Inne
Gry

28.02.2023 10:32

PS VR vs PS VR 2 – czy warto wymienić na nowszy model?

W zeszłym tygodniu miała miejsce premiera nowego sprzętu Sony przeznaczonego do grania w wirtualnej rzeczywistości. Jak prezentuje się PS VR 2? Czym różni się od swojego poprzednika? Czy warto wymienić stary model na nowszy? Przekonaj się sam!

PS VR – jedyny w swoim rodzaju sprzęt od Sony

Sony dość wcześnie weszło na rynek wirtualnej rzeczywistości. Wszystko za sprawą ich pierwszej jednostki PSVR, która miała premierę w 2017 roku. Od tej pory japońska korporacja była i nadal jest jedynym producentem oferującym zestaw VR, który wykorzystuje własną konsolę jako platformę dla gogli. W tamtym czasie PSVR był najlepiej sprzedającym się zestawem słuchawkowym na rynku. Jednak od premiery pierwszych akcesoriów minęło wiele lat – czy dziś PlayStation Virtual Reality nadal cieszy się tak dużą popularnością?

Na rynku pojawił się PSVR2, a Sony solennie obiecywało, że przewyższy on swojego poprzednika pod każdym względem. W związku z tym wiele osób może się zastanawiać, czy w słowach producenta jest choć ziarno prawdy. Jesteś ciekawy, jak PSVR2 wypada przy PS VR 1? Przekonajmy się!

Zobacz także: Gothic Remake – omówienie 2. części wywiadu na TechRadar.de

Specyfikacja – które gogle są lepsze?

Specyfikacja jest niezwykle istotnym czynnikiem przy wyborze zestawu VR. Kwestie takie jak rozdzielczość i liczba klatek na sekundę wszędzie mają znaczenie, ale w wirtualnej rzeczywistości są jeszcze ważniejsze. Spadek wydajności w VR w najlepszym razie zrujnuje Ci immersję, a w najgorszym spowoduje fizyczne skutki uboczne takie jak nudności czy choroba lokomocyjna.

Zatem który zestaw wypada lepiej?

PSVR

PSVR jest zasilany przez PlayStation 4, a sam zestaw wyposażono w 5,7-calowy wyświetlacz OLED. Ekran może wyświetlać obraz o rozdzielczości do 960 × 1080 na jedno oko. Jego maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz i zapewnia około 100 stopni widzenia. Sprzęt wykorzystuje kamerę PlayStation do śledzenia za pomocą świateł z przodu zestawu i kontrolerów Move.

PSVR2

PSVR2 wykorzystuje nowy sprzęt PlayStation 5, który pozwala ekranowi OLED wyświetlać ogromną rozdzielczość 2000 × 2040 na jedno oko przy maksymalnej częstotliwości odświeżania 120 Hz. Nowy model obsługuje również technologię HDR. Pole widzenia zostało rozszerzone do około 110 stopni, ale prawdziwa poprawa dotyczy śledzenia pozycji. Zamiast używać zewnętrznych świateł, PSVR2 wykorzystuje cztery wbudowane kamery do śledzenia kontrolera i gogli.

Pozwala to również na widok przelotowy, dzięki czemu możesz zobaczyć otaczający Cię świat bez konieczności zdejmowania zestawu, który jest również wyposażony we własne silniki dotykowego sprzężenia zwrotnego.

Nowe kontrolery Sense, w przeciwieństwie do Move, są stworzone do VR z dotykowym sprzężeniem zwrotnym, znacznie lepszym śledzeniem i wyzwalaczami adaptacyjnymi. Wykrywają również dotyk, dlatego system odbierać i naśladować gesty dłoni – znacznie naturalniej niż byłoby to możliwe w przypadku zwykłych naciśnięć przycisków.

