Gry
Newsy

06.07.2021 13:00

Co daje nam granie w gry?

Gry komputerowe to już nie hobby samotnych chłopaków z lękami społecznymi. Dziś społeczność graczy jest ogromna i tak naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie na PC albo swoją komórkę. Do tego granie w gry to nie tylko rozrywka. Dzięki wielu z nich uczymy się wielu rzeczy i rozwijamy umiejętności, które w innych okolicznościach byłyby dla nas niemożliwe do porządnego przyswojenia.

Uczymy się rozwiązywać problemy

Wiele gier na każdego rodzaju platformę polega na rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów. Wcale nie muszą to być gry logiczne czy łamigłówki. Nawet w grach sieciowych pojawiają się takie zagadnienia: jak pokonać przeciwników i stracić jak najmniej. Jeśli chcemy być dobrymi graczami, musimy nauczyć się szybko rozpoznawać dane problemy i znajdować najkorzystniejsze rozwiązania. Wielu graczy już od najmłodszych lat uczy się współpracy i wykorzystywania potencjału drużyny, co jest dodatkową potrzebną umiejętnością i jest w stanie ukształtować młody umysł na dyrektora czy osobę dobrze zarządzającą większymi zespołami.

Oswajamy się z językami

W grach sieciowych, ale też i takich, które nie mają opcji zmiany języka na polski, siłą rzeczy oswajamy się z językiem obcym. Rozmowa z osobami z różnych stron świata wymaga od nas doprowadzenia swojego angielskiego lub innego języka dominującego w grze, przynajmniej do poziomu, na którym spokojnie można nas zrozumieć. Jeśli potrafimy się porozumieć z naszą drużyną, znacznie łatwiej jest na wygrywać. Komunikacja to kolejna rzecz, której uczą nas gry, a do tego znacznie lepiej działa na młody umysł, kiedy odbywa się w języku obcym. To zupełnie inny poziom nauki, niż w szkole, do tego na znacznie bardziej użytkowej stopie.

Mamy lepszy refleks i odruchy

Gry, nie tylko te sieciowe, uczą nas reagować. Żeby odnosić jak najlepsze wyniki, musimy wyćwiczyć u siebie pewne odruchy. Do tego ćwiczymy naszą pamięć mechaniczną, związaną ze wciskaniem klawiszy w odpowiedniej kolejności czy celowanie za pomocą myszki. To wszystko korzystnie wpływa na nasz refleks, bo od niego zależy, jak dobrzy jesteśmy. Siłą rzeczy nawet kiedy nie zależy nam na jego poprawie, granie w daną grę robi to dla nas automatycznie. I może nie jest to najzdrowszy sposób na poprawienie swojej koordynacji i spostrzegawczości, ale na pewno skuteczny. Gracze reagują znacznie szybciej, niż osoby, które wolą inne rodzaje rozrywek.