Gry

17.02.2021 19:12

Mobilne gry RPG

Gry RPG plasują się najpewniej na ścisłym podium tytułów, których konwersja na urządzenia mobilne wydaje się po prostu niemożliwa. Ogromne, otwarte światy, hordy przeciwników i postaci niezależnych, tysiące linii dialogowych, rozmaite mechaniki rozwoju postaci - upchnięcie tego wszystkiego na telefonie i tablecie w sposób przystępny wydaje się zadaniem niezwykle karkołomnym, ale katalog gier dostępnych w Google Play czy Apple Store jednoznacznie pokazuje nam, że takie przedsięwzięcia mają jednak szansę powodzenia. Oczywiście nie wszystkie konwersje lub właściwe gry dedykowane Androidowi i iOS są zrealizowane perfekcyjnie, a niektóre wydają się wręcz niemożliwe do przejścia na ekranach dotykowych, ale absolutnie nie zmienia to faktu, że katalog dobrze zrealizowanych gier RPG, w które można zagrać na urządzeniach mobilnych, jest na tyle obszerny, że można tym fantastycznym światom śmiało poświęcić nawet kilkaset godzin. Jakim tytułom warto się zatem przyjrzeć, jeśli mamy ochotę na długą i epicką przygodę?

Gwiezdne wojny

BioWare urosło na przestrzeni lat do miana absolutnych specjalistów od komputerowych gier RPG, produkując takie serie gier jak Baldurs Gate, Neverwinter Nights, Jade Empire, Dragon Age czy Mass Effect. Takim portfolio mogą się poszczycić wyłącznie najwięksi giganci branży, a gracze mobilni zyskali wreszcie możliwość uszczknięcia przynajmniej kawałka z tego tortu w formie gry, na którą BioWare uzyskało licencję od LucasArts - chodzi tutaj oczywiście o Star Wars: Knights of the Old Republic. Gier osadzonych w uniwersum Gwiezdnych Wojen powstało na przestrzeni lat naprawdę dużo na czele z niesławnymi już grami z serii Battlefront, które i tak mogły się poszczycić wykonaniem technicznym najwyższej jakości, ale KOTOR nawet po niemal osiemnastu latach od premiery pozostaje jedną z najlepszych. Gra oferowała niesamowity wątek fabularny, który dorównywał rozmachem produkcjom filmowym, a także zręcznie wplecione w świat Star Wars mechaniki typowe dla gier RPG. Choć zadanie ogrania tak wielkiej gry na urządzeniu mobilnym może się wydawać karkołomne, twórcy zrobili dużo, by dało się grać możliwie najbardziej komfortowo i chłonąć jak najwięcej atmosfery, a nie przejmować się nieintuicyjnym sterowaniem i można śmiało przyznać, że temu zadaniu podołali. Wspomnieć należy również o tym, że na urządzenia mobilne trafiło swego czasu nawet samo Baldurs Gate w wersji Enhanced Edition. Wydarzenie to śmiało można określić mianem kamienia milowego dla mobilnego grania, ponieważ jest to jeden z tytułów legendarnych dla komputerów osobistych, a teraz będą mogli zapoznać się z nim również gracze korzystający wyłącznie lub głównie z telefonów czy tabletów. Produkcja ta opowiada niezwykłą, bardzo złożoną i rozbudowaną historię o bohaterze, który musi wskutek splotu niesprzyjających okoliczności stawić czoła złu, do konfrontacji z którym dojrzewa na przestrzeni całej gry.

Final Fantasy

Japońska filozofia tworzenia gier RPG jest specyficzna, bo posiada swój własny, unikalny charakter, który nie jest w stanie spodobać się każdemu. Nie jest tak dlatego, że takie gry są słabej jakości i na coś trzeba brać poprawkę - produkcjom o tak nietypowej i efektownej oprawie wizualnej trudno jest po prostu dać szansę i zrozumieć tę estetykę, ponieważ jest ona raczej niekompatybilna z gustem przeciętnego, zachodniego odbiorcy. Szczególnie ciekawe są pod tym względem gry z serii Final Fantasy - pierwsza z nich została zaprojektowana jako "ostatnia fantazja" twórców, którym groziło bankructwo, co samo w sobie jest bardzo inspirującą i ciekawą historią, a po wniknięciu w którąkolwiek z odsłon serii, które pod względem opowiadanej historii są całkowicie autonomiczne, gracze mają możliwość zetknięcia się z ogromem możliwości i ciekawymi, dojrzale skonstruowanymi światami, w które można wsiąknąć na setki godzin. Tytułów z tej serii można w Google Play czy Apple Store dostać kilka - Final Fantasy VI i IX, a także specjalną odsłonę Final Fantasy Tactics: The War of the Lions.