Inne

23.08.2023 18:25

5 zdrowych nawyków dla każdego gracza

Gry to najpopularniejsza forma rozrywki na całym świecie, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Ludzie grają, by spędzać czas ze znajomymi, pokonywać wyzwania, odkrywać alternatywne światy, rozwijać ciekawe kariery i po prostu dobrze się bawić.

Jednak godziny spędzone przy grze, długotrwałe siedzenie i powtarzalne ruchy potrafią bardzo obciążać organizm. Na szczęście jesteśmy tu, by Ci pomoc. Poznaj nawyki, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie podczas długich sesji przy komputerze lub konsoli!

Dlaczego każdy gracz powinien zadbać o swoje nawyki?

Kiedy każdego dnia spędzasz długie godziny na graniu w gry, łatwo wykształcić niezdrowe nawyki. Objadanie się, brak nawodnienia i niewystarczająca ilość snu mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Zawodowi sportowcy potrzebują dobrej rozgrzewki przed meczem. Gracze e-sportowi również zdali sobie sprawę, że aby zapewnić sobie lepsze wyniki, należy dbać o formę. Chociaż e-sport nie wymaga sprawności fizycznej, aby zostać profesjonalistą w tej dziedzinie, zdrowy tryb życia z pewnością pomoże Ci zapobiegać dolegliwościom fizycznym i lepiej skupiać się na meczach.

Jednak nie tylko e-sportowcy powinni dbać o swoje zdrowie. Każdy zapalony gracz powinien pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym długie sesje nie będą mu szkodzić.

Zobacz także: Najlepsze mody do Baldur's Gate 3

1. Rozciągaj się

Długotrwałe siedzenie przy komputerze lub konsoli może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego po każdej sesji gry ćwicz rozciąganie, aby uniknąć kontuzji mięśni. Pomaga to zarówno ciału, jak i umysłowi zregenerować się po poprzedniej aktywności i przywraca im równowagę

Istnieje wiele rodzajów rozciągania, które mogą pomóc Twojemu ciału się zrelaksować, a niektóre z nich są ukierunkowane na określone mięśnie i stawy. Możesz także włączyć różne ćwiczenia do swojej codziennej rutyny, aby utrzymać aktywność ciała. Jest to szczególnie ważne, gdy masz skłonność do przebywania w pozycji siedzącej przez cały dzień.

2. Nawadniaj się

Przede wszystkim musisz zapewnić swojemu organizmowi wodę potrzebną do jego prawidłowego funkcjonowania. To ona podtrzymuje wszystkie ważne funkcje – jeśli podczas sesji gry bolą Cię oczy lub stawy, możesz odczuwać niekorzystne skutki odwodnienia.

Wiele osób podczas grania sięga po słodkie napoje gazowane lub kawę. Choć na początku będzie to trudne, warto spróbować zastąpić je zwykłą wodą. Miej ją zawsze pod ręką i – jeśli musisz – ustaw minutnik, aby pić ją co 15 minut. Gdy Twoje ciało przystosuje się do odpowiedniego nawodnienia przy mniejszej zawartości cukru i kofeiny, będziesz zszokowany, ile nabierzesz energii.

3. Zadbaj o postawę i ergonomię

O ile Twoim gamingowym sprzętem nie jest Kinect, granie zwykle oznacza wielogodzinne siedzenie w jednym miejscu. To pozycja, która znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia licznych bólów stawów, a także zwyrodnienia stawów bioder, kręgosłupa i ramion. Jednak możesz skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wszystkich tych problemów, korygując swoją postawe. Przede wszystkim siedź wyprostowany i nie pochylaj się do przodu – jeśli grasz na myszce, zadbaj też o to, by wygodnie ułożyć swój nadgarstek.

Monitor powinien znajdować się na wysokości oczu, a stopy – płasko na podłożu. Rozważ krzesło z regulowaną wysokością, dzięki czemu nie będziesz musiał pochylać się do przodu.

Zobacz także: 10 najlepszych gier gangsterskich z otwartym światem

Pewnie nie raz widziałeś reklamy produktów takich jak krzesła i biurka dla graczy, których producenci przechwalają się „wyjątkowym, ergonomicznym designem”. Co to właściwie oznacza?

Ergonomiczna konstrukcja fotela to taka, w której podłokietniki są ustawione wystarczająco wysoko, aby delikatnie spoczywały na nich przedramiona. Łokcie powinny być wówczas zgięte pod kątem 90 stopni.

Alternatywą jest oparcie przedramion na udach lub biurku komputera. Tak czy inaczej, nie pochylaj się do przodu!

4. Rób sobie przerwy!

Jeśli co godzinę odejdziesz od komputera na kilka lub kilkanaście minut, Twoje mięśnie się rozluźnią a oczy odpoczną od ekranu. Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji zmniejsza też przepływ krwi w całym ciele.

Świetnym sposobem zapobiegania urazom i bólom jest robienie przerw i wykonywanie ruchów antagonistycznych. Innymi słowy: rób coś odwrotnego do tego, co robisz podczas grania. Na przykład jeśli zazwyczaj siedzisz nieruchomo, wstań i poruszaj się podczas przerwy.

I w końcu – przerwy od grania to odpoczynek dla mózgu. Jeśli jesteś sfrustrowany jakimś etapem, którego nie możesz przejść, krótka przerwa z pewnością dobrze Ci zrobi.

5. Nie zapominaj o śnie

Wiemy, jak to jest – jeszcze jeden poziom i się kładziesz. Problem w tym, że ostatnia tura szybko zamienia się kolejną, a potem w kolejną. Na dłuższą metę takie ograniczanie snu może być niezwykle szkodliwe dla zdrowia. Sen odgrywa ważną rolę dla zdrowia i samopoczucie. Odpoczynek sprawia, że rany szybciej się goją, pomaga w koncentracji i poprawia kondycje fizyczną. Osoby, które nie śpią wystarczająco dużo, są również bardziej podatne na przyrost masy ciała, więc jeśli Twoje zdrowie jest priorytetem – odpowiednia ilość snu jest kluczowa.

Zobacz także: Life by You – premiera już niedługo!

A jak z Waszymi nawykami podczas grania? Dajcie znać w komentarzu!