Gry

27.07.2022 10:00

Czym jest Cloud Gaming?

Granie w chmurze to termin, który jeszcze dekadę temu był całkowicie obcy. Dziś usługi takie jak Google Stadia, Xcloud, Geforce Now czy PlayStation Now wyrastają jak grzyby po deszczu. Czym właściwie jest cloud gaming i na jakiej zasadzie działa?

Cloud Gaming – Netflix z grami

Granie w chmurze to sposób na granie w gry wideo zainstalowane na zdalnych serwerach. Dzięki temu nie musisz pobierać ani instalować żadnych produkcji na swoim urządzeniu. Gra renderuje się i odtwarza na innym urządzeniu, ale Ty widzisz wszystko na swoim ekranie.

Działa to na podobnej zasadzie co Netflix czy inna platforma streamingowa. Istnieje jednak pewna różnica – serwer, z którego streamujesz, może również odbierać i reagować na Twoje dane wejściowe. Dzięki temu możesz nie tylko oglądać grę, ale także wchodzić z nią w interakcję przy pomocy klawiatury lub pada do gier.

Oznacza to, że nie potrzebujesz mocnej karty graficznej ani nowej konsoli, by ograć najnowsze tytuły. Zamiast tego potrzebujesz jednak niezawodnego połączenia internetowego. Nie wystarczy tu jedynie szybkość – liczy się także stabilność i niskie opóźnienie.

Zobacz także: Czy istnieją mody do Gothic 2 bez Nocy Kruka? Oto Moe Edition!

Usługi oferujące granie w chmurze to m.in.:

  • Nvidia GeForce Now;

  • Google Stadia;

  • Xbox Cloud Gaming (XCloud);

  • PlayStation Now.

Zalety grania w chmurze

Nie potrzebujesz zaawansowanego sprzętu

Do grania w chmurze nie potrzebujesz drogich i wydajnych urządzeń. Możesz uruchamiać najnowsze produkcje na starych komputerach czy laptopach bez płacenia ani grosza za modernizację sprzętu. Jeśli chcesz ograć najnowsze tytuły, a Twój komputer Ci na to nie pozwala, cloud gaming to najtańsza opcja.

Nie musisz pobierać gier

Nowoczesne gry AAA potrafią zająć nawet kilkaset gigabajtów przestrzeni dyskowej. Pobieranie tak ogromnych plików i instalowanie ich wymaga dużej przepustowości i sporego dysku. Jeśli chcesz mieć na swoim komputerze całą bibliotekę nowych gier, prawdopodobnie przyjdzie Ci dokupić dodatkowy dysk.

Z graniem w chmurze jest inaczej – nie musisz niczego pobierać, by zanurzyć się w swoich ulubionych tytułach. Ponadto masz zawsze pod ręką bibliotekę składająca się nawet z kilkuset gier, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku tradycyjnego pobierania.

Możesz grać na wszystkich urządzeniach

Usługi Cloud Gaming umożliwiają grę na urządzeniach z systemami Android, iOS, Windows, Linux i nie tylko. To międzyplatformowe usługi, a Twoje postępy są synchronizowane ze wszystkimi urządzeniami zalogowanymi na tym samym koncie. Jeśli nie masz dostępu do komputera, możesz nawet wczytać zapis i kontynuować grę na smartfonie czy tablecie. Potrzebujesz jedynie szybkiego i stabilnego połączenia internetowego.

Grasz, gdzie chcesz

Nawet przenośne laptopy do gier nie zawsze pozwolą Ci grać w pociągu lub w poczekalni. Usługi w chmurze sprawiają, że możesz pograć w swoje ulubione tytuły nawet na smartfonie. Dzięki temu teoretycznie możesz grać w dowolnym miejscu i czasie. W praktyce nie wszędzie znajdziesz dostęp do internetu, który Ci to umożliwi.

Zobacz także: Stray – kot w cyberpunkowym świecie. O co tyle hałasu?

Wady grania w chmurze

Kompresja obrazu

Filmy, które oglądamy na YouTube czy Netflixie są kompresowane, by zużywały mniej przepustowości. Podobnie jest w przypadku gier – obraz nie będzie tak ostry i szczegółowy, jak w przypadku wysokiej klasy komputera czy konsoli. Jednak cloud gaming nadal może zapewniać lepsze wrażenia niż ogrywanie tytułu na urządzeniu, który ledwo spełnia minimalne wymagania sprzętowe.

Zużycie przepustowości

Granie w chmurze na PC czy konsoli wymaga dużej przepustowości i niskich opóźnień. Najlepsze wrażenia zapewniają w tym przypadku łącza światłowodowe. Co więcej, usługi cloud gamingu potrafią zużywać całe gigabajty transferu na godzinę. Jeśli masz limitowany lub wolny internet, taka zabawa może okazać się niemożliwa lub bardzo kosztowna.

Opóźnienie

Gry będą szybciej reagowały na Twoje działania, gdy uruchomisz je na komputerze lokalnym – nie da się tego obejść. Wówczas sygnał o ruchu myszki musi tylko dotrzeć od urządzenia do komputera. W przypadku cloud gamingu pokonuje on drogę przez połączenie internetowe, zostaje wyrenderowany i skompresowany, a następnie wraca do Ciebie. Usługi grania w chmurze zawsze będą miały większe opóźnienia niż mocny sprzęt lokalny. Jednak połączenia internetowe o dużej przepustowości mogą zminimalizować input lag do minimum.

Zobacz także: RPG oparte na kaszubskiej mitologii? Poznaj Dungeons of the Amber Griffin

Czy Cloud Gaming to przyszłość?

Granie w chmurze to nie tylko świetna i stosunkowo tania forma rozrywki. To także wiele zalet i nowych możliwości dla firm z różnych branż. Cloud gaming to w końcu świetny sposób na wykorzystanie możliwości 5G i zaprezentowanie ich użytkownikom końcowym.

Platformy do gier oparte na chmurze zapewniają wydawcom gier wideo doskonałą okazję do przywrócenia starych, pozornie zapomnianych tytułów.

Giganci z branży gier przykładają coraz większą wagę do tego typu rozrywki. Na przykład Xbox nawiązał niedawno współpracę z Samsungiem, by wprowadzić tytuły ze swojej usługi XCloud na telewizory koreańskiego producenta.

Ponieważ technologia cloud gamingu prawdopodobnie ulegnie znacznej poprawie w nadchodzących latach, granie w chmurze ma szansę zdobyć jeszcze większą popularność.

Zobacz także: Skate 4 to jednak Skate? Będzie za darmo!

A Wy gracie w chmurze? Co sądzicie o tej formie rozrywki? Podzielcie się opinią w komentarzu!