Inne
Newsy

12.01.2022 11:00

Co to DLDSR? Co daje? Jak działa i czym różni się od DLSS?

DLDSR to nowoczesna technologia oparta na sztucznej inteligencji, którą NVIDIA umieści w najnowszych sterownikach do kart graficznych serii RTX. Jak działa DLDSR? Co daje i czym różni się od DLSS?

DLDSR – co to, jak działa i co daje?

DLDSR (Deep Learning Dynamic Super Resolution) to kolejna technologia skalowania obrazu przy zachowaniu jak najwyższej jakości, która bazuje na sztucznej inteligencji.

DLDSR działa zupełnie inaczej niż znane wszystkim DLSS. Jak podają twórcy, DLDSR renderuje grę do znacznie wyższej rozdzielczości (wykorzystuje w tym celu rdzenie Tensor obecne wyłącznie w kartach graficznych serii RTX), a dopiero później skaluje ją do rozdzielczości monitora.

Co to daje? DLDSR gwarantuje jeszcze lepszą jakość obrazu, większą szczegółowość oraz gładsze krawędzie niż oferowane w DLSS.

By pokazać, jak DLDSR działa w praktyce, NVIDIA wypuściła grafikę porównawczą z gry Prey. Na 3 kolejnych screenach widać grę w natywnej rozdzielczości FULL HD (1080p), w rozdzielczości 4K przeskalowanej do 1080p przy użyciu DSR oraz grę w rozdzielczości 1620p przeskalowanej do 1080p za pomocą DLDSR.

Porównanie graficzne i FPS Gry Prey od Arcane na dldsr

Portal kompresuje zdjęcia, więc różnice się zacierają, ale wierzcie na słowo. W praktyce widać dużą różnicę w detalach na korzyść DLDSR i DSR (szczególnie na pudełkach z napisem Petersons). Jednak biorąc pod uwagę liczbę klatek na sekundę (prawy górny róg każdego ujęcia), znacznie lepiej wypada DLDSR, gdyż wpływ tej technologii na wydajność jest minimalny.

Nowe ReShadery do GeForce Experience dają „wrażenia jak z dobrego remastera”?

NVIDIA w międzyczasie ogłosiła współpracę z Pascalem Glicherem, który będzie pracował nad 3 ReShaderami do GeForce Experience. Mają one ulepszać oświetlenie i cienie w grach w takim stopniu, że gracze mają czuć wrażenia podobne do zremasterowania gry. Czy tak faktycznie się wydarzy? Podejrzewamy, że w tym wypadku więcej jest marketingu niż prawdziwych efektów. Mimo wszystko czekamy na efekty pracy Pascala.

Kiedy pojawią się sterowniki NVIDIA z DLDSR?

Wszyscy chętni, by sprawdzić, jak działa DLDSR, czyli nowa technologia upscallingu od NVIDII, będą musieli poczekać do premiery kolejnych sterowników kart graficznych serii RTX. Dobra wiadomość jest taka, że najnowsze sterowniki ukażą się już 14 stycznia 2022 roku.