Gry

11.06.2021 11:05

Czy warto kupić Elden Ring? Oczekiwania wobec duchowego spadkobiercy Dark Souls

Wczorajsze Summer Game Fest zdominował gameplay z najnowszej gry producentów Dark Souls. Elden Ring współtworzy George R. R. Martin, czyli autor kultowej serii Gra o tron. Czy warto czekać na tę produkcję?

Nadchodzący soulslike studia From Software rozbił bank podczas ostatniego Summer Game Fest. Zwiastun kończący event wywołał wśród graczy prawdziwe poruszenie. Nic dziwnego, najwięksi fani serii Dark Souls od lat oczekują wieści na temat premiery gry. I wczoraj je otrzymali.

From Software i Elden Ring - newsy, premiera i gameplay

Produkcja pojawi się na sklepowych półkach już 21 stycznia 2022 roku w wersji na PC oraz wszystkie konsole starej i nowej generacji. Publikacji tej długo wyczekiwanej wiadomości towarzyszył zwiastun rozgrywki, który można zobaczyć tutaj. Niespełna trzyminutowy materiał dał nam sporo informacji na temat tego, jak będzie wyglądał Elden Ring i czy warto go kupić (naszym zdaniem).

Wciągająca fabuła, gęsty klimat i trudna, ale satysfakcjonująca rozgrywka

Związek From Software z Georgem R. R. Martinem (twórcą Gry o tron) obiecuje wiele, szczególnie pod względem fabularnym. Choć raczej nie mamy co oczekiwać intryg i zwrotów akcji z Gry o tron, to możemy spodziewać się solidnej opowieści. Seria Dark Souls (rozpoczęta przez kultowe Demon's Souls z 2009 roku) znana jest z ciekawej i umiejętnie poprowadzonej historii, która jednak nigdy nie wychodziła na pierwszy plan. Poznawało się ją przez otoczenie, rozmowy z bohaterami i znajdźki. Jest więc szansa, że fabuła w Elden Ring to zmieni.

Klimat produkcji From Software nie będzie znacząco odbiegał od tego, co znamy z serii Dark Souls. Czekają na nas mroczne, niepokojące lokacje w klimatach średniowiecznego dark fantasy. Widać to już na pierwszych ujęciach z materiału z rozgrywki:

Lokacje z gry Elden Ring studia From Software
Elden Ring mroczna lokacja fantasy

Wśród nowości warto wymienić większy, otwarty świat oraz możliwość ujeżdżania wierzchowca, a także walki z jego siodła.

Walki z bossami w stylu Dark Souls

Rozgrywka w Elden Ring będzie kontynuacją zamysłu z serii Dark Souls, Bloodborne, Demon's Souls czy Sekiro: Shadow Die Twice. Wymagający, schematyczni przeciwnicy, uniki, bloki, zabójcze kontry i cięcia - tego należy się spodziewać. Podobnie jak całej zgrai bossów z unikalnymi umiejętnościami i nieoczywistymi ścieżkami ich eliminacji.

Grafika z gameplayu Elden Ring od From Software

Elden Ring - co-op na cztery osoby?

W gameplayu pojawił się fragment sugerujący możliwość rozgrywki wieloosobowej. From Software niedługo później potwierdziło, że w Elden Ring znajdzie się czteroosobowy tryb kooperacyjny. Podobnie jak w Dark Souls, nawiedzający gracza wojownicy będą na wpół przeźroczystymi duchami:

Elden Ring coop na 4 graczy

Czy warto kupić Elden Ring?

Jeśli przypadły ci do gustu pozostałe gry studia From Software - nie zawiedziesz się. Jeśli jednak odpadłeś na Bloodborne czy Dark Souls i preferujesz raczej okazjonalne, spokojne granie - ta gra może cię odepchnąć. Jest to więc produkcja skierowana do graczy, którzy oczekują prawdziwego wyzwania, gęstego klimatu i satysfakcjonującej rozgrywki.