postępów z jedynki

Co istotne, gracze Overwatcha będą mogli przenieść zdobyte elementy kosmetyczne do sequela. Link do właściwego poradnika znajduje się na końcu tego artykułu

Czy warto zagrać w Overwatch 2?

Gra Blizzarda w testach beta borykała się z wieloma problemami. Szybko spadło też zainteresowanie grą. Na oficjalnym streamie zbierały się dziesiątki tysięcy graczy, a gdy każdy z nich otrzymał kod do bety, średnie zainteresowanie grą spadło o 95%.

Jest jednak szansa, że Overwatch 2 będzie hitem godnym swej poprzedniczki. Być może model F2P zachęci nieprzekonanych do przetestowania tego hero shootera. Być może zostaną oni na dłużej, gdy zobaczą, że produkcja jest podana w przystępny sposób dzięki systemowi FTUE. I wreszcie, być może, realnie zaangażują się w grę, jeśli po tym rozbudowanym samouczku będzie miała ona do zaoferowania coś naprawdę ciekawego.

Premiera Overwatch 2 planowana jest na 4 października 2022 roku. Będzie dostępna za darmo dla wszystkich zainteresowanych. Kilka dni wcześniej zostaną też wyłączone serwery oryginalnego Overwatcha. Możliwe jednak będzie przeniesienie zdobytych już elementów kosmetycznych do startującego niebawem sequela. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Zobacz także: Call of Duty MW 2 będzie hitem – podsumowanie eventu NEXT