Gry

30.06.2022 15:53

Escape From Tarkov – patch 0.12.12.30. Co nowego?

Sieciowy FPS Escape From Tarkov otrzymał dużego patcha. Nowa aktualizacja zawartości dodaje m.in. duże rozszerzenie mapy Lighthouse, pół tuzina nowych broni, AMD FSR i możliwość co-opu w trybie offline. Czy warto było czekać? Z pewnością tak!

Aktualizacja Escape from Tarkov odświeża rozgrywkę

Przywykliśmy już do tego, że twórcy Escape From Tarkov regularnie rozpieszczają nas mniejszymi lub większymi aktualizacjami zawartości. Od stosunkowo prostych usprawnień i dodatków takich jak nowe uzbrojenie czy przedmioty po zupełnie nowe mechaniki rozgrywki. Tak czy siak, fani EFT doskonale wiedzą, że Battlestate Games lubi robić swoim graczom niespodzianki – tak też stało się teraz.

Escape From Tarkov właśnie otrzymało nową łatkę 0.12.12.30, która przyniosła ze sobą szereg kluczowych zmian w rozgrywce. Jest to m.in. niewielka przeróbka systemu bezwładności ruchu. Wprowadzono też jednak cały arsenał nowych broni wraz ze znacznym rozszerzeniem mapy Lighthouse i kluczową dla wielu graczy funkcją, która zostanie doceniona szczególnie przez część społeczności skupioną na meczach ze sztuczną inteligencją.

Zobacz także: Lost Ark otrzyma wiedźmińskie DLC

Nowi bossowie i bronie

Przed każdą większą aktualizacją gry ma miejsce tzw. Escape From Tarkov wipe, czyli czystka wszystkich kont do wyjściowych statystyk. Najczęściej poprzedzone jest to eventem, w którym gracze otrzymują całą masę darmowego łupu – tak też było tym razem.

Ekonomia gry została już jednak całkowicie zbalansowana. W odbudowie statystyk graczom przeszkadzać będą teraz trzej nowi wędrujący bossowie, którzy zaangażują się w walkę z każdą postacią, którą spotkają na jednej z kilku map gry, w tym także zaktualizowanej latarni morskiej.

Bossowie ci mogą korzystać z dowolnej broni, w tym także nowego sprzętu takiego jak karabin wyborowy AI AXMC. Dla nieprzygotowanych graczy będzie to twardy orzech do zgryzienia! Nowi bossowie to jednak niejedyne potencjalne źródło łupów. Możemy spodziewać się ulepszonego systemu zrzutów, który obejmie 4 rodzaje umieszczanych losowo kontenerów. Zrzut można wywołać przez użycie pistoletu na flary, jednak trzeba się liczyć z tym, że w ten sposób zdradzimy naszą lokalizację wszystkim graczom i NPC.

Zobacz także: Overwatch 2 zastąpi pierwszą część

Poprawki techniczne i nowy tryb co-op

Masa nowego sprzętu i funkcji wprowadzonych wraz z nową aktualizacją zawartości z pewnością zachwyci graczy na całym świecie. Warto jednak podkreślić, że długo oczekiwany poziom EFT Streets nie jest jeszcze dostępny i wydaje się, że nie pojawi się w najbliższym czasie. Na pocieszenie: Escape from Tarkov obsługuje teraz skaler FSR AMD, co powinno znacznie poprawić wydajność na słabszych komputerach.

Battlestate Games rozpoczęło również prace nad dedykowanym trybem kooperacji offline. Obecnie jednak zakres tej funkcji jest ograniczony – nie zapisuje ona żadnych postępów poczynionych podczas współpracy w trybie offline i jest dostępna tylko dla posiadaczy najdroższej edycji gry „Edge of Darkness”. Wydaje się więc prawdopodobne, że nowo zapowiedziana gra Escape From Tarkov: Arena zostanie wydana przed pełnym rozwinięciem dedykowanego trybu kooperacji offline.

Zobacz także: 10 gier z Xbox Game Pass, w które musisz zagrać w 2022 roku!

Escape From Tarkov jest teraz dostępne wyłącznie na PC. Grywasz w ten tytuł od czasu do czasu? Podziel się swoją opinią w komentarzu!