Newsy

18.01.2023 21:00

To koniec Google Stadia! Co z grami i kontrolerami?

Uwaga, użytkownicy Google Stadia: 18 stycznia platforma do streamowania gier została zamknięta na dobre. Gigant już kilka miesięcy temu ogłosił zakończenie wsparcia dla swojego projektu. Co z grami i padami, które zdążyli kupić gracze? Mamy dobre wieści!

Google Stadia przestaje istnieć

Jeśli przegapiliście wiadomość o zamknięciu platformy Stadia, spieszymy z wyjaśnieniami. We wrześniu zeszłego roku Phil Harrison, wiceprezes i dyrektor generalny Google, ogłosił na blogu zakończenie wsparcia dla streamingowego projektu firmy. Jak sam argumentował:

„Podejście Stadii do strumieniowego przesyłania gier dla konsumentów zostało zbudowane na solidnych podstawach technologicznych, nie zyskało jednak popularności wśród użytkowników, jakiej się spodziewaliśmy. Podjęliśmy więc trudną decyzję, by rozpocząć naszej usługi streamingowej Stadia”.

Platforma gamingowa Google'a od początku nie należała do szczególnie udanych projektów. Mimo wielkich planów na zrewolucjonizowanie świata gier korporacja zamknęła dwa swoje gamingowe studia już w 2021 roku. Od tego czasu Stadia przestała być dla firmy priorytetem. Choć był to interesujący eksperyment, ostatecznie trafił na listę https://killedbygoogle.com – cmentarzysko projektów porzuconych przez Google'a.

Zobacz także: Nowa roadmapa do The Sims 4! Jakie zmiany się szykują?

Co z grami i padami? Google pozytywnie zaskakuje

Na szczęście firma zachowała się w porządku wobec swoich użytkowników – nawet bardziej, niż można byłoby się spodziewać.

Zgodnie z zapowiedziami Google zaczęło zwracać koszty wszystkich zakupów dokonanych za pośrednictwem Stadia Store. Zaliczają się do nich między innymi gry, DLC, waluty w grach i zamówione pre-ordery. Jeśli jeszcze ich otrzymaliście zwrotu, informacje o tym, jak go uzyskać, powinny zostać wysłane e-mailem na adres konto Google użyte do dokonania zakupu.

Jednak sprawa ma się o wiele ciekawiej ze sprzętem zakupionym przez Google Store, w tym z kontrolerem Stadia. Okazuje się, że firma zamierza zwrócić pieniądze także za to urządzenie – bez konieczności odsyłania go z powrotem. Co więcej, Google przygotowało specjalną aktualizację, która pozwoli połączyć się kontrolerem przez Bluetooth i korzystać z niego w zewnętrznych usługach, tak jak z każdego innego pada.

Niestety, wszystkie postępy dokonane w grach zostaną usunięte. Jednak niektórzy twórcy – w tym Rockstar Games i Ubisoft – obiecali zapewnić możliwość przeniesienia osiągnięć i zapisów na swoje platformy.

Zobacz także: Nowy silnik gry w ETS 2 w 2023 roku? W końcu nowa jakość!

A Wy korzystaliście ze Stadii? Pochwalcie się w komentarzu!