Gry

17.02.2021 8:21

Mobilne wersje popularnych gier battle royale

Battle royale to bardzo specyficzny tryb rozgrywki w grach sieciowych, który kilka lat temu stał się prawdziwym hitem i po dziś dzień nic nie wskazuje na zmierzch jego popularności. Zasady takiej gry są proste, ale niezwykle satysfakcjonujące: grupa mniej więcej stu graczy zostaje zamknięta w jednej lokacji, a przeżyć i zwyciężyć może wyłącznie jeden z nich. Zwycięstwo takie nigdy nie jest kwestią przypadku i wymaga pewnego zmysłu strategicznego, a także rozsądnego planowania swoich kolejnych posunięć. Po wylądowaniu na terenie morderczej rozgrywki musimy szybko poszukać wstępnego arsenału, medykamentów i pancerza, a następnie ruszać w stronę wyznaczoną nam przez mapę - z czasem teren gry zacznie się bowiem zawężać, uniemożliwiając nam pozostanie w jednym miejscu przez całą rozgrywkę i liczenie na to, że jako przyczajony przy krzewie snajper przeczekamy bez większego problemu do kluczowych, finałowych starć. Dodatkową przewagę taktyczną mogą zapewnić nam pojazdy i losowo generowane zrzuty zaopatrzenia. Trudno jest wyobrazić sobie, by tak złożoną i masywną rozgrywkę dało się przenieść na urządzenia mobilne, ale twórcy najpopularniejszych marek w świecie battle royale poradzili sobie z tym bez większego problemu - dzisiaj bez żadnego problemu zagramy w najsłynniejsze gry tego typu na urządzeniach z systemem Android czy iOS.

Playerunknown's Battlegrounds

PUBG stało się pierwszą grą, która była w stanie skapitalizować sukces trybu rozgrywki battle royale. U swego zarania tryb ten był zaledwie modyfikacją do gry wojennej Arma 2, ale, co pokazuje przede wszystkim przykład Valve i Counter-Strike'a, branża gier komputerowych zdążyła pokazać studiom i wydawcom, że warto jest trzymać rękę na pulsie w kwestii tego, co dzieje się na scenie amatorskich modyfikacji do gier. PUBG jako pierwsze przewidziało fenomen i rychłą popularność takiego trybu rozgrywki i tego rodzaju profetyzm zaowocował faktem, że gra stała się olbrzymim hitem. Oferowała rozgrywkę na ogromnych mapach, stawiała bardzo mocno na realizm, a przy tym stosowała niezwykle mało inwazyjny model mikropłatności, czyniąc tę grę idealnie przystępną dla mniej lub bardziej zaawansowanych graczy. Rozwój tego tytułu trwa do dzisiaj: regularnie jest on zaopatrywany w nowe elementy, mapy czy bronie, powstała oczywiście wersja na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS, a nawet specjalna wersja LITE dla graczy ze słabszymi komputerami.

Fortnite

Epic Games jest niezwykle zasłużonym studiem i wydawcą gier komputerowych, który przyczynił się do wielu rewolucji technologicznych w branży za sprawą kolejnych generacji wyśmienitego silnika graficznego Unreal Engine. Fortnite, czyli kolejna z gier studia, początkowo nie wydawała się szczególnie imponująca - ot, barwna strzelanina w nieco przerysowanej konwencji. Wszystko zmieniło się jednak, gdy gra ta dostała swój moduł battle royale, który został udostępniony graczom całkowicie za darmo i opierał swój model finansowania wyłącznie na mikropłatnościach. To właśnie aspekt free-to-play i niewygórowane wymagania sprzętowe zadecydowały o fenomenie Fortnite, który ostatecznie był w stanie przyćmić wielki sukces PUBG i zasiąść na tronie gier battle royale, zapewniając tym samym twórcom mnóstwo środków do rozwoju takich przedsięwzięć jak Unreal Engine 4 czy Epic Games Store.

Call of Duty

COD to klasyczna już seria gier, która ma niemal dwadzieścia lat wspaniałej historii. Tytuły z serii od samego początku słynęły z niezwykle satysfakcjonującego trybu dla wielu graczy, ale egzekwowanego w sposób klasyczny - fani serii mogli grać każdy na każdego lub drużynowo. Fenomen battle royale zdołał jednak poruszyć nawet takiego giganta elektronicznej rozgrywki - Black Ops 4 dostało swój model BR, który był tak naprawdę swego rodzaju rozpoznaniem terenu, bo właściwa rewolucja nadeszła wraz z premierą Warzone, czyli darmowego dodatku do Call of Duty: Modern Warfare. COD dostał również swoją wersję mobilną - Call of Duty: Mobile to niezwykle satysfakcjonujący tytuł, który w udany sposób przenosi na urządzenia mobilne wszelkie kluczowe mechaniki rozgrywki we właściwych grach z tej niezwykłej serii.