Newsy

16.04.2022 10:30

Reklamy w grach F2P na Xbox stają się faktem – podaje raport

Już w 3 kwartale 2022 roku w darmowych grach dostępnych na platformie Xbox mają pojawić się reklamy. Wewnętrzne reklamy w grach mają stanowić kolejne źródło zarobku dla developerów, z którego Microsoft nie będzie pobierał prowizji. Informacje te pochodzą z nowego raportu Business Insider.

Reklamy w grach F2P na Xboxach – jak to ma działać?

Wprowadzanie reklam do gier od dawna zderza się z krytyką graczy. Nic w tym dziwnego – nikt nie chciałby, by w środku intensywnej rozgrywki nagle cały ekran zaczęła zasłaniać reklama proszku do prania. Jednak według Business Insidera sprawa ma wyglądać nieco inaczej.

screen z gry forza horizon 5

Czy reklamy w grach typu Forza Horizon mogą w przyszłości być wypełnione reklamami?

Twórcy raportu podali konkretny przykład tego, w jaki sposób miałaby wyglądać tego typu monetyzacja. Reklamy w grach wyścigowych na konsolach Xbox występowałyby w formie billboardów oraz oklein na bandach. Tego typu reklamy nie zakłócałyby rozgrywki. Mało tego – pasowałoby do świata gry i urzeczywistniałyby go (w końcu na prawdziwych wyścigach również jest mnóstwo reklam).

Niestety, Business Insider nie podaje, jak daleko miałby posunąć się program wprowadzania reklam w grach F2P na konsolach Xbox. Niewykluczone więc, że pojawią się też materiały marketingowe w formie video lub specjalnie oznakowane skórki i avatary.

Zobacz także: Technologia FSR 2.0 od AMD ze wsparciem dla grafik Nvidii i Xboxa

Microsoft podobno zdaje sobie sprawę z negatywnego nastawienia graczy do reklam w grach F2P na ich konsolach. To może być dobry znak, bo z obawy przed krytyką studio może wprowadzać nowy program monetyzacji ostrożnie i z rozwagą. A po jakimś czasie gracze z pewnością przywykliby do tego typu nienachalnych reklam.

reklamy na pulpiciexbox one

Reklamy pojawiły się już jakiś czas temu na pulpicie Xbox One. Czy obecny ruch ma znów przesunąć granicę tolerancji graczy?

Gorzej, jeśli to tylko cisza przed burzą. Wydawcy w przeszłości próbowali już umieszczać reklamy w pełnopłatnych produkcjach. A to z pewnością wywoła ogromną krytykę. I słusznie. W końcu za coś my, gracze, płacimy, prawda?

A co z ochroną danych osobowych?

Podobno dla Microsoftu istotną kwestią jest ochrona danych konsumentów. Dlatego też studio nie pozwoli reklamodawcom na zbieranie danych z ich platform w celu kierowania spersonalizowanych reklam do graczy.

Kiedy mają się pojawić reklamy w grach F2P na Xboxach?

Zgodnie z doniesieniami, reklamy w darmowych grach na konsolach Microsoftu mają wkroczyć już w 3 kwartale 2022 roku.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza próba wprowadzania reklam przez amerykańską firmę. Od jakiegoś czasu reklamy pojawiają się na pulpicie nawigacyjnym Xboxów. Po początkowej krytyce gracze już do nich przywykli.

Czy wprowadzenie reklam w grach F2P jest tylko możliwością dodatkowego zarobku dla developerów i w wydawców? A może to kolejny krok w oswajaniu graczy z wszechobecnymi reklamami? Śledź portal Grywalnia.pl po najnowsze informacje ze świata gamingu, technologii i esportu!

Zobacz także: Unreal Engine 5 z oficjalną premierą. Jak pobrać i przetestować nowy silnik Epic Games?