Gry

27.12.2022 14:58

Masz problem z wydajnością RT w Wiedźminie 3 next-gen? Ten mod Ci pomoże!

Twój komputer nie radzi sobie z raytracingiem w next-gen patchu do Wiedźmina 3? Możesz temu zaradzić! Choć twórcy regularnie wrzucają poprawki, gracze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć modyfikację, którą może zainstalować każdy pecetowy gracz. Jaki jest haczyk?

Wiedźmin 3 next-gen patch – (nie)pełny sukces CDPR

Next-gen patch to głośno zapowiadana darmowa aktualizacja do Wiedźmina 3, która miała dostosować grę do konsol nowej generacji. Choć nowy update wprowadza wiele imponujących ulepszeń graficznych, wiąże się to z widocznym spadkiem wydajności – nawet na topowym sprzęcie.

Nie jest żadną tajemnicą, że next-gen patch spowodował wiele problemów na komputerach stacjonarnych. Gracze spotkali się z ogromnymi spadkami klatek na sekundę i to nawet bez włączonego RT. Niektórzy gracze wysunęli teorię, że może to mieć coś wspólnego ze sposobem obsługi DirectX 12. Największym problemem okazał się jednak sam raytracing, który – choć wygląda rewelacyjnie – wykańcza nawet najmocniejsze maszyny do grania.

Jeśli chcesz cieszyć się raytracingiem bez ogromnych spadków FPS-ów, mod Optimized Raytracing stworzony gracza alikoko może Ci w tym pomóc. Fanowska łatka jest dostępna na Nexusie.

Zobacz także: Oglądalność The Game Awards 2022 – padł rekord wszech czasów?

Co daje mod Optimized Raytracing?

Po najnowszej aktualizacji Wiedźmin 3 może się pochwalić jednym z najbardziej imponujących systemów oświetlenia w grach. Jednak taki sukces jest okupiony pewnymi kosztami – w tym przypadku obciążeniem dla sprzętu.

Next-gen patch sprawił, że nawet najnowsze karty graficzne nie mogą poradzić sobie z niektórymi lokacjami w grze. W szczególności dotyczy do Novigradu, który już siedem lat temu był sporym wyzwaniem dla ówczesnych komputerów.

Od momentu premiery patcha CD Projekt Red wydał kilka poprawek, które rozwiązały część problemów z wydajnością. Jednak daleko temu do ideału.

Rozwiązaniem jest mod Optimized Raytracing użytkownika alikoko. Wprowadza on zmiany w oświetleniu gry, by zachować jak najwięcej walorów estetycznych, nie spalając przy tym topowych kart graficznych. Efekt? Na kartach z serii RTX 2060 Super zaobserwowano wzrost wydajności nawet o 35%.

Zobacz także: Telefon do gier – jaki model wybrać? Poradnik na 2022 i 2023 rok

Mod nie poprawi wszystkiego

Warto jeszcze raz podkreślić, że mod skupia się na poprawieniu optymalizacji samego raytracingu, nie zaś całej gry. Przez to skierowany jest głównie do graczy z mocniejszym sprzętem, którzy chcieliby zagrać w Wiedźmina 3 ze wszystkimi dostępnymi opcjami oświetlenia. Jeśli na Twoim komputerze gra nie działa płynnie na niskich lub średnich ustawieniach, ta modyfikacja niczego nie poprawi.

Korzystasz z tego moda? Pamiętaj, że oficjalne poprawki i aktualizacje CDPR mogą sprawić, że mod przestanie działać. Miejmy nadzieję, że alikoko będzie wspierał swój projekt do momentu, aż twórcy porządnie nie zoptymalizują gry.

Zobacz także: Serwery dedykowane w multi ETS2! Jak to działa i jak ich używać?

Gracie w Wiedźmina 3 z raytracingiem? Podzielcie się wrażeniami w komentarzu!