Gry

06.12.2023 10:32

Kiedy GTA 6 na PC? Co wiemy o nowej odsłonie popularnej serii?

Kiedy GTA 6 na PC? Co wiemy o nowej odsłonie popularnej serii?

Po wielu miesiącach przecieków i spekulacji wreszcie zobaczyliśmy pierwszy zwiastun szóstej części Grand Theft Auto! Oto podsumowanie wszystkich wskazówek, przecieków i wszystkiego, co dotychczas dotyczyło GTA 6.

Teraz gdy ukazał się oficjalny zwiastun GTA 6, fani z niecierpliwością czekają na jakiekolwiek oficjalne wieści o nowej części popularnej odsłony, a społeczność aktywnie uczestniczy w dyskusjach. Fani analizują każdą potencjalną wskazówkę i chętnie omawiają możliwe zwroty akcji, jakich możemy się spodziewać w nowym tytule Rockstara.

Co wiemy o premierze GTA 6? Kiedy gra pojawi się na konsolach, a kiedy na komputerach osobistych? Oto najważniejsze informacje!

Zobacz także: Najlepsze FPS-y na Androida – Top 20

Czy znamy datę premiery GTA 6?

Jak wynika z pierwszego oficjalnego zwiastuna gry, premiera Grand Theft Auto 6 na platformy Xbox Series X/S i PlayStation 5 jest planowana na 2025 rok.

Chociaż dokładna data pozostaje nieznana, trailer potwierdził, że możemy spodziewać się nowej odsłony najpóźniej za dwa lata.

Pierwsze oficjalne potwierdzenie powstawania nowej części GTA pojawiło się w lutym 2022 r., Wówczas oczekiwano, że gra pojawi się w 2024 roku – a przynajmniej tak uważali dziennikarze i popularni leakerzy. Ale teraz, mając jasne ramy czasowe, fani mogą z niecierpliwością odliczać do pojawienia się tej niezwykle oczekiwanej części kultowej serii GTA.

Kontynuacja jednej z najlepiej sprzedających się gier na świecie wydaje się gotowa pobić rekord swoich poprzedniczek. Sporą rolę odgrywa tu zupełnie nowa fabuła z udziałem Lucii i jej chłopaka, którego imienia na razie nie znamy. Wygląda na to, że po raz pierwszy od czasów GTA 1 będziemy mieli okazję stanąć za sterami kobiecej postaci.

Sam zwiastun w 24 godziny zdobył niemal 100 milionów wyświetleń!

Co z GTA 6 na PC?

Czy GTA 6 ukaże się na PC, a jeśli tak, to jaka będzie data premiery? Te pytania dręczą miliony entuzjastów gier i fanów legendarnej serii odkąd Rockstar Games udostępniło na YouTube pierwszy zwiastun GTA 6.

Pośród całego zamieszania wokół zwiastuna miliony graczy na PC wciąż niepokoją się dostępnością gry na tę platformę. Jednak obawy dotyczą nie tyle samego wydania, ile tego, KIEDY nowa część pojawi się na komputerach osobistych. Choć Rockstar Games nie ujawniło jeszcze żadnych szczegółów, warto przyjrzeć się historii poprzednich tytułów premierowych wydawcy.

Rockstar Games ćwiczyło wydawanie swoich kilku ostatnich tytułów AAA na kilka platform. Najnowszym przykładem jest Red Dead Redemption 2, który w dalszym ciągu jest jedną z najlepszych gier z otwartym światem, pozwalającą poznać Dziki Zachód aż do jego podstawowych elementów.

Gra została pierwotnie wydana w 2018 roku na konsole Xbox One i Sony PS4, pomijając jednoczesne wydanie na PC. Wypuszczenie Red Dead Redemption 2 na komputery PC w 2019 r. zajęło Rockstar Games kolejny rok, ale w tym dodatkowym czasie studio poprawiło wydajność i efekty wizualne w porównaniu z wersją konsolową.

Konsole nowej generacji na horyzoncie

Podobnie GTA 5 doczekało się wielu wydań na konsole i komputery PC w ciągu 10 lat swojego istnienia. Gra została pierwotnie wydana w 2013 roku dla graczy na konsolach Xbox 360 i Sony PS3. Studio wypuściło grę na Xbox One i Sony PS4 w 2014 roku, dodając kilka next-genowych aktualizacji.

Gracze na PC musieli poczekać do 2015 roku, aby uzyskać oficjalną premierę zawierającą więcej zmian w grze skupionych na komputerach. Gracze na Sony PS5 i Xbox Series X musieli poczekać dwa lata, aby otrzymać zremasterowaną wersję GTA 5, lepiej dostosowaną do renderowania gry w całej okazałości.

Biorąc pod uwagę harmonogram wypuszczenia wszystkich wersji GTA 5, wydaje się, że gracze PC mogą poczekać kilka lat, zanim dostaną w swoje ręce kopię GTA 6. Wraz z premierą gry w 2025 roku na Xbox Series X|S i Sony PS5, Rockstar Games może skierować swoje zasoby na opracowanie bardziej zaawansowanej wersji gry na konsole Xbox i PlayStation nowej generacji, które według plotek mają zostać wydane w 2028 roku.

Jednak gracze na PC mogą trzymać kciuki za to, że studio zdecyduje się priorytetowo potraktować wydanie gry na PC przed konsolami nowej generacji, z potencjalnym oknem premiery między 2026 a 2027 rokiem.

Na razie gracze PC są zdani na łaskę skupionych na biznesie umysłów Rockstar Games.

GTA 6 – wymagania sprzętowe. Jakie mogą być?

Chociaż studio może poświęcić sporo czasu na ustalenie daty premiery GTA 6 na PC, z pewnością warto będzie czekać. Bazując na pierwszym zwiastunie, wydaje się, że GTA 6 wprowadza liczne ulepszenia graficzne w stosunku do swojego poprzednika. Z pewnością możemy się spodziewać ray tracingu, ulepszonych tekstur i zaawansowanych efektów wizualnych.

W przypadku PC możemy się jedynie spodziewać, że Rockstar Games oszaleje na punkcie ulepszeń graficznych. W końcu – w przeciwieństwie do wersji konsolowych – nie będzie ich ograniczać optymalizacja pod konkretny hardware.

Jakich wymagań można się spodziewać? Prawdopodobnie gra będzie potrzebować kart graficznych o wydajności Nvidia RTX 4060 lub wyższych i procesorami zapewniającymi wydajność porównywalną z obecnymi chipami Intel Core i7 13. generacji. Jednak na razie to tylko wróżenie z fusów – wszystko okaże się, gdy Rockstar Games ujawni oficjalne wymagania sprzętowe.

Zobacz także: The Sims 4: Do wynajęcia. Nowe rozszerzenie do popularnej serii!

A Wy czekacie na pecetową wersję GTA 6? Dajcie znać w komentarzu!