Jak wygodnie kupić gry na Steam?
Steam urósł na przestrzeni lat do miana absolutnego molocha branży gier komputerowych, a stało się tak przede wszystkim dlatego, że jego twórcy, studio Valve, było w stanie niejako przewidzieć przyszłość i zaryzykować, kiedy inni deweloperzy i wydawcy obawiali się tego zrobić. Niewiele osób pamięta obecnie, że usługa ta działała u swego zarania jako bardzo prosty program, który umożliwiał pobieranie aktualizacji do Counter-Strike'a, Half-Life'a i innych gier z katalogu studia i dopiero z czasem zaczął rozszerzać swoją ofertę, stając się pełnoprawnym internetowym sklepem z tysiącami produkcji do wyboru i okresami świątecznych przecen, które zawsze były i są w branży wielkim wydarzeniem. Problem polega na tym, że Steam bardzo wolno adaptuje się do potrzeb użytkowników spoza najważniejszych rynków, czego najlepszym wyrazem jest to, ile czasu musiało upłynąć nim do usługi wprowadzono możliwość zapłaty za grę za pomocą zwykłego przelewu z polskiego banku. Kupowanie na Steam nadal potrafi być dla wielu osób, zwłaszcza tych młodych, bardzo problematyczne, więc warto jest przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie oferuje nam usługa Valve.
Płatność przelewem
Steam nawiązał kilka lat temu współpracę z Przelewy24, czyli systemem płatności internetowych, który niejako pośredniczy w przelewie pieniędzy z konta użytkownika na konto usługi, która następnie wydaje mu grę. To była bardzo ważna zmiana, która znacznie poprawiła komfort wielu graczy, którzy mogli wreszcie odetchnąć z ulgą i płacić za swoje gry czy innego rodzaju oprogramowanie bez żadnego kłopotu. Problem polega na tym, że Przelewy24 nie obejmują kilku popularnych banków - na czele z Bankami Spółdzielczymi. Okazuje się zatem, że pomimo pozornego rozwiązania problemu, znaczna część polskich graczy nadal pozostaje w kropce i musi radzić sobie sama. Istnieją oczywiście sposoby załatania tego problemu i korzystania z konta bankowego, ale wymagają one dodatkowych usług pośredniczących, takich jak PayPal czy BLIK. Założenie kont w tych usługach nie jest oczywiście szczególnie problematyczne, ale część osób z pewnością może poczuć się zirytowana takim utrudnianiem życia, zwłaszcza jeśli wymieniony PayPal czy BLIK miałby im służyć do kupienia kilku gier raz na trzy-cztery miesiące. Jakie jeszcze możliwości posiadają zatem gracze, którzy nie mają możliwości zakupu gier poprzez bank, w którym mają swoje konto?
Serwisy aukcyjne
Osoby, które ponad wszystko pragną wygody i są zainteresowane niskimi cenami gier nawet w okresie wykraczającym poza popularne wyprzedaże, powinny przyjrzeć się ofercie roztaczanej przez nimi przez wszelkiego rodzaju serwisy aukcyjne. Na takim Allegro działają na przykład pełnoprawne sklepy oferujące klucze do gier na Steam; klucze kupowane w okresie wyprzedaży, a więc kosztujące znacznie mniej niż oficjalnie w usłudze. Allegro oczywiście obsługuje większość sposobów płatności, wliczając w to również wspomniane Banki Spółdzielcze czy inne opcje, które przy pewnej dozie nieżyczliwości można uznać za niszowe. Mamy zatem możliwość wykonania szybkiego przelewu w serwisie aukcyjnym, odebrania kodu do gry w minutę po zaksięgowaniu płatności (klucz jest najczęściej wysyłany mailem przez automat) i szybkiego aktywowania gry w usłudze. To jest wygodna opcja, ale miewa swoje ograniczenia w postaci prowizji naliczanej sobie przez sprzedawców - przykładowo, gdybyśmy chcieli kupić doładowanie portfela na Steam, by mieć na koncie jakieś środki w razie atrakcyjnych wyprzedaży, musielibyśmy zapłacić znacznie więcej niż wynosi kwota doładowania. Serwisy aukcyjne sprzyjają zatem komfortowi, ale trzeba mieć rękę na pulsie, by przypadkowo za coś nie przepłacić.
Płatność w Steam - jakie jeszcze istnieją opcje?
Steam jest bardzo popularną w Polsce usługą, więc dociera do miejsc, w których nie do końca moglibyśmy się go spodziewać. Może być wręcz tak, że codziennie omijamy miejsca, które umożliwiają nam zakup gier w usłudze w bardzo wygodny sposób - mowa tutaj oczywiście o kartach podarunkowych, które można zakupić w sklepach takich jak Empik czy nawet Żabka. Karty te umożliwiają oczywiście doładowanie portfela. Istnieje jeszcze oczywiście PaySafeCard, który cieszy się wyjątkową popularnością wśród młodych ludzi. To w istocie bardzo komfortowa forma płatności, którą oferuje wiele sklepów - za gotówkę lub przelew kartą płatniczą otrzymujemy wtedy wydrukowany paragon z kodem wielokrotnego użytku, który może zostać zasilony nawet na kilkaset złotych. Zapłata w Steam polega po prostu na wpisaniu kodu, a samo PaySafeCard nie pobiera żadnej prowizji i płacimy tyle, ile chcemy mieć środków do wykorzystania.