Gry
Newsy

15.06.2021 14:20

Pierwszy zwiastun Forza Horizon 5. Lepiej, szybciej i w Meksyku!

Opinie o grze Forza Horizon 5 są podzielone. Z jednej strony padają zachwyty odnoszące się do oprawy graficznej i rozgrywki. Z drugiej strony zaś pojawiają się zarzuty o kiepski dźwięk pojazdów i zbyt arcade'owy tryb jazdy. Sprawdź, jak sprawdza się nowa odsłona festiwalu Horizon!

Forza Horizon 5 – ewolucja, nie rewolucja

Za nami pierwszy zwiastun Forzy Horizon 5, a także pierwsze demo rozgrywki z nadchodzącej produkcji studia Playground Games. Od samego początku czuć, że jest tu więcej tej samej, dobrej i beztroskiej rozrywki, którą znamy z całej serii Forza Horizon. Nie ma tu mowy o większym realizmie w rozgrywce. Fani tego typu zabawy powinni skoncentrować się na serii o podtytule Motorsport.

Co od razu zwraca uwagę? Nieprawdopodobna dbałość o detale. Objawia się to w otoczeniu (budynki, różnego rodzaju przeszkadzajki przy drogach), ale również w pojazdach. Każde auto, począwszy od ruchu ulicznego, aż po ekskluzywne hipersamochody, wygląda obłędnie. Równie duże wrażenie robi nowy system oświetlenia, który sprawia, że Meksyk wygląda jeszcze bardziej realistycznie.

Nowa mapa w Forza Horizon 5

No właśnie, Meksyk. Nowa mapa w Forza Horizon 5 będzie miała największy możliwy do zwiedzania obszar w historii serii. Wrażenie robi bardziej zróżnicowane kolorystycznie otoczenie. Choć Szkocja w grze prezentowała się dobrze, czasem dało się odczuć monotonię wśród barw. No i ten lewostronny ruch...

Forza Horizon 5 najwyższy punkt w grze góra

W Forza Horizon 5 pojawi się najwyższy obszar w historii serii. Tak, będzie można wjechać na sam szczyt tej góry!


W ogóle wydaje się, że otwarty świat w produkcji Playground Games będzie dużo ciekawszy niż w poprzednich odsłonach serii. Szczególnie ma to być widoczne w bezdrożach. Twórcy bardzo przyłożyli się do tego, by offroad sprawiał jeszcze więcej satysfakcji. Koniec z nieskończonymi polami, czas wjechać na pustynie, góry, aktywne wulkany (!) i tajemnicze zakamarki, które tylko czekają, aż ktoś je odkryje.

Forza horizon 5 bezdroża wodospad

Auto można teraz umyć... pod wodospadem!


Wrażenie robią też nowe warunki pogodowe. Obok deszczu (przecudownego!) czy śniegu, przyjdzie nam się też ścigać chociażby w trakcie burzy piaskowej. Oczywiście, pogoda w dużej mierze uzależniona będzie od pory roku. W Forza Horizon 5, podobnie jak w poprzedniczce, pojawią się sezony. Istnieje więc szansa, że takie widoki, jak poniżej, oglądać będziemy głównie latem:

Forza Horizon 5 burza piaskowa
Forza Horizon 5 burza piaskowa od środka nowe warunki pogodowe

Przecieram oczy z wrażenia!


Multiplayer w Forza Horizon 5 – radosna piaskownica dla każdego

Choć gra zaoferuje kampanię dla jednego gracza (i sprawi tym dużą radość wszystkim samotnym jeźdźcom), kluczem do udanej zabawy jest rozgrywka z innymi graczami. Tutaj zasady będą podobne. W lobby na raz będzie mogło bawić się kilkunastu rajdowców na raz. Ilu? Tego na razie nie wiadomo.

Nie będzie potrzeby narzekać na nudę. Powrócą klasyczne oraz tworzone przez społeczność wyścigi i szalone wyzwania. Od początku dostępny będzie też tryb Eliminator, czyli rajdowa wariacja trybu Battle Royale. Twórcy oddadzą też graczom szereg minigier urozmaicających zabawę. Począwszy od tematycznych trybów (rozbijanie piniat) aż po prawdziwą piaskownicę, jaką jest stadion. To tam będzie można latać, zbijać kręgle i ścigać się jednocześnie. Tryb ten stanowi kwintesencję ducha Forzy Horizon.

Forza Horizon 5 – data premiery i platformy

Gra pojawi się na rynku 9 listopada 2021 roku. Warto do tego dodać dwie istotne informacje. Pierwsza – Forza Horizon 5 pojawi się na starej generacji. Pościgamy się więc nie tylko na Xbox Series i PC, ale również na konsolach Xbox One. Druga kwestia – Forza Horizon 5 w dniu premiery pojawi się w Xbox Game Pass! Stanowi to potwierdzenie tezy, że ta usługa stanowi dla Microsoftu priorytet.

Jestem pozytywnie nastawiony do piątej części Forzy Horizon. Dostaniemy więcej tej samej, beztroskiej zabawy, której oczekiwaliśmy po tej grze. Nowa mapa, przepiękna oprawa graficzna i satysfakcjonujący gameplay sprawią, że Forza będzie jedną z najczęściej ogrywanych przeze mnie gier w czwartym kwartale 2021 roku.