Gry

17.02.2021 20:19

Polskie gry, które ukażą się w 2021 roku

Czasy, w których każda gra polskich twórców była świętem, dawno już przeminęły, bo polska branża gier komputerowych zdążyła w tym czasie stać się prawdziwym molochem, który rokrocznie produkuje dziesiątki wyśmienitych tytułów i rywalizuje z najlepszymi o największe możliwe laury. To, jak wpływowym staliśmy się graczem na arenie międzynarodowej, potwierdza najlepiej casus Wiedźmina 3 i Cyberpunka - choć ta druga gra spotkała się niestety z mieszanymi reakcjami ze względu na dużą liczbę błędów, nie zmienia to faktu, że nawet sam proces jej produkcji stał się popkulturowym fenomenem, stanowiąc przyczynek do stworzenia milionów memów i zwracając w dniu premiery oczy całego świata na Polskę. Oczywiście nasz kraj nie stoi tylko tymi dwoma markami i śmiało można spodziewać się, że w przeciągu kilku następnych miesięcy lub lat Polska ponownie wyda na świat pełnoprawny hit, ponieważ nasi twórcy uparcie pokazują już od dłuższego czasu, że na produkcji znakomitych gier się po prostu znają. Sprawdźmy, jakie konkretnie tytuły będą mieć swoją premierę w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

Bloober Team, czyli polscy wirtuozi horroru

"Silent Hill" narodziło się na nowo w kraju nad Wisłą - takich opinii przed premierą The Medium absolutnie nie brakowało. Najnowsza produkcja utytułowanego studia Bloober Team miała papiery na to, żeby podnieść poprzeczkę i wstąpić do ścisłego panteonu najlepszych światowych studiów produkujących horrory, ale świadomie podążyła w zupełnie innym kierunku, zaznaczając w ten sposób swoją odrębność i unikalny charakter. The Medium postawiło bowiem na przedstawienie graczom przygody bardzo intymnej, subtelnej i wręcz poetyckiej pod pewnymi względami, inspirując się nie tylko wspomnianą już, wyśmienitą serią japońskich mistrzów horroru, ale też produkcjami takimi jak Myst, czyli spokojnymi grami przygodowymi, w których możemy swobodnie eksplorować lokacje i rozwiązywać zagadki środowiskowe, by popychać akcję do przodu. Bloober Team wydało w zeszłym roku aż dwa tytuły, a biorąc pod uwagę, że po niedawnej premierze The Medium od razu rozpoczęli rekrutację specjalistów od systemu walki, ich kolejnej gry można się spodziewać nawet pod koniec roku - gry ewidentnie innej, bo żadna z produkcji studia nie miała do tej pory pełnoprawnego systemu walki.

Cyberpunk

Produkcja studia CD Projekt RED zmonopolizowała na moment uniwersum cyberpunkowe, ale absolutnie nie zmienia to faktu, że w produkcji pozostają również inne gry osadzone w tych realiach. Jedna z nich pochodzi nawet z Polski - mowa tutaj o Gamedec, które od Cyberpunka 2077 będzie różnić się znacznie i ma szansę spotkać się z równie przychylnymi ocenami, choć skierowane jest ewidentnie do nieco bardziej niszowej publiczności. Tytuł ten będzie bowiem pod wieloma względami produkcją zrealizowaną w duchu klasycznym dla gier RPG - izometryczna perspektywa, skomplikowany i złożony rozwój postaci, a w roli wisienki na torcie futurystyczny obraz Warszawy, który ta gra ma zamiar przedstawić. Gamedec może stać się czarnym koniem zawodów i zgarnąć część graczy, których do realiów cyberpunka przyciągnął wcześniej CD Projekt RED.

Strzelaniny

CI Games zaliczyło dosyć mocną wtopę wraz z premierą Sniper: Ghost Warrior 3, ale zdążyło odbić się częścią tej świetnej serii o podtytule Contracts. Studio poskromiło wraz z nią swoje ambicje, rezygnując z otwartego świata na rzecz przestrzennych, ale zamkniętych lokacji, w których roi się od różnych możliwości wykonania zadania. Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 będzie kontynuacją udanego trendu, który jest przy okazji wyśmienitym modelem biznesowym, umożliwiającym wspieranie gry na długo po jej premierze. CI Games szykuje zatem prawdziwy hit, tak samo zresztą jak The Astronauts - studio, które zasłynęło swego czasu Zaginięciem Ethana Cartera, a które obecnie zajmuje się tworzeniem Witchfire. Tytuł ten będzie garściami czerpał z dorobku strzelanin z lat dziewięćdziesiątych, ale wśród grona niebanalnych inspiracji twórcy bez cienia wątpliwości wymieniają również Dark Souls. Gra FPS, osadzona w realiach mrocznego fantasy, to zdecydowanie niecodzienne połączenie, a Witchfire taką egzotycznością z pewnością będzie w stanie podbić wiele serc.

Wielka trójca

Gdyby pokusić się o wymienienie trzech najbardziej wpływowych polskich studiów produkujących gry komputerowe, ciągiem należałoby wymienić CD Projekt RED, Techland i 11 Bit Studios. Wszystkie te studia mają w portfolio hity, które swego czasu były w stanie podbić świat - o Wiedźminie,Dying Light czy This War of Mine mówili w końcu wszyscy. Wiemy, co dzieje się w pierwszym z tych studiów. Techland przygotowuje obecnie drugą część Dying Light, ale po odłożeniu premiery na czas bliżej nieokreślony niezbyt wylewnie dzieli się nowymi informacjami. Czas produkcji trwa jednak na tyle długo, że premiery możemy się spodziewać najpewniej jeszcze w tym roku. Tak kolorowo niekoniecznie musi być jednak w przypadku 11 Bit Studios - od premiery Frostpunk miną jednak wkrótce trzy lata, więc mimo tego, że nie znamy jeszcze nawet tytułu nowej gry tego studia, to możemy się spodziewać bardzo intensywnego, szybkiego okresu promocji i premiery jeszcze w roku 2021.