Inne

05.04.2023 11:30

Czy Asus ROG Ally będzie lepszym handheldem od Steam Decka?

Asus ROG Ally (czyt. a lie) miał być tylko primaaprilisowym żartem. Okazało się jednak, że firma faktycznie pracuje nad własnym handheldem. Mało tego, ma być w zasadzie pod każdym względem lepszy od Steam Decka! Czy właśnie widzimy powracającą modę na konsole przenośne?

Specyfikacja i możliwości Asusa ROG Ally

Nowa konsola przenośna od Asusa ma mieć naprawdę imponującą specyfikację:

  • System operacyjny – Windows 11;

  • Customowy APU (czyli procesor ze zintegrowaną kartą graficzną o mocy zbliżonej do zewnętrznych kart graficznych) od AMD;

  • Ekran dotykowy IPS w formacie 16:9, przekątnej 7” rozdzielczości 1080p i częstotliwości odświeżania ekranu wynoszącej 120 Hz.

Poza tym handheld od Asusa ma wspierać gry z biblioteki Steam, Xbox oraz innych sklepów (m.in. GOG i Epic Games Store).

Zobacz także: Gothic na konsolę Nintendo Switch już niemal gotowy? Mamy screen!

Specyfikacja Asusa ROG Ally w porównaniu do Steam Decka

Już na pierwszy rzut oka widać, że Asus ROG Ally wyróżnia się znacznie lepszą specyfikacją od wszystkich dostępnych wersji Steam Decka. Konsola od Valve na ten moment oferuje 7-calowy ekran IPS o rozdzielczości 800p, częstotliwości odświeżania 60Hz i formacie 16:10.

Ponadto Asus ROG Ally ma być zauważalnie lżejszy i cichszy od swojego konkurenta. Ma również wspierać zewnętrzne karty graficzne Asus ROG XG – po zadokowaniu urządzenie może osiągać wydajność porównywalną do stacjonarnego RTX-a 4090!

Niewykluczone, że handheld Asusa będzie też tańszy. Zgodnie z przeciekami udostępnionymi na portalu Insider Gaming, na premierę mają być dostępne dwie wersje konsoli (każda w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i białym):

  • z dyskiem M.2 512 GB za 649$ (ok. 2800 zł);

  • z dyskiem M2 1 TB za 899$ (ok. 3900 zł).

Dla porównania – najdroższa wersja Steam Decka z dyskiem 512 GB kosztuje obecnie 3099 zł.

Obawy? Pojemność akumulatora i jego czas pracy. Nigdzie nie podano danych na ten temat, a wiadomo, że czas pracy na baterii (2–5 godzin) to jedna z większych wad Steam Decka.

Kiedy premiera Asusa ROG Ally?

Zgodnie z przeciekami, konsola przenośna od Asusa ma pojawić się na rynku już niebawem, bo w październiku 2023 roku. Nie ma jednak żadnych oficjalnych informacji na ten temat. Nie wiadomo też, jak będzie z dostępnością w dniu premiery.

Zobacz także: Najlepsze gry wyścigowe na Androida – Top 10