Gry

17.02.2021 19:17

Gry mobilne z bogatą fabułą

Gry mobilne przez wiele lat musiały walczyć z niechlubną renomą bycia dosyć pustą formą rozrywki, która nie niesie większej wartości i nadaje się głównie do zabijania czasu w poczekalniach. Po dziś dzień w sklepach Google Play czy Apple Store dominują produkcje, które trudno jest określić mianem szczególnie finezyjnych: proste zasady rozgrywki, efektowna oprawa graficzna, system punktów motywujący do wykręcania jak najlepszych wyników lub do zajrzenia do sklepiku z różnego rodzaju gadżetami ułatwiającymi rozgrywkę - wobec tego wszystkiego trudno dziwić się temu, że niektórzy gracze do dzisiaj unoszą ze zdziwieniem brwi na myśl o fabule w grze mobilnej, przyzwyczajeni do pompatycznych historii znanych z tytułów przeznaczonych na komputery osobiste czy konsole. Tego rodzaju podejście jest jednak wyjątkowo krzywdzącym nadużyciem, ponieważ istnieje bardzo bogata reprezentacja gier mobilnych, które kładą na historię równie duży nacisk, co na fascynującą i absorbującą czas rozgrywkę i warto jest oddać należny im hołd.

Telltale Games

Studio Telltale Games miało za sobą kilka traumatycznych wydarzeń w ostatnich latach, które zakończyły się bankructwem firmy i wykupieniem jej przez większy podmiot, który umożliwił jej dokończenie tytułów, które były akurat w produkcji. Niezbyt chlubny koniec historii tego studia kategorycznie nie zmienia jednak faktu, że przez niemal dekadę Telltale dostarczało graczom gier przygodowych, tworzonych według formuły, której nikt wcześniej nie stosował: były to produkcje niezwykle filmowe, stawiające mniejszy nacisk na wyrafinowane zagadki i skupiające się przede wszystkim na budowaniu dojrzałych relacji międzyludzkich i satysfakcjonującej akcji, osadzonej w dodatku w uniwersach, które były absolutnymi hitami kultury popularnej, na czele z The Walking Dead czy Borderlands. Katalog złożony z większości gier stał się po latach dostępny na urządzenia z system Android i iOS - swobodnie możemy zagrać na swoim tablecie czy telefonie w angażujące gry w realiach Gry o Tron, Żywych trupów, Borderlands, Batmana czy wreszcie The Wolf Among Us, który po dziś dzień uznaje się za największy sukces artystyczny w historii studia, będący ekranizacją niezwykle zmyślnej serii komiksów opowiadających o świecie, w którym bajkowe postacie żyją wśród ludzi.

Przygoda w świecie sci-fi lub fantasy

Katalog niezwykle dojrzałych gier przygodowych, które są dostępne na urządzenia mobilne, nie kończy się jednak na pozycjach wyprodukowanych przez Telltale. Swego czasu prawdziwym hitem stało się Superbrothers: Sword & Sworcery EP. Tytuł ten charakteryzuje się przede wszystkim olśniewającą, minimalistyczną i oryginalną oprawą graficzną, a przy tym oferuje możliwość odwiedzenia fantastycznego świata, w którym należy walczyć, eksplorować i odkrywać jego tajemnice. Superbrothers wyróżniało się również niezwykłą oprawą muzyczną, która bez cienia wątpliwości potrafi zrobić ogromne wrażenie i broni się pod każdym względem. Przygodą ze świata science fiction pozostaje natomiast Gemini Rue - gra znacznie bardziej przyziemna i osadzona w realiach inspirowanych cyberpunkiem, która opowiada naprawdę mroczną i dojrzałą historię, oddając też po części hołd klasykom gier przygodowych i stroniąc od akcji wymagającej wielkiego refleksu, premiując zamiast tego spostrzegawczość i bystry umysł.

Mobilne odsłony znanych serii gier

Google Play i Apple Store stały się również przystaniami dla gier mobilnych, które są częściami wielkich uniwersów, zarabiających miliony dolarów na komputerach i konsolach. Wymienić należy tutaj przede wszystkim odsłony Grand Theft Auto - w Liberty City Stories i Chinatown Wars możemy zagrać już w zasadzie ekskluzywnie wyłącznie na telefonach, bowiem premiery tych gier miały miejsce odpowiednio na PSP i PS Vita, czyli technologii, która dzisiaj wydaje się po prostu prehistoryczna. Mobilnej odsłony doczekało się również Diablo: Immortal to wyśmienity tytuł, który z wielką i niezasłużoną falą hejtu spotkał się głównie dlatego, że nie był Diablo 4. Sprawdzić warto również The Elder Scrolls: Blades - tytuł Bethesdy jest jednym z bardziej udanych przykładów konwersji komputerowych światów na wersję mobilną i zaimplementowania w nich typowych dla przenośnych urządzeń mechanik. Gra opowiada angażującą historię, puszczającą niemal bez przerwy oko do fanów części przeznaczonych na komputer, a przy tym umożliwia zbudowanie własnej osady, klasyczne zwiedzanie lochów i jaskiń, a także obronę przed bandytami i fantastycznymi stworzeniami.