Gry

21.07.2022 22:00

Stray – kot w cyberpunkowym świecie. O co tyle hałasu?

Stray to najnowsza cyberpunkowa przygodówka studia BlueTwelve Studio, w której mamy okazję wcielić się w... zabłąkanego kota. W grze znajduje się dedykowany przycisk „miau” – możesz go naciskać tyle razy, ile chcesz. Czy to wystarczy, by produkcja zdobyła serca graczy na całym świecie?

Stray – symulator kota w cyberpunkowym świecie

Czy kiedykolwiek spojrzałeś na swojego futrzastego przyjaciela i zastanawiałeś się, jak to jest być nim – choć przez jeden dzień? Stray doskonale radzi sobie z uchwyceniem życia i postawy kota, jednocześnie wprowadzając gracza we wciągający świat, który potrafi zaskoczyć na każdym kroku.

Stray to trzecioosobowa gra przygodowa z elementami logicznymi. W ramach rozgrywki mamy okazję poznać tragiczną opowieść o zbłąkanym kotku, który wpada w głąb wypełnionego robotami świata.

Wchodzimy w interakcję ze swoim otoczeniem w zabawny, koci sposób, próbując znaleźć wyjście z tej sytuacji. W międzyczasie pomagamy też małej grupie tajemniczych istot w ich dążeniu do ucieczki ze zniszczonych miast.

W ciągu ostatniego roku hype na Stray stale rósł. Okazjonalnie wypuszczane przez twórców trailery przypominały, jak ciekawe może być poruszanie się po postapokaliptycznym cybermieście jako uroczy kotek. Oczekiwania urosły do tego stopnia, że Stray zdobył miejsce najpopularniejszej gry na Steam jeszcze przed premierą.

Zobacz także: RPG oparte na kaszubskiej mitologii? Poznaj Dungeons of the Amber Griffin

Dystopijny świat z kotem w centrum

Większość gry toczy się w oświetlonych neonami dzielnicach, które zamieszkują głównie droidy. Nasz kot próbuje znaleźć drogą powrotną do swoich bliskich, a my w tym czasie eksplorujemy imponującą i świetnie zaprojektowaną mapę. Futrzak wyposażony jest w małego drona, który pomaga mu komunikować się z robotami i hakować część komputerów.

Zobacz także: RPG oparte na kaszubskiej mitologii? Poznaj Dungeons of the Amber Griffin

Świat Stray został zaprojektowany dla ludzi i chodzących na dwóch nogach robotów, przez co dla kota może być szczególnie intrygujący. Rury, balustrady i systemy klimatyzacji stanowią świetne platformy do wspinania się po budynkach i poruszania po krętych alejkach.

Projektanci zagadek doskonale wykorzystują fakt, że obserwujemy świat z perspektywy kota. Dzięki temu granie futrzakiem to coś więcej niż nietuzinkowy model postaci – naprawdę mamy okazję wczuć się w życie zwierzaka.

Gracie już w Stray na PS4 lub PS5? Pochwalcie się w komentarzu!