Gry

07.03.2023 18:22

Jak hodować grzyby w Minecraft?

Uprawa grzybów w Minecraft to świetny sposób na zdobycie jedzenia i materiałów do tworzenia mikstur. Co więcej, możesz mieć z tym wiele świetnej zabawy. Dowiedz się więcej o grzybach w Minecraft i o tym, jak je uprawiać!

Dlaczego warto hodować grzyby w Minecraft?

Grzyby to jeden z wielu zasobów, które możesz uprawiać w Minecrafcie – ale jakże użyteczny! Służą one głównie jako składnik rzemieślniczy do różnych rodzajów gulaszu. To jednak nie wszystko – wykorzystuje się je też przy tworzeniu sfermentowanych oczu pająka, które są ważnym surowcem do warzenia mikstur, w tym także mikstur słabości. Wyleczysz nimi też wieśniaków zombie.

Jednak jak zdobyć tyle grzybów, by starczyło ich do tych wszystkich zastosowań? Możesz wyruszyć w podróż i zbierać wszystkie, które znajdziesz po drodze. Tyle że jest to niezwykłe czasochłonne zadanie, a z czasem znalezienie grzybów będzie coraz trudniejsze.

Jest lepszy sposób – rozpocznij uprawę grzybów na własną rękę!

Jak hodować grzyby w Minecraft?

Klasyczny sposób uprawy grzybów polega na tym, by pozwolić im się rozmnażać. Kiedy tylko posadzisz pierwsze zarodniki, te szybko zaczną rozprzestrzeniać się na inne bloki – o ile zapewnisz im odpowiedni poziom światła.

Aby grzyb mógł urosnąć, poziom światła w miejscu hodowli musi wynosić mniej niż 13. Dla kontekstu: pochodnie emitują światło o poziomie 14, a światło przygasa o jeden poziom za każdy blok dalej od płomienia. Z kolei światło słoneczne ma poziom 15.

W związku z tym warto ostrożnie ustawiać swoje oświetlenie. Optymalnie powinno być:

  • wystarczająco ciemno, aby mogły rosnąć grzyby (12 lub mniej);

  • wystarczająco jasno, by nie pojawiały się wrogie moby (8 lub więcej).

Jeśli jednak dysponujesz grzybnią, nylium lub bielicami, możesz sadzić i hodować grzyby na dowolnym poziomie światła. To świetny sposób na tworzenie grzybowych farm na świetle słonecznym, gdzie nie będą przeszkadzać Ci moby!

Jak długo rosną grzyby w Minecraft?

Minusem hodowli grzybów jest to, że ich wzrost jest niesamowicie powolny. Co więcej, gra określa maksymalną liczbę grzybów, które mogą się odrodzić na danym obszarze.

Każdy rodzaj grzyba rozprzestrzeni się tylko wtedy, gdy na obszarze o wymiarach 9x9x3 wokół niego znajduje się pięć lub mniej takich grzybów. Po tym czasie przestaną rosnąć i właśnie wtedy należy je zebrać. Piąty i ostatni grzyb będzie rósł najszybciej, ponieważ na jego blok będą próbowały się rozprzestrzenić cztery sąsiednie organizmy.

Wykorzystując wszystkie te mechanizmy możesz tworzyć bardzo proste automatyczne farmy za pomocą detektorów. Jeśli jest tylko jeden dostępny blok do rozprzestrzenienia się grzybów, detektor może go monitorować, a nawet spowodować, że tłok zerwie grzyba, gdy ten tylko się zrespawnuje.

Choć to wygodne, nie przyspieszy w żaden sposób tempa rozrostu grzybowej farmy. Potrzebujesz dużo grzybów na już? Stwórz wiele farm jednocześnie lub czytaj dalej!

Ogromna hodowla – zostań grzybowym potentatem

Ta metoda jest najszybszą i zdecydowanie najlepszą opcją dla wszystkich, którzy nie lubią czekać. Grzyby działają podobnie jak sadzonki – po nałożeniu na nie mączki kostnej mogą wyrosnąć na duże grzyby wielkości drzew. Główna różnica polega na tym, że stanie się tak tylko wtedy, gdy użyjesz wspomnianej pączki. Małe grzyby nigdy nie urosną naturalnie w duże.

Jak to zrobić? Umieść grzyba na środku otwartego obszaru minimum 7x7x8, aby zapewnić mu miejsce do wzrostu. Ogromne grzyby będą rosły tylko przy poziomie światła 12 lub niższym, gdy mały grzyb zostanie umieszczony na jakimkolwiek bloku ziemi lub trawy. Te ograniczenia nie mają zastosowania, jeśli sadzisz na grzybni, nylium lub bielicy.

Po nałożeniu mączki kostnej i wyrośnięciu grzyba możesz zbierać nowo utworzone bloki, z których każdy spada od zera do dwóch grzybów. Jeśli masz wystarczającą ilość mączki kostnej, możesz nadal używać tych grzybów, aby wykładniczo zwiększać swoje zapasy. Brakuje Ci mączki? Zawsze możesz zbudować farmę i mieć dostęp do nieograniczonej ilości tego surowca!

Hoduj grzybowe krowy!

Choć grzybowe krowy są dość rzadkie, mogą być najbardziej użytecznymi mobami w grze! Znajdziesz je wyłącznie na grzybowych biomach. Jeśli będziesz w stanie zabrać kilka z nich, możesz użyć ich do wyprodukowania nieskończonej ilości grzybów.

Jak to działa? Wystarczy, że „wydoisz” grzybową krowę tak, jak normalną, trzymając w ręku pustą miskę. Naczynie wypełni się wówczas zupą grzybową, zapełniając Ci nieskończone źródło pożywienia.

Jeśli interesują Cię same grzyby, czeka Cię strzyżenie grzybowych krów. Jednak pamiętaj – gdy już raz to zrobisz, mob stanie się zwykłą krową, którą wykorzystasz już tylko jako źródło steków i skóry. Najlepiej hodować grzybowe krowy, aż będziesz mieć ich co najmniej kilkadziesiąt w zagrodzie. Wtedy ostrzyż jedną trzecią zwierząt – staną się one zwykłymi krowami, które możesz zabić i zrobić miejsce kolejnym. W ten sposób także zapewnisz sobie nieskończone źródło grzybów!

A Wy jak zdobywacie grzyby w Minecraft? Dajcie znać w komentarzu!