Newsy
Gry

13.01.2023 17:41

Hogwarts Legacy dzieli graczy – wymagania, 60 klatek na konsolach, opinie

Premiera Hogwarts Legacy już za niecały miesiąc. Gracze, choć nie mogą się doczekać pierwszej od lat pełnoprawnej gry w uniwersum Harry'ego Pottera, są pełni zmartwień. Szczególnie niepokojące są niezwykle wysokie wymagania sprzętowe. Można wręcz rzec – nieadekwatne do tego, co pokazano na gameplayach. Hogwarts Legacy, mimo ogromnego hype'u, dalej jest dla nas zagadką.

Tryby graficzne na PS5 i Xbox Series S/X w Hogwarts Legacy

Na początek umiarkowanie dobra wiadomość – dowiedzieliśmy się dziś, że Hogwarts Legacy będzie można odpalić w 60 klatkach na sekundę na konsolach obecnej generacji. Co prawda jedynie w trybie wydajnościowym.

hogwart w dziedzictwo hogwartu nowej grze warner bros

Zwiedzimy Hogwart w jakości 4K, ale za to kosztem połowy fps-ów

Tryb graficzny ograniczy fps-y do 30, ale w zamian umożliwi grę w 4K (najprawdopodobniej, co uważni obserwatorzy wywnioskowali z dostarczanych przez Portkey Games materiałów).

Hogwarts Legacy – wymagania na PC zwalają z nóg

Znacznie weselej jest w wersji Hogwarts Legacy na PC. Twórcy podali dziś wymagania sprzętowe ich najnowszej gry. Cóż, wniosek jest jeden – jeśli połowa potencjalnych graczy dokupi sobie dodatkową kość pamięci RAM, zagra w minimalnych ustawieniach graficznych.

Oto wymagania minimalne i rekomendowane do grania Hogwarts Legacy w rozdzielczości 720p/1080p:

hogwarts legacy wymagania pc minimalne rekomendowane

Dla przypomnienia – minimalne wymagania symbolizują rozgrywkę w stałych 30 fpsach, w rozdzielczości 720p i na niskich ustawieniach graficznych.

Z kolei wymagania rekomendowane i wysokie to już gra w 60 fps-ach, FULL HD i wysokich ustawieniach graficznych.

Co zwraca uwagę, to bardzo wysokie wymagania względem pamięci RAM. 16 GB przy minimalnych ustawieniach to więcej, niż miało wiele gier AAA z ostatnich miesięcy. Za to wiekowy już GTX 960 przy minimalnych wymaganiach napawałby optymizmem, gdyby nie fakt, że do grania w Full HD potrzeba już 1080 Ti.

A przy ustawieniach 4K jest jeszcze lepiej:

hogwarts legacy wymagania 4k

Jak się okazuje, Hogwarts Legacy ma bardzo wysokie wymagania sprzętowe w wersji na PC. Czy wynika to z nieprawdopodobnej oprawy graficznej? Niekoniecznie. Gracze podejrzewają, że może to mieć związek z kiepską optymalizacją gry.

Hogwarts Legacy dzieli graczy jeszcze przed premierą

Wysokie wymagania sprzętowe wersji na PC niepokoją graczy. Już od pierwszych zwiastunów Hogwarts Legacy było jasne, że produkcja będzie ładna, choć nie zaoferuje nic ponad to, co już widzieliśmy.

hogwarts legacy screen gameplay z gry

Wrażenie może robić kreacja otoczenia, szczególnie samego Hogwartu. Jednak w innych sferach gra pozostawia wiele do życzenia

Szczególnie kiepskie wrażenie robią tekstury modeli postaci. Nie są zbyt szczegółowe. Już kilkuletnie Red Dead Redemption 2 oferowało znacznie więcej w tej kwestii, nie tracąc na jakości grafiki w pozostałych sferach. Efekty specjalne również nie robią szczególnego wrażenia. Tak naprawdę jedynie otoczenie (przynajmniej na razie) zasługuje na uznanie.

Zobacz także: Największe premiery gier – 2022

Dlatego też gracze podejrzewają, że Hogwarts Legacy musi być naprawdę kiepsko zoptymalizowane. Jak inaczej wytłumaczyć tak wysokie wymagania sprzętowe na PC?

Obawy może potwierdzić też niewielkie doświadczenie twórców. Dotychczas Portkey Games zajmowało się głównie mobilnymi odsłonami Harry'ego Pottera. W ich portfolio znajdują się m.in. Harry Potter: Puzzles & Spells czy Harry Potter: Hogwarts Mystery. Możliwe, że pełnoprawna gra przerosła ich możliwości i stąd opóźnienie premiery o kwartał względem wcześniejszych zamiarów oraz znacznie późniejsze wydanie gry na starszych konsolach i Nintendo Switch.

hogwarts legacy screen ze state of play

Z opinii i obaw graczy wynika, że Hogwarts Legacy marketingowo kreuje się na rozbudowaną grę AAA, ale w rzeczywistości może to być niedopracowany średniak z segmentu AA. W hype'owaniu gry pomaga oczywiście fakt, że oprócz serii Lego, ostatnie w miarę dobre tytuły z uniwersum Harry'ego Pottera pojawiły się dobre 20 lat temu.

Jak będzie w rzeczywistości? Tego dowiemy się już po premierze Hogwarts Legacy.

Kiedy premiera Hogwarts Legacy?

Planowana premiera Hogwarts Legacy (po opóźnieniach) ma mieć miejsce 10 lutego 2023 roku na konsolach PS5, Xbox Series S/X i PC. Gra ma ukazać się na PS4 i Xbox One, ale dopiero 4 kwietnia. Z kolei planowana data premiery wersji na Nintendo Switch to 25 czerwca 2023 roku.

Zobacz także: Telefon do gier – jaki model wybrać? Poradnik na 2022 i 2023 rok