Ostatnim obszarem, w którym PSVR2 wyprzedza swojego poprzednika, jest technologia śledzenia wzroku. Otwiera to przed Tobą wiele nowych możliwości interakcji z grami. Co więcej, umożliwia programistom poprawę wydajności sprzętu za pomocą technik takich jak foveated rendering.

Design – jak wyglądają oba modele?

Na pierwszy rzut oka obydwa sprzęty specjalnie nie różnią się od siebie. Jeśli jednak przyjrzysz się dokładniej, zauważysz wiele istotnych różnic. Patrząc na liczby, PSVR2 waży o 40 gramów więcej niż jego poprzednik. Choć to nie wydaje się dużo, po kilkugodzinnej sesji z pewnością odczujesz różnicę.

Chociaż obie jednostki są regulowane, PSVR2 zapewnia większą kontrolę dzięki technologii, która przesuwa soczewki bliżej lub dalej od oczu. Jego zaletą jest także otwór wentylacyjny, który pozwala na większy przepływ powietrza wewnątrz zestawu i zapobiega gromadzeniu się wilgoci.

Jednak główna zaleta PSVR2 leży gdzie indziej. Jego poprzednik był plątaniną kabli, które poważnie ograniczały Twoje ruchy podczas noszenia urządzenia. Chociaż PSVR2 nie jest bezprzewodowy, przynajmniej ograniczył się do jednego USB-C. Model ma też poręczne gniazdo na słuchawki, aby jeszcze bardziej ograniczyć irytujące, zwisające przewody.

Kontrolery dla PSVR2 są bardzo podobne do tych, których używają inne jednostki VR. Mają okrągły kształt, z jednym drążkiem na każdej ręce, kilkoma przyciskami, spustami osłoną wokół nadgarstka. Kontrolery ruchu, które zostały pierwotnie stworzone dla PS3, były prostymi „różdżkami” bez drążków.

Zobacz także: Włamanie w Activision – wiemy, kiedy startują kolejne sezony MW2 i Warzone 2.0

Gaming – które gogle VR mają więcej gier?

Porównanie bibliotek PSVR i PSVR2 jest nieco trudne. Chociaż PSVR2 nie jest wstecznie kompatybilny z grami PSVR, wiele tytułów zostało przeniesionych lub zaktualizowanych na nowy system. Brakuje kilku godnych uwagi produkcji, jak choćby Astro Bot: Rescue Mission, jednak biblioteka na start znacznie przewyższa to, co widzieliśmy w pierwszych goglach Sony.

Nowe gry w PSVR2 takie jak Horizon: Call of the Mountain oraz tryb VR dla nowszych gier, (patrz: Resident Evil: Village) wyglądają i działają znacznie lepiej na nowym sprzęcie.

Cena

Cena PSVR2 jest prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnym aspektem tego sprzetu. Jednostka kosztuje 2999 złotych lub 3269 złotych, jeśli zdecydujesz się na pakiet z Horizon: Call of the Mountain. Same w sobie gogle są droższe niż PlayStation 5, którego potrzebujesz do korzystania z zestawu.

Jednak z drugiej strony inne zestawy VR o podobnych specyfikacjach wcale nie są tańsze. Różnica polega na tym, że gogle konkurencji wymagają wydajnego komputera, ale mogą również służyć do innych zastosowań. Z kolei PSVR2 jest ograniczony do PS5.

W momencie premiery PSVR kosztował 400 dolarów – na tamte czasy około 1600-1800 złotych. PSVR ma już parę lat na karku, ale nadal za cały zestaw przyjdzie nam zapłacić grubo ponad 1000 złotych. Jeśli zależy Ci na oszczędności, pierwszy PSVR będzie z pewnością lepszym wyborem – możesz nawet sprawić, by działał na Twoim PS5. Jednak nie oczekuj wsparcia dla tych gogli w przyszłości.

Zobacz także: Najlepsze mody do Hogwarts Legacy

A Wy kupiliście PSVR? Dajcie znać w komentarzu!